Faiz artışından sonra dolar 6 liraya kadar indi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
An itibari ile Merkez bankası politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltilmesine karar vermiştir.

Bu kararın ardında dolar ani düşüşe geçerek 6.02' ye kadar gerilese de şuan dolar kuru 6.19 seviyelerinde gezmektedir.

Anlaşılan dolar düşünce dolara rağbet yükselmiş :). Dolara talep daha da artarsa tekrar yükselecektir daha da.

Son düzenleyen: Moderatör:
Genel olarak var zaten dolar çok hızlı inip çıktığı için parayı dolara yatırıp fırsatı çevirenler var zamanında dolar 4.30' a yükselince de dolar alanlar vardı ilerde artar diye. Biz şu an üzülüyoruz mesela keşke parayı dolara yatırsaydık diye bu hale gelince.

Neyse faiz hakkında iyi bilen veya fikri olanlar şunu yazsın bu doların düşüşü devam eder mi? Çünkü ben Ekim-Kasım aralığında bilgisayar almayı planlıyordum fakat dolar yükselirse daha da alamayacak duruma gelebilirim. Şuan dolar 6 seviyesine iniyor daha da düşer mi? Haftaya nasıl bir yol izlenir dolar da?

Genel olarak var zaten dolar çok hızlı inip çıktığı için parayı dolara yatırıp fırsatı çevirenler var zamanında dolar 4.30' a yükselince de dolar alanlar vardı ilerde artar diye. Biz şu an üzülüyoruz mesela keşke parayı dolara yatırsaydık diye bu hale gelince.

Neyse faiz hakkında iyi bilen veya fikri olanlar şunu yazsın bu doların düşüşü devam eder mi? Çünkü ben Ekim-Kasım aralığında bilgisayar almayı planlıyordum fakat dolar yükselirse daha da alamayacak duruma gelebilirim. Şuan dolar 6 seviyesine iniyor daha da düşer mi? Haftaya nasıl bir yol izlenir dolar da?
Doların düşüşü bu kasar daha da düşmez. Tek etken faiz değil. Öyle olsa baz faizi 24 değil 74 yapalım doları düşürelim ama malesef. Bizim paramızın değeri bu kadar daha fazla değil. Müthiş düşüşler kısa vadede pek mümkün değil.

Doların düşüşü bu kasar daha da düşmez. Tek etken faiz değil. Öyle olsa baz faizi 24 değil 74 yapalım doları düşürelim ama malesef. Bizim paramızın değeri bu kadar daha fazla değil. Müthiş düşüşler kısa vadede pek mümkün değil.
Faizin fazla artması zaten enflasyona sebep olur yani her türlü zarar olur. Belli bir limite kadar yükselttiler daha da yükseltmezler ama sanki dolar yavaş yavaş düşüyor gibi yani 10 kuruş oynaması bile çok şey demektir.

Bazı yorumlar gördümde kusura bakmayın abd zarar etse zerre umrumda değil yemediği halt yok yaptığı işgaller haksız gelir elde etmeler faiz yükseltmeler say say bitmez lakin şunu söylemeden edemeyeceğim, bizim millet doların düşüşünü fırsat bilip yüklü miktarda dolar alıp satıyorlar ama o parayı ALLAH c.c o parayı onlara düzgünce yemeyi nasip etmeyecektir, onlar yüzünden ülke bu halde yan gelip yatmaktan baska birşey bilmeyen toplumdan ne beklersin, ülkede genel olarak fırsatçılık var ALLAH c.c sonumuzu hayır etsin.
Ekonomi bilmiyorsak ekonomi yorumu yapmasak mı acaba? Dolar alındığı için doların fiyatı artmaz bu ölçüde. Zayıf bir ekonomisi olan güçsüz bir ülkeysen manipülasyona açıksındır o zamn biri yüklü parayla gelir hatrı sayılır ölçüde bir dalgalanma yaratır gider. Şu an şu halde olmamızın sebebi dediğiniz gibi dolar alanlar filan değil. Bilmiyorsanız da araştırın lütfen. Bu halde olmamızın baş müsebbibi ekonomi politikalarını bu denli eline yüzüne bulaştıran, ülkenin bütün üretim araçlarını satan ve kısıtlayan, ülkedeki üretimi bile dışa bağımlı hale getiren iktidardır. Bu çok net. İnançlı bir insansanız ve bela okuyacaksanız buradan başlayın bence.

Faizin fazla artması zaten enflasyona sebep olur yani her türlü zarar olur. Belli bir limite kadar yükselttiler daha da yükseltmezler ama sanki dolar yavaş yavaş düşüyor gibi yani 10 kuruş oynaması bile çok şey demektir.
Enflasyon kötü bir şey değildir. Bizim ülkemizde öyle bir algı oluştu tabi doğal olarak ama kötü olan kontrol edilemeyen enflasyondur. Faiz arttırımına dolar tepki verdi evet ama doların fiyatının daha aşağılara gitmesini beklemek biraz fazla iyimserlik olur bence. Olamaz mı? Olabilir ama çok zor bir ihtimal ve bizim dışımızda etkenlerle mümkün gibi.

Şöyle anlatırsam belki daha akılda kalıcı olabilir. Burada fiyatı değişen dolar değil aslında. Dolar düşüp yükselmiyor. ( Aslında değişiklik oluyor ama minik ölçülerde.) Burada değer kazanıp kaybeden TL'dir. Türkiye ortaya bir değer koymadıkça da TL'nin kazanıp kazanabileceği değer bu seviyelerdir.

BoilingPanda sen daha ekonominin eko_ sunu bilmiyorken 18 yaşımda ithalat ihracat işi ile uğraşıyordum, herhalde geçimini dolar alsat yapıp haram yollarla kazandığın için çıkıştın bana. Sen bana ekonomiyi öğretemezsin yalandan üretime laf atma hayatınız pc den ibaret gelmişsin iş öğretiyorsun bana

Şöyle anlatırsam belki daha akılda kalıcı olabilir. Burada fiyatı değişen dolar değil aslında. Dolar düşüp yükselmiyor. ( Aslında değişiklik oluyor ama minik ölçülerde.) Burada değer kazanıp kaybeden TL'dir. Türkiye ortaya bir değer koymadıkça da TL'nin kazanıp kazanabileceği değer bu seviyelerdir.
Aslında o konuda haklısınız. Aslında yeni ekran kartları çıkar diğer ekran kartları düşer diye ümit ederken doların uçması hepimizi vurdu. Özellikle benim gibi bilgisayar alacak olanlar elimizi çabuk tutmamız gerekiyor sanırım.

Aslında o konuda haklısınız. Aslında yeni ekran kartları çıkar diğer ekran kartları düşer diye ümit ederken doların uçması hepimizi vurdu. Özellikle benim gibi bilgisayar alacak olanlar elimizi çabuk tutmamız gerekiyor sanırım.
Bu arada önceki mesajımda söylemeyi unuttum. Ekim Kasım için Black Friday gibi indirimler beklenebilir bence.

Bu arada önceki mesajımda söylemeyi unuttum. Ekim Kasım için Black Friday gibi indirimler beklenebilir bence.
Umarım dolar uçmaz o zaman :).
Olayın RTE ile alakası yok ki. Sonuçta hükümet yönetiyor ülkeyi, verdiği kararlarla. Yanlışı söylemek yada eleştiri yapmak suç sayılmaz. Ayrıca insanların dolarla ticaret yapmasında bir sorun yok. Tüm ülkelerin kullandığı bir para birimi. İster alır satar ister biriktirir ona kalmış bir durum. Burada asıl sorun TL' nin tüm para birimlerine karşı aşırı değer kaybetmesi ve enflasyonun yılbaşından bu yana inanılmaz bir şekilde artması. Gördük yerli malı dediğimiz her şey bile pahalandı. Bilmem kaç liralık salça neredeyse iki katına çıkartılmış fiyatı. Bunun ucu herkese dokunuyor ister muhalafet ister iktidar yanlısı.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı