Fanlardan uğultu sesi gelmesi

GokayRn

Femtopat
Merhabalar kasa fanlarımdan bir uğultu sesi geliyor aynı şu şekilde: ' vuu vuu vuu. '
Fanların içine hava alırken çıkardığı ses duyruluyor ve gayet normal bir ses ve aradan da çok hafif şekilde bu ses geliyor.
Acaba bu ses rüzgar sesi midir yoksa fanların göbeğinden mi gelir?
Sistem daha 4 aylık fanları elimle çevirdiğimde herhangi bir ses duymuyorum.
Ve sisteme 30 veya 50 cm uzaklıktayken duyrulur tam yanında durduğumda ise ses gelmiyor fanlara da iyice yaklaştığımda sesi duyamıyorum.
Fanlar da sabit devirde çalışıyor herhangi bir devir değişme durumu yok.
Tek sorum şu rüzgar sesi midir yoksa göbekten öyle bir ses gelir mi?
Ayrıca bir sürtme sesi falan da yok bana rüzgar sesi gibi geldi ama bir sormak istedim çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fanların rulman yapısı, ortamın sıcaklığı/ soğukluğu, yağsız kalması veya toz birikmesi gibi birçok neden ses yapabilir. 4 aylık yeni bir sistemde eğer çok kalitesiz bir fan değilse sorun çıkarmayacaktır. Ses 50 cm uzaktayken geliyor ve yakındayken gelmiyor ise yankı yapıyordur, farklı yerlerde durarak deneyebilirsiniz. Eğer fan bozuk ise sürekli ses yapar, yağsız kalmışsa toz birikmişse bilgisayarı ilk açınca ses yapar düzelebilir. Milinde eğrilik varsa düşük devirde çalışırken uğultu tarzı ses yapar, Molex bağlantı ucu varsa o şekilde bağlayıp tam devrinde deneyiniz. Ses azalıyorsa düşük devirdeyken sıkıntı vardır. En olası ihtimal yankılama gibi... Kendim de bilgisayarımla yalnız kalınca çok ses çıkardığını görüyorum, psikolojik bir şey gibi...

Fanların rulman yapısı, ortamın sıcaklığı/ soğukluğu, yağsız kalması veya toz birikmesi gibi birçok neden ses yapabilir. 4 aylık yeni bir sistemde eğer çok kalitesiz bir fan değilse sorun çıkarmayacaktır. Ses 50 cm uzaktayken geliyor ve yakındayken gelmiyor ise yankı yapıyordur, farklı yerlerde durarak deneyebilirsiniz. Eğer fan bozuk ise sürekli ses yapar, yağsız kalmışsa toz birikmişse bilgisayarı ilk açınca ses yapar düzelebilir. Milinde eğrilik varsa düşük devirde çalışırken uğultu tarzı ses yapar, Molex bağlantı ucu varsa o şekilde bağlayıp tam devrinde deneyiniz. Ses azalıyorsa düşük devirdeyken sıkıntı vardır. En olası ihtimal yankılama gibi... Kendim de bilgisayarımla yalnız kalınca çok ses çıkardığını görüyorum, psikolojik bir şey gibi...
fanlar 2 pinli ve f-panele bağlılar ve sanırsam tam devirde çalışıyorlar ya da %50 veya % 60 gibi bir şey de olabilir bilemiyorum cevabınız içinde çok teşekkür ederim sadece bir şey soracağım yankı derken nasıl bir yankı olabilir ?

Fanlar 2 pinli ve f-panele bağlılar ve sanırsam tam devirde çalışıyorlar ya da %50 veya % 60 gibi bir şey de olabilir bilemiyorum cevabınız içinde çok teşekkür ederim sadece bir şey soracağım yankı derken nasıl bir yankı olabilir?

Titreşimden oluşan bazı sesler en azından bu şekilde. Örneğin evde subwoofer var, yanındayken fazla bir ses yok. Odanın pencere kısmına gidiyorum yine istediğim tok ses gelmiyor. Ama diğer bir köşede o istediğim iniltili ses geliyor, aynı odada olmasına rağmen... Sizin anlattığınıza benzer bir olay, fanın yanındayken sadece rüzgar sesi gelir. Uzaklaşınca ise sürtünme sesleri fazlalaşır.

Size son bir şey soracağım çok teşekkür ederim bu arada çok yardımcı oldunuz acaba yankı derken nasıl bir yankı olabilir ki alt üstü fan yani onu tam anlayamadım :d

Yeni konular

Geri
Yukarı