Rehber F-Secure Scanner ile Zararlı Yazılımları Temizleyin

Selamlar,

Geçtiğimiz saatlerde yeni bir rehber serisine başladım ve bu kapsamda 3 farklı aracı anlatacağımdan bahsettim. İlk konuda Hitman.Pro'yu işledik. İlgili konu için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu rehberde ise Hitman.Pro'ya alternatif olan, F-Secure tarafından geliştirilmiş bir çevrimiçi tarama aracını kullanacağız.

F-Secure Nedir?
F-Secure, Finlandiya merkezli ve dünya çapında hizmet veren bir siber güvenlik ve gizlilik şirketidir. Ülkemizde çok sık bilinmese de, AV yazılımları arasında her yıl zirveye oynamaktadır. Uzun süre F-Secure yazılımları kullanmış biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, piyasada var olan pek çok AV şirketinden daha başarılı çözümler üretmektedir.

F-Secure Tespit Oranları Nedir?
AV Comparatives tarafından gerçekleştirilen testlerde, F-Secure geçtiğimiz yıl %100 tespit oranıyla liderlik koltuğunu paylaşanlardan oldu.

1622371234194.png

Elbette burada en çok dikkat çeken detay, false-positive oranı. TrendMicro ile birlikte diğer AV'lere karşı çok yüksek bir tespit oranına sahip olsalar da false-positive anlamında yeterli sonucu verememişler.

Neden F-Secure Scanner?
Kullanıcı dostu, kolay kullanım, kurulum gerektirmez, hızlı tarama, yüksek tespit oranı garantisi, güvenilir.

Dezavantajları Nedir?
Hitman.Pro'da olduğu gibi, F-Secure'da da herhangi bir özel konum tarama imkanınız bulunmuyor. Yalnızca sistemin genel alanlarını ve diskleri hızlıca tarayarak tespit sonucunu paylaşıyor. Tarama sonucunu XML veya TXT gibi rapor olarak vermiyor.

- Öncelikle buradaki linkten F-Secure Online Scanner yazılımını indirin.

f1.png

"Run now" butonun tıklayın, birkaç saniye içerisinde indirmeniz başlayacak.

- Yazılımı çalıştırıp bütün modüllerin aktive edilmesini bekleyin. Bu işlem genelde yazılımı yürüttükten sonraki 10-12 saniyelik süre içerisinde tamamlanmakta.

f2.png

Anonim veri gönderim kutucuğunu isteğe bağlı olarak seçebilirsiniz. Bu kutuyu seçerseniz firma hiçbir kişisel bilginizi almayacak, yalnızca tarama sonrasında şüphelenilen, false-positive ihtimali olan veya sezgisel olarak tespit edilen dosyaları bulut sunucusuna aktararak inceleyecek. İşaretlemenizi öneririm.

- "Kabul et ve tara" butonuna tıklayın. Yönetici onay kutusundan onay vererek ilerleyin.

f3.png

Bu aşamada araç tarafından sistem taraması ile ilgili gerekli modüller, en son veritabanı güncellemeleri ve en güncel tarayıcı motoru indirilecek, ardından taramaya geçilecek. Yaklaşık 30 saniyede tamamlanmakta.

- Tarama sırasında mevcut zararlı durumunu takip edebilir, taranan dosyaları görebilirsiniz.

f4.png

Araç, önce sistem belleğini ve aktif işlemleri tarayarak herhangi bir aktif zararlı olup olmadığını kontrol edecek, ardından sistem dosyalarına ve disklere geçecek. Bu aşamada eğer tarayıcı ile ilgili bir sorun yaşarsanız, bellekte aktif bir zararlı olabilir. Bu durumda mutlaka konunuzda belirtin, işlemi ona göre yapalım.

- Tarama sonrasında rapor ekranı gelecek. Bu ekranda temizlenen, karantinaya alınan veya tespit edilen zararlıları görebilirsiniz. Konuyu hazırlama amaçlı yaptığım için sistemimde herhangi bir zararlı tespit edilmedi.

f5.png

Ne yazık ki F-Secure Scanner, rapor dökümü oluşturmanıza izin vermiyor. Bunun yerine basit bir ekranda tarama sonucunu paylaşıyor. Ayrıca bu yazılımın adware tespitinden ziyade zararlı yazılım tespit etmeyi amaçladığını belirtelim. (Adware: potansiyel istenmeyen yazılım, reklam zararlısı.)

F-Secure Scanner, Hitman.Pro ile birlikte, periyodik taramalarda kullanılabilecek veya inatçı zararlı yazılımların kaldırılmasında görev alabilecek ücretsiz bir araç. Yalnızca acil durumlarda değil, periyodik taramalarda da Hitman.Pro ile birlikte kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bir motorun bulamadığını, bir başka tarama motoru bulabiliyor sonuçta.

Sıradaki aracımız ESET Online Scanner olacak. Beklemede kalın.

İyi Sosyaller, güvenli günler dilerim...

-- Dutchman

1622372946218.png

Veya en iyisini kullanın.
Spoiler: İşletim sisteminize otomatik geliyor.
Bu şirketlerin datasını satın alıp kendi kütüphanesini büyütüyor zaten.

Eki Görüntüle 1047698
Veya en iyisini kullanın.
Spoiler: İşletim sisteminize otomatik geliyor.
Bu şirketlerin datasını satın alıp kendi kütüphanesini büyütüyor zaten.
Açıkçası birçok ev kullanıcısı için Defender'ın temel korumayı sağladığını hep söylerim. Fakat eğer yalnızca Defender kullanılacaksa mutlaka haftada bir bu tarz tarama araçlarıyla kontrollerin yapılması şart.

Açıkçası birçok ev kullanıcısı için Defender'ın temel korumayı sağladığını hep söylerim. Fakat eğer yalnızca Defender kullanılacaksa mutlaka haftada bir bu tarz tarama araçlarıyla kontrollerin yapılması şart.
Ev kullanıcısı olmayan kişi zaten bu tarz forumlarda takılmaz. Emek biraz uf oldu sanki. Emeğe yine de saygı tabi.

Sitesine zar zor girdim. İndirdiğim yazılım da tıklıyorum tıklıyorum açılmıyor.
Site aktif, sorunsuz. Yazılımı yönetici olarak çalıştırı seçin, açılmasını engelleyen bir durum yoksa çalışacaktır. Sorun yine devam ederse yine konuda önerdiğim Hitman.Pro'yu deneyin.

Ben giremedim.

Öyle denedim zaten ama olmadı. Hitman.Pro ile de yapmıştım ancak bununla da deneyeyim dedim.
İlginç, kullandığınız AV yazılımı nedir? Engelleme ihtimali var.
Hitman.Pro sonuçları temiz çıktıysa endişelenmeye gerek yok. Bugün akşam saatlerinde ESET ile ilgili de bir konu açarak üçlemeyi tamamlayacağım, onu da deneyebilirsiniz. Biraz daha gelişmiş bir araç.

Yeni konular

Geri
Yukarı