Fanlarımı nereye konumlandırmalıyım?

Akkuşlu

Centipat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Üç adet kasa fanı sipariş ettim ve kasamın önden hava girişi çok kısıtlı olduğu için üst tarafa konumlandırmayı düşünüyorum, kasanın ayrıntılı görsellerini aşağıya bırakıyorum. Sizce ön tarafa mı yoksa üst tarafa mı konumlandırmalıyım?

1.png

2.png

3.png

Bana kalırsa öne 2, bir tane de egzoz fanı olacak şekilde 3 fan yeterli. Üstteki girişler sıvı soğutma için zaten. Sıcaklığa net bir etkisi yok.

Hocam, kasamın üst kısmında 2 adet 46 CFM 1300 RPM fan var, 5-6 derece değiştirdi. Tahminen sizinki de o kadar olur. Ön panelde çok ince 2 tane mesh alan var sanırım kasanızda, takıp denemek lazım. İki türlü de dene, hangisiyle daha düşük sıcaklık alıyorsan öyle kullan. Kasanın önü komple mesh olsa direkt öne tak geç derdim ama böyle kapalı olunca söylemek zor.

Üste takmak mantıklı olabilir, ben de fan kiti almayı düşünüyorum, alırsam üste ve arkaya olmak üzere hepsini egzoz olarak kullanacağım. CFM hakkında pek bilgim de yok, fanlar 56.6 CFM, yeterli sanırım. Neyse konuyu daha fazla dağıtmadan üste tak diyip gidiyorum. 😁

Üst ve arka yuvalar hava tahliye içindir. Hatta üst taraf yuvaları sıvı soğutmalar için idealdir. Ön taraf ise hava alımı içindir. Arka yuva için 1 adet fan kesin olmalı. Diğer iki fanı da ön tarafa koyun bence. Hava alma kapasitesi az bile olsa önemlidir.

Üste takmak mantıklı olabilir, ben de fan kiti almayı düşünüyorum, alırsam üste ve arkaya olmak üzere hepsini egzoz olarak kullanacağım. CFM hakkında pek bilgim de yok, fanlar 56.6 CFM, yeterli sanırım. Neyse konuyu daha fazla dağıtmadan üste tak diyip gidiyorum. 😁
Eğer bütçe belirtip yeni bir fan öneri konusu açarsan yardımcı olmaya çalışırız.

Eğer 1 fan daha alma şansın varsa 3 tane öne, 1 tane üste takman çok iyi olur. Ben 3 önde 2 üstte 1 arkada kullanıyorum, ekran kartının sıcaklığına çok iyi etkide bulunuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı