Fanlar anakarta nasıl bağlanmalı?

Katılım
11 Ekim 2021
Mesajlar
52
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Merhaba arkadaşlar, MSI B550 Wi-Fi Edge modelini kullanıyorum. Kasamda şu anda kasanın 3 sıvı soğutucunun 3 olmak üzere 6 tane fan var ve bunların hepsini SYS fan 1'den 6 ya kadar sıraladım. Fakat doğrusu bu mu şüpheliyim. CPU fan boş pump fan var oda boş hepsi SYS de bu bana bire sorun yaratır mı? Sizce düzeltme yapmalı mıyım bilgisayarı temizleyip yeniden toplarken bu şekil ayarladım. Bilgisayarı temizlemeden anakartın uygulamasından extrem e alınca fanalr harıl harıl çalışırdı fakat şimdi Extreme alınca da sliente alınca da aynı seste çalışyıor fakat uygulamada CPU fan %100 ile çalışıyor gösteriyor. Bilgili biri varsa bana yardım ederse çok sevinirim. Tüm fanlar sıvı soğutucu pompası dahil hepsi SYS fan 1'den 6 ya kadar bağlı.
 

Amanita

Hectopat
Katılım
10 Ocak 2021
Mesajlar
5.280
Makaleler
1
Çözümler
35
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
CPU_FAN boş olamaz bildiğim kadarıyla. PC kendini korumaya alır açılmaz. Soğutucunun pompa fanı pum_fan kısmına takılı değil mi? Takılıysa CPU_fan o yüzden boşta olmasına rağmen hata vermemiştir. %100 çalışıyor gösterdiği de odur. Ya da sen yanlış okuyorsun anakart üzerinden fan başlarını. Genelde pompa hızı hep Max'ta çalışır.
Soğutucunun fanlarını birleştirip(büyük ihtimalle çoklayıcıyla gelmiştir) CPU_FAN kısmına takabilirsin daha kolay kontrol etmek için. Olması gereken de odur normalde. BIOS'tan hardware monitör kısmından tüm fanları PWM moda al. Oradan kendin daha sessiz bir fan eğrisi de düzenleyebilirsin. Mesela 60 dereceye kadar fanlar %40 çalışsın sabit olarak. Sonra 75 derecede %80 ve 85 derecede %100.
 

alkinguler

Picopat
Katılım
26 Ağustos 2022
Mesajlar
164
Çözümler
2
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Pompa fanını PUMP_FAN veya CPU_FAN bağlatılarından birisine taktıysanız (Ki CPU_FAN’a taktıysanız BIOS’tan manuel olarak hızı 100%’e çekmeniz gerek) diğer fanlarınız sys_fan’a bağlıysa sorun olmaz. Ancak pompa fanını da sys_fan’a bağladıysanız sorun oluşturur.
 

Vinsinity

Kilopat
Katılım
21 Eylül 2013
Mesajlar
689
Makaleler
1
Çözümler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Meslek
Öğrenci - Yazılım
CPU_FAN ve PUMP_FAN soğutucu fanları ve pomasının girişleridir. Soğutucunun fanlarını tek bir kabloya toplayıp CPU_FAN 'a takıyorsunuz. Pompayı da PUMP_FAN'a takıyorsunuz. Diğer kalan bütün fanları SYS_FANXlara takabilirsiniz. Bu şekilde deneyin.
 
Yukarı