Fan konumlandırma ve hava sirkülasyonu

Fxsiuzz

Centipat
Daha fazla  
İyi günler arkadaşlar. Geçen hafta 3 adet Akasa Viper-s Flow 12cm fan aldım. Kasam Corsair SPEC-05 olduğu ve içerisinde 2 adet fan bulunduğu için ekran kartım 83 derecelerde işlemcim de 70 derecelerde çalışıyor. Kasa fanı almak bu değerleri biraz azaltır diye düşündüm ve sizlere birkaç sorum olacak;
1- Kasanın önüne konumlandıracağım fanların hangi tarafı kasa içerisine bakmalı?
2- Kasanın kendi ön fanını çıkartıp üst tarafa bir adet Akasa ile takıp ön tarafı hava girişi daha iyi olsun diye 2 adet Akasa yapmayı düşünüyorum mantıklı mıdır?
3- 2. bölümde söylediğim gibi konumlandırma dışında Corsair'in kendi fanını bir üst yuvaya Akasa'nın bir tanesini de onun yerine takıp üste panele 2 adet egzoz fanı olacak biçimde takmak istiyorum.
4- 4 pin giriş var 3 fanda da pin çoklayıcı alıp anakarta takmak mı mantıklı yoksa hepsini direk PSU'ya takmak mı daha mantıklı olur? Sesle ilgili büyük takıntılarım yok ancak sesten ziyade sıcaklıkla ilgili büyük takıntılarım var bunu da belirtmek isterim :)

Birinci soruda sorduğum örneğin bu önde Viper yazan kısım, ön tarafa hava girişi sağlamak için taktığım fanda kasa içine mi bakmalı yoksa kasanın dış tarafına mı? Görselle belirtmek de istedim. Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• aa.png
    aa.png
    91,3 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleyen: Moderatör:
Ön tarafa 2 tane Akasa 1 tane kendi fanından. Arkaya Akasa. Üste de 1 tane kendi fanından takın bence. Öndekiler içeri alacak havayı. Diğer 2'si dışarı üfleyecek.

Kasanın fotoğrafı üzerine şuanki fan konumlandırmanızı ve nasıl yapacağınızı anlatsanız daha iyi olur.
kasa arkadaşın attığı gibi corsair fan da tam olarak bu fotoğraftaki ile aynı bir de sadece egzoz fan mevcut. Ekran kartına daha çok üflemesi için o corsair fan yerine arkadaşın attığı gibi öne iki akasa arka egzoza bir akasa takıp kalan corsair önceki ve arkadaki fanları da üste egzoz olarak yerleştirmek bana da mantıklı geldi başka bir öneriniz olursa dinlerim tabi. Bir de attığım akasa fan fotoğrafında önden içeri hava üflemesi için bu viper yazan kısmı kasa içine bakacak şekilde mi takmalıyım

kasa arkadaşın attığı gibi corsair fan da tam olarak bu fotoğraftaki ile aynı bir de sadece egzoz fan mevcut. Ekran kartına daha çok üflemesi için o corsair fan yerine arkadaşın attığı gibi öne iki akasa arka egzoza bir akasa takıp kalan corsair önceki ve arkadaki fanları da üste egzoz olarak yerleştirmek bana da mantıklı geldi başka bir öneriniz olursa dinlerim tabi. Bir de attığım akasa fan fotoğrafında önden içeri hava üflemesi için bu viper yazan kısmı kasa içine bakacak şekilde mi takmalıyım
Onu bilemem ama kanatları nereye bakıyorsa oraya üfler. 1 tane takın nereye üflediğine bakın. Ondan sonra diğerlerini de ona göre yaparsınız.
Edit: Şimdi baktım. Viper yazan kısımdan havayı alıyor diğer tarafa veriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı