Fanlar dönüyor, ışıklar da yanıyor ama ekran gelmiyor

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
RAM
16 GB
SSD veya HDD modeli
WD Green 240 GB SSD
Ekran kartı
Radeon RX 560
Anakart
ASUS Prime H310M-F
İşlemci
Intel Core i3-9100F
Daha önce de benzer sorunu yaşamıştım. Donanımları çıkarıp takınca çözülmüştü. Şimdi yine yaşıyorum. Öncelikle nasıl sorun olduğunu anlatayım.

Benim sistem restart atıldığında sorun çıkarıyor. Yine ona benzer bir şey oldu. Tuşa bastım. Sonra kapanıp tekrar açıldı ama ekran gelmedi. İşlemci, güç kaynağı ve ekran kartı fanları dönüyor. Aşağıdaki çözüm yollarını denedim ama işe yaramadı.

- RAM'leri çıkarıp taktım.
- RAM'lerin yerini değiştirdim.
- RAM'leri ayrı ayrı taktım.
- Ekran kartını değiştirip test ettim.
- Ekran kartı, RAM ve işlemci haricinde her şeyi çıkarıp denedim.
- Fişleri çıkarıp taktım.
- Fişleri çıkardıktan sonra güç tuşuna basıp statik elektriği boşalttım.

Daha önce de benzer sorunu yaşamıştım. Donanımları çıkarıp takınca çözülmüştü. Şimdi yine yaşıyorum. Öncelikle nasıl sorun olduğunu anlatayım.

Benim sistem restart atıldığında sorun çıkarıyor. Yine ona benzer bir şey oldu. Tuşa bastım. Sonra kapanıp tekrar açıldı ama ekran gelmedi. İşlemci, güç kaynağı ve ekran kartı fanları dönüyor. Aşağıdaki çözüm yollarını denedim ama işe yaramadı.

- RAM'leri çıkarıp taktım.
- RAM'lerin yerini değiştirdim.
- RAM'leri ayrı ayrı taktım.
- Ekran kartını değiştirip test ettim.
- Ekran kartı, RAM ve işlemci haricinde her şeyi çıkarıp denedim.
- Fişleri çıkarıp taktım.
- Fişleri çıkardıktan sonra güç tuşuna basıp statik elektriği boşalttım.

Anakartta problem olabilir bence. Veya ram de.

En son şıkkı diyecektim statik elektrik ama yapmışsın. Bazen şöyle bir problem olabiliyor ekran kartından monitöre sinyal gitmiyor. Yani aslında kasa çalışıyor, monitör de çalışıyor lakin aradaki dediğim gibi sinyal bağlantısı çeşitli sebeplerle kesiliyor. Bu sebepler aşrı derecede saçma olaylar neticesinde de olabiliyor. Eski DDR3 sistemlerde yaşardım böyle çözerdim;

Önce elektriği komple kes. Sonra görüntü kablosunu çıkar. Uçlarının yerini değiştir. GPU çıkışı ile monitör görüntü çıkışına bağladığın uçları yani. Kabloyu tak, sonra monitör ve kasanın fişini prize tak. 10sn bekle monitörün güç tuşuna bas. Kasayı çalıştırma. Monitörde açılsın, ibare gelsin.
Sonra monitörü kapat. Monitör kısmındaki ucu çıkar, kasayı çalıştır, monitörü aç ve ucu tak.

Görüntünün gelmesi lazım, eğer sinyal ile alakalı saçma bir problemse.

Geri
Yukarı