Fan hep en yüksekte dönerse sorun olur mu?

EfeKox

Hectopat
Daha fazla  
Kullandığım laptop biraz eski bir laptop -Casper C700- ama herhangi bir yıpratma benim tarafımdan olmadı. Şu zamana kadar ilk defa olduğunu ilk öncelikle belirtmek isterim. 2 gün önce bilgisayarımı ısınmadan dolayı bilgisayarcıya götürdüm ve termal macun ile temizletme yaptırdım. Daha sonrasında normal olarak elbette fanlar rahatladı ve havayı daha rahat çıkarttığı için hızlı dönmeye ve ufaktan ses çıkaracağının biliyordum ancak bilgisayarı ne zaman kullansam hangi program açık olursa ya da masaüstünde olayım fan sanki GTA V açmışım gibi bağırıyor ve bu fan hızı düşmüyor. Sabit hızı bu, maksimum ayarda sanki. Ben de çözüm aradım YouTube'den ve BIOS'dan Power sekmesine girip fan ayarları yapıyorlar ancak bende Power sekmesi yok onu da bulamadım kısaca ben bu fan hızını nasıl normale indirebilirim her zaman son hızda çalışmasını istemiyorum. Hem Full maksimum ayarda kendine zarar verebilir diye endişeleniyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullandığım laptop biraz eski bir laptop -Casper C700- ama herhangi bir yıpratma benim tarafımdan olmadı. Şu zamana kadar ilk defa olduğunu ilk öncelikle belirtmek isterim. 2 gün önce bilgisayarımı ısınmadan dolayı bilgisayarcıya götürdüm ve termal macun ile temizletme yaptırdım. Daha sonrasında normal olarak elbette fanlar rahatladı ve havayı daha rahat çıkarttığı için hızlı dönmeye ve ufaktan ses çıkaracağının biliyordum ancak bilgisayarı ne zaman kullansam hangi program açık olursa ya da masaüstünde olayım fan sanki GTA V açmışım gibi bağırıyor ve bu fan hızı düşmüyor. Sabit hızı bu, maksimum ayarda sanki. Ben de çözüm aradım YouTube'den ve BIOS'dan Power sekmesine girip fan ayarları yapıyorlar ancak bende Power sekmesi yok onu da bulamadım kısaca ben bu fan hızını nasıl normale indirebilirim her zaman son hızda çalışmasını istemiyorum. Hem Full maksimum ayarda kendine zarar verebilir diye endişeleniyorum.

Normalde temizledikten sonra fanın sessizleşmesi lazım. Bir programla Max. A ayarlamış olabilir misiniz? Ya da yapılıyorsa BIOS'tan. Ya da bilgisayarcı da yapmış olabilir belki bir zararı olmaz bence ama gürültülü olması garibime gitti temizledikten sonra.

Laptoplarda manuel kontrol yok diye biliyorum.

İşlemci ısısını kontrol eder misiniz? Core Temp gibi uygulamalar ile görebilirsiniz, temizlenmiş ve termal macun çekilmiş fanların bu kadar ses yapmaması lazım.

Bence ilk önce ısı değerlerini boştayken bir takip edin, sorun var sanki.
Isı değerlerini boşta kontrol ettim 37 45 arası kendi kendine git gel yapıyor bi program çalıştırdığımda da max 55 anlık oluyor gendini tekrardan toparlıyor
Nbfc programını GitHub'dan indirebilirsiniz laptop modelini seçip fan hızını ayarlayabiliyorsunuz.
indirdim ancak benim laptop modeli yok hangi modeli kullanıcağımı nasıl anlayabilirim?

sanırım bu beniim yapabileceğim bir şey değil bilgisayarcıya tekrardan götürüp olayı öğrendiğimde dönüş yaparım buraya herkese yardım etmeye çalıştığı için teşekkürlerimi sunarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı