Fan çoklayıcısı anakartta nereye takılır?

Tribalsatak

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Anakartımda 2 fan girişi, kasamda ise 3 fan bulunduğu için fan çoklayıcısı aldım. Aldığım ürünün bilgilendirme sayfasında şöyle bir yazı yazıyor:

"Kasanızdaki tüm fanların ısıya göre devirlerini otomatik ayarlamasını istemez misiniz? Akasa'nın çift çıkışlı FY320 çoklayıcı kablosu sayesinde kasanızdaki 2 ayrı fanın hızlarının otomatik ayarlamasını sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey 3-pin bağlantısı bulunan kasa fanlarınızı bu çoklayıcı kablo ile işlemci fan girişine bağlamak! "

Aldığım fan çoklayıcısı: Akasa Çift Çıkışlı Fan Çoklayıcı Kablo (ak-fy320) - n11.com

Yukarıda işlemci fan girişine bağlayın diyor. Fakat ben bu fan çoklayıcısını SYS_FAN1 veya SYS_FAN2 slotlarına takacağım diye biliyorum. Zaten bu çoklayıcıyı işlemci fan girişine bağlamak daha mantıksız olmaz mı? Şu işin doğrusu nedir acaba? Bilgili arkadaşlar bir el atın şu işe lütfen. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci fan çıkışına bağlamak gereksiz.
Anakarttaki herhangi bir SYS-FAN pinlerine bağlanabilir.
Ancak kullanılan fanlar birbirlerinin aynısı olmak zorundadır.
Ayrıca anakart SYS-FAN için belirtilen en yüksek akım öğrenilmeli, bu akım bilinmiyorsa, en fazla 0.25A lik fanlardan kullanılmalıdır.

İşlemci fan çıkışına bağlamak gereksiz.
Anakarttaki herhangi bir SYS-FAN pinlerine bağlanabilir.
Ancak kullanılan fanlar birbirlerinin aynısı olmak zorundadır.
Ayrıca anakart SYS-FAN için belirtilen en yüksek akım öğrenilmeli, bu akım bilinmiyorsa, en fazla 0.25A lik fanlardan kullanılmalıdır.
Akasa Venom LX 600w 80+ Bronze kasaya sahibim. 3 tane fan kasanın içinde geldi. Anakartın SYS_FAN için belirtilen en yüksek akım değerlerini bilmiyorum. Fanların da akım değerlerini bilmiyorum. Dediğim kasaya bakarsanız belki siz anlayabilirsiniz. Teşekkürler şimdiden.

Akasa Venom LX 600w 80+ Bronze kasaya sahibim. 3 tane fan kasanın içinde geldi. Anakartın SYS_FAN için belirtilen en yüksek akım değerlerini bilmiyorum. Fanların da akım değerlerini bilmiyorum. Dediğim kasaya bakarsanız belki siz anlayabilirsiniz. Teşekkürler şimdiden.
Kasa veya PSU'nun akım değerleri ile ilgisi yoktur.
Sistem FAN kontrolü anakart tarafından sağlanır ve BIOS tarafından kontrol edilirler.
Kontrol amaçlı kullanılan entegreler genellikle (M) serisi oldukları için 500mA (0.5A) akım değerine sahiptir. Çoğu USB beslemeleri için bile aynı entegrelerin kullanımı sözkonusudur.
500mA lik bir yere 2 adet fan takılacağına göre bu fanların akımlarının toplamı 500mA i geçmemelidir. Aksi takdirde bu kontrol entegresi zamanla ısınarak bozulabilecek ve fan kontrolü devre dışı kalabilecektir.

Kasa veya PSU'nun akım değerleri ile ilgisi yoktur.
Sistem FAN kontrolü anakart tarafından sağlanır ve BIOS tarafından kontrol edilirler.
Kontrol amaçlı kullanılan entegreler genellikle (M) serisi oldukları için 500mA (0.5A) akım değerine sahiptir. Çoğu USB beslemeleri için bile aynı entegrelerin kullanımı sözkonusudur.
500mA lik bir yere 2 adet fan takılacağına göre bu fanların akımlarının toplamı 500mA i geçmemelidir. Aksi takdirde bu kontrol entegresi zamanla ısınarak bozulabilecek ve fan kontrolü devre dışı kalabilecektir.
Anladım hocam. İnceleyeceğim, teşekkürler.

''EK BİLGİLER'' de vereyim de sana ve okurlara yardımcı olsun.
Her fan belli bir güç değerine sahiptir. Ne kadar güçlü ise, sistemden çektiği akım da o kadar fazla olacaktır.
Bu cihetle, kendi sistemimde kullanmakta olduğum fanların yedeklerini çıkarttım ve fotoraflarını çektim.
IMG_1110.JPG

Resimde iki ayrı fan görülmektedir. İlki 10cm lik FOXCONN marka fan, diğeri ise 8cm lik DELTA fan'dır.
Akım gereksinimlerini incelediğimizde ise...
IMG_1112.jpg
FOXCONN marka fan 0.36A çekmektedir.

IMG_1114.jpg

DELTA fan ise 0.45A değerine sahiptir.
Görüldüğü üzere DELTA fan daha küçük olmasına karşın, daha güçlü bir fan'dır. Her iki fan da bir anakartın tek slotuna böyle bir aparatla bağlanılamaz.
Çünkü akım kapasitelerinin toplamı, 0.5A in çok çok üzerine çıkmaktadır.
BU CİHETLE...
Sisteminizde böyle bir uygulama yapmak istediğinizde öncelikli olarak sahip olduğunuz fan'ların etiketlerine bakmalısınız. Her fan'ın etiketinde bu güç değerleri mutlaka yazıyor olmalıdır. Eğer sahip olduğunuz fan üzerinde bu değerler belirtilmiyorsa, o fanı ya tek kullanınız, ya da hiç kullanmayınız.

Ürünü bana kalırsa bağlayın herhangi bir sorun yaşamazsınız. Çünkü 12 cmlik fan büyük ihtimalle ses yapacağı için biostan silent moduna alırsınız? Aşırı yükleme yapmamış olursunuz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı