Fan Speed uygulamasında fan 2 RPM çok düşük

Soner ergin

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar benim bir sorunum var. Speed fan uygulamasını indirip kontrol ettiğimde temp 1 oyundayken 80 85'lere çıkıyordu ve 90 oldugunda doğal olarak sistem kendini kapatıyordu. 2 adet fan var fan1 ve fan2 diye. Fan 1'in hızı 2500 civarında gerektiğinde 4 bine kadar çıkyıor fakat fan2 RPM 218 bazen 150'lerde. Uzun zamandır laptopu temizlettirmediğim için bilgisayarcıya götürdüm. Temizliği yapıldı termal macun yenilendi. Fanlarda biraz toz birikmiş. Neyse temizlettim eve geldim bir de SSD taktırdım. Tekrar baktıgımda fan hızı hala aynı 2. fan 210 da duruyor sistem boştayken temp1 sıcaklıgı 50+ derece civarı sobalı odadayım onunda illaki etkisi var fakat benım aklımı karıştıran kısım fan 2. acaba bozuk mu yoksa öyle mi olması gerekiyor. CPU 1 boşta 34 derece CPU 2 de benzer şekilde. Yük halinde 50 derece 60 derece arasında. Ancak dediğim gibi temp 1 sıcaklıgı 80+ dolaylarına çıkıyor bu da beni ürkütüyor. Bu konuda öneri alabilir miyim? İnternetten laptopuma uygun fan siparişi verdim bile. Acaba yanlış mı yaptım olması gereken dönüş hızı o mudur?
Bilgisayarım HP Gaming BC303nt marka laptop.
Bu arada bilgisayarın altında soğutucu var yani 50 60 liralık bir soğutucu pek etki ettiğini sanmıyorum tek pervane kendine hayrı yok gibi :D.
Fotoğraflarda ısıısı yüksek olan Knight Online 5dklık oyunda kalma süresi.

Dosya Ekleri

• yükt.jpg
    yükt.jpg
    29,9 KB · Görüntüleme: 47
  • Boşta.jpg
    Boşta.jpg
    81,1 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleyen: Moderatör:
Fanlar bazen rpm düşmesi olabiliyor çok normal. Yeni sipariş etmeniz çok güzel bir hareket. Neden mi? Çünkü yeni fan alınca daha rahat soğutabilecek.(Bu arada önceki fana uygun aldınız değil mi?)

Fanlar bazen rpm düşmesi olabiliyor çok normal. Yeni sipariş etmeniz çok güzel bir hareket. Neden mi? Çünkü yeni fan alınca daha rahat soğutabilecek.(Bu arada önceki fana uygun aldınız değil mi?)
evet hocam aynısını sipariş ettim.Fakat şu dikkatimi çekti. Google'da hp speed fan yazıp da grafiklerde arattığım zaman 20 tane fotoğraftan 15 tanesinde benımkiyle aynı durum var. Yani 1 tane fan düzgün 2.fan 150 civarında. Acaba bozuk değil diye düşünmedim değil. Sıcaklıklar nasıl peki sizce. Durduğum oda dediğim gibi sobalı t-shirt bile olmadan duruyorum bu soğukta öyle diyim :D

evet hocam aynısını sipariş ettim.Fakat şu dikkatimi çekti. Google'da hp speed fan yazıp da grafiklerde arattığım zaman 20 tane fotoğraftan 15 tanesinde benımkiyle aynı durum var. Yani 1 tane fan düzgün 2.fan 150 civarında. Acaba bozuk değil diye düşünmedim değil. Sıcaklıklar nasıl peki sizce. Durduğum oda dediğim gibi sobalı t-shirt bile olmadan duruyorum bu soğukta öyle diyim :D
Normal diğer fan gelince aynı RPM görürseniz ya anakart üzerindeki okumada sıkıntı var ya da program yanlış gösteriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı