Fan bağlantısı için fan çoklayıcı önerisi

P-Bat

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Asus B350M-A anakarta ve Akasa Venom LX kasaya sahibim. Anakartta 1 tane 4 pinli chasis fan ve 1 tane de CPU fan girişi bulunuyor. Kasayla beraber gelen 1 egzoz, 1 üst ve 1 tane de kırmızı LED'li ön fanım var. Hepsi de 3 pinli. Şu an sadece egzoz fanını bağlayabildim. Diğer iki fanı en uygun şekilde hangi çoklayıcı kullanarak hangi girişten bağlamam gerekir?

Ben bu 3 fanın da hızını kontrol edebilmek istiyorum. Biraz araştırdım ama şu PWM, hız kontrolü mevzusu biraz kafamı karıştırdı.

b350m-a.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Asus'un sitesinden anakartınızın modelini bulun, ordan destek kısmından Al Suite indirip fanlarınızı kontrol edebilirsiniz. Fan çoklayıcı alıp bir ucunu kasa fanı girişine bir ucunada güç bağlantısını yaparsanız sorun çözülür. Öbür kısımlarınada zaten fanları bağlarsınız. Akasa Beşli PWM Otomatik Fan Kontrollü Fan Çoklayıcı Flexa Kablo (AK-CBFA03-45) - Fan Kontrolcü - Overclock - Bilgisayar Bileşenleri

Ancak şunu bildireyim eğer fanlarınız PWM destekli değil ise arkadaşın önerdiği kabloyu kullanırsanız fanlarınız sürekli son devirde dönecektir.
PWM olabilmesi için 4 pinli olması gerekmiyor mu? Ben şuan tek fanı Asus FanXpert uygulamasıyla sıcaklığa bağlı olarak kontrol edebiliyorum. Ben 3 pinli veya 4 pinli çoklayıcı alsam yine de fanlarımın hızı sıcaklığa göre otomatik olarak dönmeye devam edecek değil mi? Ama 3 fan tek fan olarak gözükecek.
Akasa'nın PWM çoklayıcısını alırsam sıcaklığa göre kontrol edemez miyim? O halde ne almam gerekir?

PWM olabilmesi için 4 pinli olması gerekmiyor mu? Ben şuan tek fanı Asus FanXpert uygulamasıyla sıcaklığa bağlı olarak kontrol edebiliyorum. Ben 3 pinli veya 4 pinli çoklayıcı alsam yine de fanlarımın hızı sıcaklığa göre otomatik olarak dönmeye devam edecek değil mi? Ama 3 fan tek fan olarak gözükecek.
Akasa'nın PWM çoklayıcısını alırsam sıcaklığa göre kontrol edemez miyim? O halde ne almam gerekir?
Akasanın çoklayıcısını alırsan ve sıcaklığa göre kontrol etmek istiyorsan fanlarının 4 pinli olması gerekir.

Ben Akasa 5'li çoklayıcıyla 3 pin fan hızını da kontrol edebiliyorum. Yalnız bilmenizde fayda var çoklayıcı girişini anakartın CPU fan girişine takarsanız çoklayıcıya bağlanan tüm fanlar sanki tek fan gibi algılanacaktır her biri birbirinden bağımsız olmayacaktır. Anakart yazılımından akıllı mod ayarlanırsa da fanlar duruma göre birlikte hızlanacak birlikte yavaşlayacaktır.

Son düzenleme:
Zaten tek fan gibi görüleceğini biliyorum. Merak ettiğim şu 4 pinli 3 pinli takınca sıcaklık değişimi ile fanları kontrol edilip edilemeyeceğiydi. Sağolun sorum cevaplanmış oldu. Muhtemelen bir kaç zamana sipariş vereceğim(y)

Ben Akasa 5'li çoklayıcıyla 3 pin fan hızını da kontrol edebiliyorum. Yalnız bilmenizde fayda var çoklayıcı girişini anakartın CPU fan girişine takarsanız çoklayıcıya bağlanan tüm fanlar sanki tek fan gibi algılanacaktır her biri birbirinden bağımsız olmayacaktır. Anakart yazılımından akıllı mod ayarlanırsa da fanlar duruma göre birlikte hızlanacak birlikte yavaşlayacaktır.
Şuan aklıma geldi de CPU fan kısmı yerine chasis fan yerine takamaz mıyım? CPU fanıyla diğer fanların tek fan olarak gözükmesini istemiyorum. Diğer kasadaki fanların tek olarak gözükmesi sıkıntı değil.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı