Facebook "ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR" Hatası

golwen

Hectopat
Daha fazla  
Yaklaşık 2-3 gündür bağlanmayı denediğim neredeyse her iki internet sitesinden birinde bu hatayı alıyorum. Sorunu araştırdım ve çözümlerini buldum fakat hiçbiri işime yaramadı. Bilgisayarımın tarih ve saat ayarlarında ve ağ ayarlarında sorun yok. Hatayı aynı şekilde diğer tarayıcılarda ve aynı modeme bağlandığım Android telefonumdan da alıyorum. Çözümünü araştırdığım sitelerde TP-Link modem kullanıcılarının bu hatayı sıklıkla aldığı, kullanıcıların modem arayüzüne girdikten sonra LAN ayarlarından DNS ayarını otomatik hale getirip kaydetmesi gerektiği bilgisi vardı. Ben de TP-Link modem kullanıcısıyım. Modem arayüzüne girdiğimde ise böyle bir seçenek ile karşılaşamadım. Yardımcı olabilecek birileri var mı?

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Herhangi bir Proxy ve VPN kullanıyorsanız kapatmayı deneyin. Ya da;
Complete Internet Repair ile ayarları sıfırlayın. Tüm seçenekleri seçin ve Go butonuna basın.

Çözüm
Herhangi bir Proxy ve VPN kullanıyorsanız kapatmayı deneyin. Ya da;
Complete Internet Repair ile ayarları sıfırlayın. Tüm seçenekleri seçin ve Go butonuna basın.
Tüm ayarları sıfırladım ve bilgisayarı yeniden başlattım, işe yaramadı. Başlıkta da belirttiğim gibi aynı modeme bağlı olan telefonumdan da aynı hatayı alıyorum. Aynı zamanda creative cloud'da sunuculara erişilemedi hatasını alıyorum ve yine discord'da bir kaç sunucuda odalara bağlanamıyorum. Sorunun modem kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Bu arada moderatör konu başlığını değiştirmeye neden gerek duydu anlayamadım. Benim yazdığım başlık yeterince sorunumu anlatacak ve konuyu kapsayacak türdendi. Şimdiki başlık sadece Facebook ile sorunum var anlamına geliyormuş gibi duruyor. Bununla birlikte uzun zamandır sosyale uğramıyordum bir yukarıdaki mesajdaki ''En İyi Cevap'' kısmına yanlışlıkla tıkladım.

Az önce kendi mobil internetimden hata aldığım sitelere girmeyi denedim, sorunsuz girebiliyorum. Hata kesinlikle sabit internetimden kaynaklı. Çözüm önerilerini bekliyorum.

@Ali Güngör @BilgisayarKurdu @Burak Alkan @Mert @Mikail Fidan @Mustafa ÇAKMAK @Recep Baltaş @Yusuf Ensar Ertan

Son düzenleme:
Suradan OPENSSL kurup windows command line'dan SSL sertifika testi yapabilirsin.
Google Code Archive - Long-term storage for Google Code Project Hosting.
Bash:
openssl s_client -connect facebook.com:443
Ustteki komutla SSL sertifikasina ulasip ulasamadigini goreceksin. ( Linux makine varsa direkt yaz, Windows icin ustteki adresten openssl kurman gerekecek buyuk ihtimalle )
Sonucta sana soyle bir cevap verecek eger her sey dogru ise.
Kod:
SSL-Session:
    Protocol  : TLSv1.2
    Cipher    : ECDHE-ECDSA-AES128-GCM-SHA256
    Session-ID: A3FD098B54F5D878D64FDBC71264E122C5CC8AC7A6E87DDD355521BF705AC8AA
    Session-ID-ctx:
    Master-Key: B845175E4D48660271BC9CDA46914B69944302CAF004DD8DB8B9468AF0F5DE6C61C83CB65179B4244AF9BBAB2AA9CAC5
    Key-Arg   : None
    PSK identity: None
Bunu gorebiliyorsan, SSL baglantisini saglayabiliyorsun demektir, sorun modemde olamaz.Eger goremiyorsan, sorun network elemanlarinin birisinde.
DNS problemi ile karsilasiyorsan da bunu yine CMD uzerinde
Bash:
nslookup facebook.com
Yaparak test edebilirsin. Ben yaptigim testte IP adresini dogru alabiliyorum, sen ne alacaksin onu merak ediyorum.
Antivirus kullaniyor musun? Windows host dosyasini silebilirsin, Network ayarlarindan SSL state'i silebilirsin alternatif olarak.

OPENSSL'e
Kod:
s_client -connect facebook.com:443
kodunu girdiğimde
Kod:
Loading 'screen' into random state - done
CONNECTED(000001D8)
4144:error:140770FC:SSL routines:SSL23_GET_SERVER_HELLO:unknown protocol:.\ssl\s23_clnt.c:601:
şeklinde cevap alıyorum. Cmd'de ise
Kod:
nslookup facebook.com
kodunu girdiğimde
Kod:
Server:  google-public-dns-a.google.com
Address:  8.8.8.8

Non-authoritative answer:
Name:    facebook.com
Addresses:  2a03:2880:f12d:83:face:b00c:0:25de
          185.60.216.35
şeklinde cevap alıyorum. Herhangi bir antivirüs programı kullanmıyorum.

OPENSSL'e
Kod:
s_client -connect facebook.com:443
kodunu girdiğimde
Kod:
Loading 'screen' into random state - done
CONNECTED(000001D8)
4144:error:140770FC:SSL routines:SSL23_GET_SERVER_HELLO:unknown protocol:.\ssl\s23_clnt.c:601:
şeklinde cevap alıyorum. Cmd'de ise
Kod:
nslookup facebook.com
kodunu girdiğimde
Kod:
Server:  google-public-dns-a.google.com
Address:  8.8.8.8

Non-authoritative answer:
Name:    facebook.com
Addresses:  2a03:2880:f12d:83:face:b00c:0:25de
          185.60.216.35
şeklinde cevap alıyorum. Herhangi bir antivirüs programı kullanmıyorum.
Evet sertifikayi alamiyor. DNS dogru calisiyor ama, 185.60.216.35 facebook'un dns adresi.
Windows'ta host dosyasini resetlemeyi denedin mi? Bir kez de oyle dener misin?
How to reset Hosts file back to default in Windows 10/8/7
resetledikten sonra restart atip yeniden ustteki komutu yazabilir misin?

Evet sertifikayi alamiyor. DNS dogru calisiyor ama, 185.60.216.35 facebook'un dns adresi.
Windows'ta host dosyasini resetlemeyi denedin mi? Bir kez de oyle dener misin?
How to reset Hosts file back to default in Windows 10/8/7
resetledikten sonra restart atip yeniden ustteki komutu yazabilir misin?
Dediğin gibi hostu silip kayıt edip bilgisayarı yeniden başlattım ve yine aynı hatayı alıyorum. Dostum ben hâlâ daha sabit internet kaynaklı olduğunu düşünüyorum, telefonumdan da aynı hatayı almaya devam ediyorum çünkü. Son 1-2 gündür başıma gelen bir olay bu. Sebebini anlayamadım bir türlü.

Yaklaşık 2-3 gündür bağlanmayı denediğim neredeyse her iki internet sitesinden birinde bu hatayı alıyorum. Sorunu araştırdım ve çözümlerini buldum fakat hiçbiri işime yaramadı. Bilgisayarımın tarih ve saat ayarlarında ve ağ ayarlarında sorun yok. Hatayı aynı şekilde diğer tarayıcılarda ve aynı modeme bağlandığım Android telefonumdan da alıyorum. Çözümünü araştırdığım sitelerde TP-Link modem kullanıcılarının bu hatayı sıklıkla aldığı, kullanıcıların modem arayüzüne girdikten sonra LAN ayarlarından DNS ayarını otomatik hale getirip kaydetmesi gerektiği bilgisi vardı. Ben de TP-Link modem kullanıcısıyım. Modem arayüzüne girdiğimde ise böyle bir seçenek ile karşılaşamadım. Yardımcı olabilecek birileri var mı?

Eki Görüntüle 305318

@golwen Merhaba,

Ürün ile ilgili yaşamış olduğunuz teknik problem ile ilgili olarak [email protected] mail adresimize ürünün model numarasını, seri numarasını ve yaşamış olduğunuz problemi açıklayıcı bir şekilde iletebilirseniz, hızlı bir şekilde yardımcı olabiliriz.

@golwen Merhaba,

Ürün ile ilgili yaşamış olduğunuz teknik problem ile ilgili olarak [email protected] mail adresimize ürünün model numarasını, seri numarasını ve yaşamış olduğunuz problemi açıklayıcı bir şekilde iletebilirseniz, hızlı bir şekilde yardımcı olabiliriz.

İstediğiniz şekilde bir e-posta'yı e-mail adresinize gönderdim. Yanıt bekliyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı