Fan hızı nasıl kontrol edilir?

uking121

Femtopat
Daha fazla  
Anakart
H610M-B
Selam, öncelikle hepimize geçmiş olsun. Bu felaket için denecek çok söz yok elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz.
Geçtiğimiz hafta bir PC topladım, anakartım MSI Pro H610M-B ve üzerinde 1 adet SYS_FAN header bulunuyor. Kasanın önünde 3 adet 3 pinli fan daisy chain tek bir 3 pin çıkışa bağlanmış. Arkada da bir adet 3 pin egzoz fanı bulunuyor. Fanların her birinin üzerinde 0.28'a yazdığı için son egzoz fanını da daisy chaine ekleyip aynı Header'a bağlamak riskli olur diye düşündüm. Biraz okudum araştırdım en sonunda bir adet Arctic PWM Fan Hub satın almaya karar verdim. 4 tane 3 pin fanımı bu Hub'a, Hub'ın da çıkışını anakarttaki SYS_FAN'a bağladım. 4 fanım da şu an çalışıyor ancak şöyle bir sorunum var.
En arkadaki fan diğer öndeki 3 kasa fanına göre daha sesli çalışıyor ve 3 pinli olduğu için PWM ayarı yok yani anladığım kadarıyla sürekli 12v son güçte çalışıyor. 1400 RPM civarı. Bu fanların aslında DC controlled fan olduğunu öğrendim ama BIOS içerisinden System fan için yaptığım DC ayarını çok umursamıyor gibi görüyorum hızında bir değişiklik olmadı.
Bilgisayarı hiç kullanmadığım anda indirme yaparken bile bu egzoz fanının sesli bir biçimde 1400RPM dönmesi çok mantıksız geliyor. Egzoz fanı için PWM destekli 4pin bir fan mı almalıyım yoksa kontrol etmenin başka bir yolu var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı