Fanın hızını ayarlama

notcfn

Picopat
Merhaba arkadaşlar. Anakartım Esonic H61FDL2. Fan sesi çok az ve ben daha havalı bir fan sesi istiyorum. :D Bu yüzden BIOS'tan ayar yapacaktım fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum. "Thermal Cruise" var o fanın hızını kendisi ayarlıyor, "Manual" diye bir seçenek var onda da bazı ayarlar var ama anlamadım. 14-31 arası(14-31 dahil) bir değer gir diyor. O değerin de ne oluğunu bilmiyorum, RPM ayarı falan da yok ne yapmam gerekiyor söyler misiniz?

Eğer ısı değerlerinde bir problem yoksa fanları gereğinden fazla çalıştırman bu sefer daha çok toza ve fanların da daha erken deforme olup arızalanmasına neden olacaktır. Sadece bilgilendirme. Ana kart modelinde ayarlamanın nasıl yapılacağını bilmiyorum. Ama bildiğim kadarıyla PWM özelliği yani 4 pinli olmayan fanlar her zaman son hız ve yükte çalışırlar.

Eğer ısı değerlerinde bir problem yoksa fanları gereğinden fazla çalıştırman bu sefer daha çok toza ve fanların da daha erken deforme olup arızalanmasına neden olacaktır. Sadece bilgilendirme. Ana kart modelinde ayarlamanın nasıl yapılacağını bilmiyorum. Ama bildiğim kadarıyla PWM özelliği yani 4 pinli olmayan fanlar her zaman son hız ve yükte çalışırlar.
PWM özelliği var zaten.

İyi de o yeniden başlattığında düzelmiyor mu?
Benim de fanlarım bilgisayar açılıp yazılım otomatik başlatılınca normal hale geliyor. Yani arka planda çalıştığı sürece programlar fanları kontrol etmeye devam edebiliyor. Yeniden başlattığında da kaldığı yerden devam edecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı