Fakir ülkede Android kullanıcısı artar mı?

Neden asgari ücretlinin cebinde iPhone var diye sorgulamak yerine neden fiyatlar böyle diye sorgulasak keşke. Ha yanlış anlaşılmasın bazı insanlar var asgari ücretle çalışıyor gidip taksitle 10.000 TL'lik iPhone'yi 13-14.000 TL'ye alıyor. Bunlar da bana göre aşağılık kompleksi.

İos güvenlik koruması vs. androidden çok üstte yer alır.Buda bir maliyet gerektirir.Türkiye gibi ülkelerde iphone 14 çıktı 13ü bırakayım gibi bir durum zaten yok.Alma gibi bir durum ülkenin %70 için yok(Üst model).Android İos'un taslak hali gibi birşey.Yazılım dışında telefonda kullanılanlar da var tabi.Kullanılan madenler vb.Alım gücü düşük ülkede 2.5K android mi alırsın
7K İos(Apple İphone model)birtelefon mu alırsın?
Yorum senin ülkenin hali ortada sen değerlendir bence.

iPhone lüks ülke telefonu mu? Yoksa tercihen seçilen bir telefon merak ettiğim için sormak istedim böyle bir soruyu. Cevabınızı bekliyor olacağım.
Bizim ülkemizde mesela birisinde 13 Pro Max olsun adam o telefonu yanında taşıyınca imaj sahibi oluyor ki telefonun %80 özelliğinden haberi dahi yok. Gelişmiş ülkelerde telefon insana bi hava katmadığı için hoşuna giden telefonu kullanıyor.

Iphone lüks ülke telefonu olsaydı Türkiye'de her asgari ücretlinin cebinde olmazdı
"Her" derken? Asgari ücretli kişilerin çoğunluğu ya Dolar artmadan yani zamlar gelmeden önce alınanlar ya da borç harç ile alınanlar oluyor. Doğru düzgün alanların sayısı bir elin iki parmağını geçmez. Böyle mantıksız kıyaslama yok. Önemli olan nasıl aldığı, nasıl ulaştığıdır. Mesela zengin olmak için çalışmak yerine hırsızlık yapmak daha kolayımıza gelir. Hırsızlık ve Emek, ikisi farklı kavramlar. İkisi de farklı bir biçimde erişiyor zenginliğe. Yani kısacası nasıl eriştiğin önemli. Borçla mı, yoksa refahla mı? Halkımız cahil olduğu için parayı abuk subuk harcıyor. Bazıları sırf gösteriş için borca batıp alıyor.

Katılmıyorum, Avrupa ülkelerinde bile insanlar yeni iphone çıktığı zaman hemen gidip almıyor, İnsanlar hala 6s, 7 kullanmaya devam ediyormuş. Yani demek istediğim İphone kullanmak lüks değil.

Aslında İphone, yurtdışında yaşanalar için pahalı değil. Örnek vermem gerekirse: Nike markasını ABD'de garibanlar giyer, bizde zenginler. Starbucks'a yurtdışında garibanlar gider, bizde parası olanlar.

"Her" derken? Asgari ücretli kişilerin çoğunluğu ya Dolar artmadan yani zamlar gelmeden önce alınanlar ya da borç harç ile alınanlar oluyor. Doğru düzgün alanların sayısı bir elin iki parmağını geçmez. Böyle mantıksız kıyaslama yok. Önemli olan nasıl aldığı, nasıl ulaştığıdır. Mesela zengin olmak için çalışmak yerine hırsızlık yapmak daha kolayımıza gelir. Hırsızlık ve Emek, ikisi farklı kavramlar. İkisi de farklı bir biçimde erişiyor zenginliğe. Yani kısacası nasıl eriştiğin önemli. Borçla mı, yoksa refahla mı? Halkımız cahil olduğu için parayı abuk subuk harcıyor. Bazıları sırf gösteriş için borca batıp alıyor.
Tamam bende zaten gösteriş yaptıkları için eleştirel yorum yaptım. Refahla falan alakası yok tabii.

Yeni konular

Geri
Yukarı