Fanların Kasa İçi Soğutmaya Etkisi Ne Kadar?

Eyyüp İ.

Kilopat
Daha fazla  
Herkese iyi bayramlar. :)

Konu başlığından da anlaşıldığı üzere kasa fanlarının kasa içi soğutmaya faydası ne kadardır? Kasa içi fanların sayısını arttırmak istediğim için bu konuyu merak ediyorum. Gözle görülür bir fark olmayacaksa para vermenin anlamı yok değil mi? (y)

Geçenlerde, NZXT Phantom 240 kasa aldım. Bir tane ön, bir tane de egzoz fan olmak üzere iki fanla birlikte geliyor. Bir tane alta, bir tane öne ve iki tane de üst kısma fan eklenebiliyor. Anakartımda da bir SYS3 bir de CPU2 fan soketi boş olarak beklemekte. Bu soketleri kullanmak istiyorum. Kalan 2 fanı da güç kaynağına bağlamayı düşünüyorum. Ancak eğer 2 tane fan bir aparat yardımıyla SYS soketine bağlanabiliyorsa, aparat önerilerinizi bekliyorum.

Kasa içi fanları arttırmanın hava sirkülasyonuna faydası olacağını düşünüyorum. Ancak soğutmaya ve bileşenlere ne kadar etkisi vardır. Görüşlerinizi bekliyorum.

Bir de kasa aşağıdaki fanla birlikte geliyor. Kasa içi görünümü bozmak istemediğim için bu fanı almak istiyorum. Fanlar gayet sessiz, rahatsız etmiyor beni, ancak bir de sizlere sormak istiyorum bu fan nasıldır sizce;

NZXT FN V2 - 120mm

Son düzenleyen: Moderatör:
Şahsen ben kasama 2 fan takıp sirkülasyonu iyi ayarlayınca anakartım yükte 47 olurken şimdi 42 geçmiyor :D Bir kaç tane daha takacağım.

Ben ucuza fan almıştım direk güç kaynağına bağladım.

Hocam ben DARK N10 kasasını araştırırken kullanan arkadaşla konuşmuştum. İçinde gelen 5 fan normal hızda 4 5 derece yüksek hıza alınca 7 8 dereceye kadar etkisi oluyor demişti.

Dostum mesela egzoz fanı olmasa sıcak hava içeride kalır, önde fan olmassa soğuk hava gelmez kasanın içi havasız kalır, eğer gidip iki fan daha alırsan içeri daha çok hava takviyesi yaparsın veya sıcak havayı daha çabuk tahliye edersin.

Ekran kartı vede işlemci soğutucuların yeteri kadar soğutuyorsa kendisini gerisi pek ahım şahım fark etmez sözde bir hava sirkülasyonu olsun yeterli olur yemek pişirmiyosun kasanın içinde :)

Yemek pişimiyor ama o bileşenlerden elektrik geçiyor. Kendini soğutur nasıl bir mantık. Anakart diye bir donanım var üzerinde fanlarla gelmiyor. Onun stabil çalışması için kasa içerisinde hava akışı gerekli. Bil istedim @OneStep

@GeorgeBest arkadaşın dediği gibi bir kaç yerde okumuştum 5-6 derece soğutma etkisi yaptığını ama ne kadar doğru onu öğrenmek istiyorum. :)

@OneStep Ekran kartı normalde 45-50 derecelerde geziniyor, oyunlarda 60'ın üzerine nadiren çıkıyor (Dying Light'da bazen 70'lere ulaşıyor). İşlemciyi de stok fan ile kullanıyorum, o da normal kullanımda 41-50 arası gidip geliyor. O açıdan sıkıntım yok ama insan daha da soğuk olmasını arzu etmiyor değil. :)

Yani kasa fanlarıyla yukarıda yazdığım değerler 4-5 derece aşağıya inecekse almaya değer bence.

Bir de anakartın sıcaklığını nasıl öğrenebiliyoruz?

Son düzenleme:
@GeorgeBest arkadaşın dediği gibi bir kaç yerde okumuştum 5-6 derece soğutma etkisi yaptığını ama ne kadar doğru onu öğrenmek istiyorum. :)

@OneStep Ekran kartı normalde 45-50 derecelerde geziniyor, oyunlarda 60'ın üzerine nadiren çıkıyor (Dying Light'da bazen 70'lere ulaşıyor). İşlemciyi de stok fan ile kullanıyorum, o da normal kullanımda 41-50 arası gidip geliyor. O açıdan sıkıntım yok ama insan daha da soğuk olmasını arzu etmiyor değil. :)

Yani kasa fanlarıyla yukarıda yazdığım değerler 4-5 derece aşağıya inecekse almaya değer bence.
4-5 değer inmesi olur zaten bir elin nesi var iki elin sesi var misali.

Boş, 1, 2 fanla hele ki 1 fanla gelen bir sürü kasa piyasada mevcut.
Everest rampage 72 almıştım. Kasa çok güzel ve ucuz fakat sadece 1 fanla geliyordu. Bu yaz en sıcak haftalarda anakartım (işlemci stok fanı ile beraber) 80 derecelere çıkıyordu. 1 adet xigmatek egzos fan aldım bu deger 60 lara düştü. CPU stok sevmediğim için Hyper t4 aldım ve bu değer 50 lere düştü. Yani genel olarak fanların etkisini 4 5 derece diye küçümsemeyin arkadaşlar.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı