Fanlar Tam Çalışmasına Rağmen Ekran Kartı 50 Derece

Elegant Lotus

Kilopat
Makaleler
5
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU : R7 5800X
MB : Msi B550-A Pro AM4 Socket MB
RAM : 4x8 3200Mhz CL15 XPG D41 Tuf alliance
SSD : 1 TB 980 Evo +G1 1TB + 512GB M.2 XPG S20G
PSU : NZXT 650W 80+ Gold
CASE : DLX21
GPU : RTX 3070 TI 8GB GDDR6X EVGA FTW3 Ultra
Keyboard : XPG Summoner Red SW
Mouse : Razer deathadder V2
Headset : Hyper X Cloud II wireless
Monitor : Asus rog strix 320Hz 2k 27"
Meslek
Radyoloji teknikeri
Herkese hayırlı akşamlar. TriXX adlı programda ekran kartıma arada bakıyorum, ve hep ilginç şeylere denk geliyorum. Ve bazı garipsediğim olaylar mevcut.

Öncelikle bu programda gördüğüm gibi boşta yük altına kalmadan GPU clock 300-600 arası hep hareketli. Memory clock ise daima 300, lakin oyunlarda 1000 olurken GPU clock 1000-1600 arası hareket ediyor hep. Oyun oynarken Fanlar tam çalışmasına rağmen 50 derece olması ekran kartıma nasıl yan etkisi olur korkmuyor değilim. Ve bir şey daha, GPU load %5-20-30-50-75-80-5-30-5-50 gibi yapmaktadır. Bu herhangi bir sorun doğrurur mu? Şimdiden teşekkürler.

i5-2320 3.00Ghz
Sapphire RX 580 4GB GDDR5 o.c
4+4 8Gb DDR3 1333Mhz RAM
500Gb 7200Rpm Hdd 650W Cooler Master PSU (Tüm güç kabloları kontrol edildi ve sağlam yerlerinde.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba İlayda hanım, iyi akşamlar. Ekran kartı ve işlemciler yüksek sıcaklıklara yatkındırlar. Ekran kartınız güç tüketimine göre 75-80 derecelere kadar çıkabilir. Korkmanızı ya da endişelenmenizi gerektiren bir durum söz konusu değil. 50 derece, neredeyse çok serin sayılabilir. Ayrıca ''TriXX'' adlı programı varsayılan ayarlarına geri döndermenizi tavsiye ederim. Bildiğim kadarıyla sizin ekran kartınız 50-55 derecelerin üstüne çıktığı zaman fan çalıştırmaya başlıyor. %100 fan kullanımı çok mantıklı bir eylem değil haliyle. Otomatik ayarlarına geri getirmek, sizin için en iyisi olacaktır.
GPU load, zaman zaman yükselebilir ya da düşebilir. Gayet normal bir durum sizin için. İşlemciniz, ekran kartınıza nispeten daha düşük seviyelerde kaldığı için, ekran kartınızdan %100 verim alamamanız gayet normal. Sisteminize bir zarar vermez. Sadece almanız gerekenden daha düşük FPS değerleri alırsınız.

Son düzenleme:
Merhaba İlayda hanım, iyi akşamlar. Ekran kartı ve işlemciler yüksek sıcaklıklara yatkındırlar. Ekran kartınız güç tüketimine göre 75-80 derecelere kadar çıkabilir. Korkmanızı ya da endişelenmenizi gerektiren bir durum söz konusu değil. 50 derece, neredeyse çok serin sayılabilir. Ayrıca ''TriXX'' adlı programı varsayılan ayarlarına geri döndermenizi tavsiye ederim. Bildiğim kadarıyla sizin ekran kartınız 50-55 derecelerin üstüne çıktığı zaman fan çalıştırmaya başlıyor. %100 fan kullanımı çok mantıklı bir eylem değil haliyle. Otomatik ayarlarına geri getirmek, sizin için en iyisi olacaktır.
GPU load, zaman zaman yükselebilir ya da düşebilir. Gayet normal bir durum sizin için. İşlemciniz, ekran kartınıza nispeten daha düşük seviyelerde kaldığı için, ekran kartınızdan %100 verim alamamanız gayet normal. Sisteminize bir zarar vermez. Sadece almanız gerekenden daha düşük FPS değerleri alırsınız.
Auto'ya aldığımda fan ayarlarını (Sıfırlanmış)
80 Dereceye gelmeyenedek dönmüyor fanlar yatıyorlar hep ve korkutucu bir sıcaklık meydana geliyor. İşlemci ve ekran kartı darboğazını farkındayım, Dying Light oyununda 1366x720 En yüksek ayarlarda GPU %100 çalışırken CPU %90-100. Fanlar tam güç çalışıyor ve ekran kartım 50-60 Derece arası oluyor hep. Lakin otomatiğe aldığımda fan sistemini bu sıcaklık 80 gelmeden açılmıyor fanlar. 80 derece gerçekten de korkutucu bir rakam... Var ise öneriniz uygulayacağım. Diğer açıklamalara gelirsek te anladım. Normal bir olay olduğunu. Açıklayıcı cevabınız için teşekkürler.
(Oyun oynarken 120-160W tükerimine erişiyor ve Azami 60a çıkmaktadır ekran kartı %100Fan iken)

Fanları %100'e almak yerine bir fan profili yapıp en iyi sıcaklık ve fan hızı uyumunu yakalayabilirsiniz.
Bunun için MSI Afterburner veya AMD'nin sürücüsünü kullanabilirsiniz.

Fanları %100'e almak yerine bir fan profili yapıp en iyi sıcaklık ve fan hızı uyumunu yakalayabilirsiniz.
Bunun için MSI Afterburner veya AMD'nin sürücüsünü kullanabilirsiniz.
Yaptım lakin şöyle oluyor. GTA5 Profilinde kart 60ı geçince 100% çalışsın, 40 59 arası %60 çalışsın yapıyorum. Oyun kapatmama rağmen ana ekranda 30-40 %30 çalışsın 25-29 %0 40-100 arası ise de %100 çalışsın yapmıştım. Çıkmama rağmen GTA profili açık kalıp, en sın yüzde kaç ise öyle kalıyor elle kısmam gerekiyor illaki. Kartı boşta hep %100 bırakınca 20 ye kadar iniyor. Varsa AMD Drivere düzgün çalıştıracak bir profil öneriniz bekliyor olacağım.

Yaptım lakin şöyle oluyor. GTA 5 profilinde kart 60I geçince 100% çalışsın, 40 59 arası %60 çalışsın yapıyorum. Oyun kapatmama rağmen ana ekranda 30-40 %30 çalışsın 25-29 %0 40-100 arası ise de %100 çalışsın yapmıştım. Çıkmama rağmen GTA profili açık kalıp, en sın yüzde kaç ise öyle kalıyor elle kısmam gerekiyor illaki. Kartı boşta hep %100 bırakınca 20'ye kadar iniyor. Varsa AMD drivere düzgün çalıştıracak bir profil öneriniz bekliyor olacağım.

Oyun profilleri tam düzgün çalışmıyor maalesef, genel ayarlar kısmından yapmayı deneyin ya da alternatif programlarda deneyebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı