Fanın Sıcaklığa Etkisi Nedir?

Hangi kalitesi düşük mesela arkadaşın aldığı fanların? CFM değerleri önerdiğiniz modelden çok daha yüksek. Devir kapasiteleri çok daha yüksek. Tek dezavantajı daha sesli çalışıyor olmaları. Merak etme kasa fanlarında kullanılan motorlar o kadar çabuk ölmüyorlar.

Bu arada sana duymak istemeyeceğin bir bilgi vereyim. O kalitesiz dediğin fan büyük ihtimalle Arctic fan ile aynı anda kullanılmaya başlansa aynı zamanlarda ölecektir.

Traktör sesi duyan çok o fanları kullanıp. Kim ister bunu? Yaklaşımınızı hiç beğenmedim, iyi forumlar.

Peki ona göre çekilmiş videolar var. Neden o kadar fark yaratıyor? Açıklar mısınız?
Çünkü o kasanın 3 tarafı tamamen kapalı bir model neredeyse. Yan kapak ve ön kapak camı sıfır olarak oturmakta. Kasanın üstte yalnızca 1 adet 140mm çıkışı ve arkada 1 adet 120mm çıkışı mevcut. NZXT tasarım hatası olarak ön cam altındaki boşluğu ise dar olarak üretmiş bu sebeple statik basıncı yüksek veya hava akışını çok hızlandıracak CFM değeri yüksek fan kullanmak gerekiyor işe yaraması için. PSU kapağı içerisindeki yuvanın ise kasa içerisine zaten gram faydası yok.

Yani kapalı kutu içerisindeki kasanın nasıl soğumasını bekliyorsunuz anlamış değilim.
Traktör sesi duyan çok o fanları kullanıp.
Fan devirlerini ayarlayamayıp, türbülansa sebep olan kullanıcı varsa traktör sesi de duyarsın, jet motoru, rüzgar tüneli sesi de. Hepsi son kullanıcıya bakıyor. O kadar dandik model fanda kullandım bunlar hep tecrübeler sonucu yazılan şeyler.

Yaklaşımınızı hiç beğenmedim, iyi forumlar.
Bende sizin yaklaşımınızı hiç beğenmedim. Sunduğum teknik argümanlara mantıklı cevap veremiyorsunuz. Size de iyi forumlar.

Bu tür konulara gerçekten yaş sınırı getirilmesi gerekiyor. Küçük kardeşlerimiz alınmasınlar ama tecrübe denen şey zaman ile elde edilen bir olgu.

Youtube'dan 2-3 tane inceleme izlemeniz veya teknoloji haberlerini takip ediyor olmanız sizi o konu hakkında bilgili yapmıyor maalesef.

Soğutma işinde hava deliklerinin türünden, fanların hızından öte temel fizik kanunları işin içine giriyor.

Egzoz fanların neredeyse hepsi neden 12 cm hiç düşündünüz mü mesela?
Ya da Egzoz fanlar neden arkaya ve tepeye yerleştirilir?
Neden kasaların masaüstüne kullanılması önerilmez?
Isınan hava nasıl davranır?
Soğuyan hava nasıl davranır?
Geniş bir alandan dar bir alana geçen havanın hızındaki değişim ne yönde olur?
Basınç değişiminin havanın hareketine etkisi nedir?
Havanın basıncı nasıl değiştirilir?
Fanın yönetebildiği hava kütlesinin miktarı neden önemlidir?

Daha tonla soru var sorulabilecek. Bunlardan birini bile cevaplayamıyorsanız o konuda bilginiz yeterli değil demektir, kusura bakmayın. Şu mesajı istediğiniz kadar "Hahaha'ya" veya "Kızgın'a" boğabilirsiniz ama gerçekler böyle.

Kendinizi geliştirin arkadaşlar.

Fanlar yeterli, söylenenin aksine kasanızın önünde hava girişi de mevcut. Minimum 10 derece bir değişim elde edersiniz. Yük altında 70 derece de soğutma için güzel değerler. İçinizi karartmayın yani.
Teşekkür ederim hocam. Diğer gelen yorumları okuduktan sonra moralim bozuldu açıkçası, pişman oldum aldığım için. Sizin yorumunuz biraz su serpti.

Teşekkür ederim hocam. Diğer gelen yorumları okuduktan sonra moralim bozuldu açıkçası, pişman oldum aldığım için. Sizin yorumunuz biraz su serpti.
Modifiyeli Zalman Z11 Neo kullanıyorum. Tabanda 2 adet içeri çeken fan, önde 4 adet içeri çeken fan, üstte 2 adet egzoz ve arkada 1 adet egzoz olmak üzere toplamda 9 adet fan var kasamda. 3900X ve 2080 Ti'ım var. Render alırken 60 dereceyi geçmiyor işlemcim. Bu aletle kıyasa vuracak olursak 70 derece gerçekten iyi değerler.

Modifiyeli Zalman Z11 Neo kullanıyorum. Tabanda 2 adet içeri çeken fan, önde 4 adet içeri çeken fan, üstte 2 adet egzoz ve arkada 1 adet egzoz olmak üzere toplamda 9 adet fan var kasamda. 3900X ve 2080 Ti'ım var. Render alırken 60 dereceyi geçmiyor işlemcim. Bu aletle kıyasa vuracak olursak 70 derece gerçekten iyi değerler.
Anladım hocam. Tekrardan çok teşekkür ederim.

Yan kapaklardaki Molex jet motorlarını takarsanız eğer 50 derece sabit olacağını söyleyebilirim. 😂 Şaka bir yana tam yükte oldukça başarılı değerler. 👍

Yan kapaklardaki Molex jet motorlarını takarsanız eğer 50 derece sabit olacağını söyleyebilirim. 😂 Şaka bir yana tam yükte oldukça başarılı değerler. 👍
Onları hiç hesaba katmıyorum bile :D Harddisk çekmecesini tamamen iptal edip oraya da tabandan bir fan yerleştirdim. En üstteki o eski DVD sabitlemek için olan bölüme topladım tüm depolama birimlerini. Öndeki iki tane fanın üstüne de bu sayede birer fan atacak yer açıldı, 1x18 şeklinde kestirdiğim 2 metal çıta ile 2 fan daha ekledim ön tarafa. Aşırı cici bir soğutma elde ettim

Tek sorunum şu timsah sırtı gibi sırtın deli toz çekiyor olması. Mesh falan da çare olmuyor. Onu da çözersem çok güzel olacak.

Onları hiç hesaba katmıyorum bile :D Harddisk çekmecesini tamamen iptal edip oraya da tabandan bir fan yerleştirdim. En üstteki o eski DVD sabitlemek için olan bölüme topladım tüm depolama birimlerini. Öndeki iki tane fanın üstüne de bu sayede birer fan atacak yer açıldı, 1x18 şeklinde kestirdiğim 2 metal çıta ile 2 fan daha ekledim ön tarafa. Aşırı cici bir soğutma elde ettim

Tek sorunum şu timsah sırtı gibi sırtın deli toz çekiyor olması. Mesh falan da çare olmuyor. Onu da çözersem çok güzel olacak.
Benim de benzer bir kurulumum vardı ama çift set olmadan. Arkada stok Zalman egzoz fan (beyaz beyaz güzel duruyor meret), üstte 280mm Corsair H115i (evet, Zalman'a göre 240mm destekliyor maksimum sözde), HDD kafesi iptal (paketinden çıkan 5.25 adaptörleri sunan tek marka sanırım Zalman) ve önde 2 adet CM Sickleflow 120 fan ve alttaki tekli yuvada yine üzerinde gelen ledli PWM Zalman fan mevcuttu. Arkada tüm kasa fanları güç kablosu 7V'a modlanmış fan kontrolcüsüne bağlı, radyatörün fanları ise pompaya bağlıydı yazılım üzerinden kontrol edebilmek için. Sonuç olarak %40 civarında çalışan fanlarla Prime95 Small FFT's testinde 4.5GHz overclock altında maksimum 65 derece gören i5 6600K, Furmark altında en kısık devirde fan açarak 65 derecelerde takılan 1050 Ti mevcuttu. Günlük kullanım ve oyunda 1050 Ti fan açmıyor 65 derece fan sınırını aşmadığı için.

Sonradan H115i arızalandı da değişimden gelen yeni iCUE H115i RGB PRO XT modeli ODD kafesine takılarak sığmadığı için iCUE 220T modeline geçmek zorunda kaldım. Güzel kasaydı Z11 Neo. Tek sıkıntısı o kadar fazla hava aldığı için tüm filtrelerin ve radyatörün 6 ay sonunda toz yumağına dönüyor oluşuydu. Her güzelin kusuru olur sonuçta. :)

Benim de benzer bir kurulumum vardı ama çift set olmadan. Arkada stok Zalman egzoz fan (beyaz beyaz güzel duruyor meret), üstte 280mm Corsair H115i (evet, Zalman'a göre 240mm destekliyor maksimum sözde), HDD kafesi iptal (paketinden çıkan 5.25 adaptörleri sunan tek marka sanırım Zalman) ve önde 2 adet CM Sickleflow 120 fan ve alttaki tekli yuvada yine üzerinde gelen ledli PWM Zalman fan mevcuttu. Arkada tüm kasa fanları güç kablosu 7V'a modlanmış fan kontrolcüsüne bağlı, radyatörün fanları ise pompaya bağlıydı yazılım üzerinden kontrol edebilmek için. Sonuç olarak %40 civarında çalışan fanlarla Prime95 Small FFT's testinde 4.5GHz overclock altında maksimum 65 derece gören i5 6600K, Furmark altında en kısık devirde fan açarak 65 derecelerde takılan 1050 Ti mevcuttu. Günlük kullanım ve oyunda 1050 Ti fan açmıyor 65 derece fan sınırını aşmadığı için.

Sonradan H115i arızalandı da değişimden gelen yeni iCUE H115i RGB PRO XT modeli ODD kafesine takılarak sığmadığı için iCUE 220T modeline geçmek zorunda kaldım. Güzel kasaydı Z11 Neo. Tek sıkıntısı o kadar fazla hava aldığı için tüm filtrelerin ve radyatörün 6 ay sonunda toz yumağına dönüyor oluşuydu. Her güzelin kusuru olur sonuçta. :)
1621862277225.png

Damdan düşeni, damdan düşen anlar :D

Geri
Yukarı