Fan Devir Hızı Problemi (212x)(Asus MB)

zeji777

Hectopat
Merhaba arkadaşlar , yeni bilgisayar topladım fakat bir türlü CPU fanı(Coolermaster Hyper 212X) normal devrinde dönmüyor yani yükte veya değil 300 civarı rpm de kalıyor ve ayarlara tepki vermiyor. Anakartım Asus M5A97 R2.0 işlemci Fx6300, bios güncellemesi yaptım yine değişmedi. En sonunda vatan teknik servise götürdüm bios resetledim dedi orda denedim 2200 rpm de dönüyordu fakat eve gelince yine aynısı oldu aradım sordum getir gerekirse anakartı değişelim diyor ama çözüm olacağından şüpheliyim. Böyle bi durum başına gelen veya çözüm önerisi olan var mı?

Anakart üzerindeki farklı CPU_FAN girişlerinden bağlamayı denediniz mi ? Birde hangi programı kullanıyorsunuz ?

Asus Fan Xpert'i kullanmanızı öneririm. Tam sürümünü buradan indirebilirsin.
AISuite_II_V20001_P8Z77-M_XPWin7_8.rar — Yandex.Disk

rxEqReL.jpg

Aynı programı kullanıyorum ordan bakıp yazdım değerleri ama aida64 veya biosta da aynı değerler. İmzadan gördüğüm kadarıyla aynı anakartı kullanıyoruz farklı CPU fan girişleri demişsiniz ama ben sadece 1 tane CPU fan girişi bulabildim benim kartta. Bir de başka bir forumda birisi ne alaka bilmiyorum ama ramleri çıkarıp takın veya ekran kartını farklı slot a bağlayın düzeliyor yazmış ama emin olamadan denemek istemedim.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı