Fan Hızı 6000 RPM'e Çıkıyor

Moon 21

Decapat
Yer
KKTC Girne
Merhaba,
Sistem:
İşlemci: AMD FX (tm)-8150 8 Çekirdekli 3.60 GHz
RAM: 4 GB
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GT220
HDD 290 GB
Bu SpeedFan ile testim;
Speedfan adsız.png

(Fan1 işlemci fanı), (Fan2 ek fan)
Aynı şekilde işlemci sıcaklığı Core Temp programı ile 20-40 arası gidip geliyor;
Core Temp adsız.png

Anlamadığım şey ise, Oyunlarda bir kasma yaşamadığım halde, Fan hızının bu kadar artması. En kötü eski oyunda 5000 RPM oluyor. Çok fazla ses çıkarıyor, sanki pervane kopup fırlayacakmış gibi hissediyorum.
Kasayı bilgisayar masasının yanından alıp açık alana koyduktan sonra 700-800 RPM'lık bir azalma oluyor, Oda sıcaklığı normal.
Fan dişlerini kontrol ettim bir çıkık yok, Fan temiz, Problem fan'ın kötü olması, ya da yazılımsal bir sorun olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorun bende var biosu kurcalasamda fayda etmedi. Kasanı aşşağıya koymanı öneririm. Ayrıca havadar biryerde olmalı benim kasam havadar biryerde değildi.

@jaguarcs Kontrol ettim ve Smart Fan ayarlı, Full speed ayarlı olsaydı sürekli 6000 RPM'da kalması gerekmezmiydi?
@ClickClickBumBe Kasa zaten aşağıda, Sağ tarafında Bilgisayar Masası, Sol tarafında dolap var. Önden ve arkadan hava alıyor ama arka tarafında 300 cm sonra kadar duvar var.

Tahminimce stok fan kullanıyorsunuz. Aida64 ile CPU stres testi yapın, buradaki verileri bizle paylaşın. Bu program arayüzünde çok bir şey anlayamadım ama anladığım kadarıyla CPU boşta fakat 76 derece çalışıyor. Eğer işlemci fazla ısınıyorsa fan fazla çalışır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı