Çözüldü Fan Nasıl Soğutur ?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
O sıcacık işlemciyi, ekran kartını nasıl oluyor da o bir fan soğutuyor. Ben fana doğru voltajı vererek elimi altına getirdim ama o kadar fazla bir soğutma yok. O zaman fanlar nasıl sıcak bir donanımı soğutabiliyor?

Çözüm
Sıcak havayı dışarı atarak?
pic10.gif

pic11a.gif
O sıcacık işlemciyi, ekran kartını nasıl oluyor da o bir fan soğutuyor. Ben fana doğru voltajı vererek elimi altına getirdim ama o kadar fazla bir soğutma yok. O zaman fanlar nasıl sıcak bir donanımı soğutabiliyor?
Hocam fan soğutulmaz ki. :D Ama sizin dediğiniz gibi. Nasıl oluyor da o sıcacık sistemi soğutuyorlar? Size şöyle söyleyeyim: dizüstü bilgisayarları görmüşsünüzdür. İşte orada fanların olduğu yerde bir açıklık görürsünüz. Oradan sıcak hava akışı olur. Fark etmişsinizdir.
Evet ama işlemcinin ürettiği o ısıya fan yetişemez diye düşünüyorum.
Hocam her işlemciye özel fanlar var. Eğer sizin dediğiniz gibi olsaydı o zaman sistemler açılmazdı bile. :D

O yüzden herkes sıvı soğutmaya geçiyor.

Bakır ısıyı hızlı iletmede çok iyidir, çoğu hava soğutma liquit dolu bakır boru yardımı ile alüminyum yapraklara dağıtıyor ve sıcaklık hızlaca düşüyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Heathsink dedikleri yani alüminyum sıcaklığı topluyor ısınıyor fan da rüzgar etkisi ile aliminyumu soğutuyor tabii burada kasa önünden fan ile gelen temiz hava ve arkasındaki egzoz ile çıkış yapıyor hava dolaşımı evde nasıl 2 pencere açıyorsun cereyan olur derler arada kalırsan üşürsün bu da aynı mantık.

Yeni konular

Geri
Yukarı