Fare hareket ediyor ama ekran donuk kalıyor

Sorun türü hangisi?

• Oy verenlerin toplamı
    8
Arkadaşlar babamın bilgisayarında bu sorun baş göstermeye başladı. Babam öğretmen bilgisayarında bir sürü dosyası var. Bu sorunun çıktığı tarihe dönelim.

30 Ağustos 2020 pazar:
Telefonumdaki fazla dosyaları boşaltırken ekran dondu. Fare çalıştı.
Sonra biraz bilgisayarda neler oluyor diye baktım. Harddisk Crystal disk mark info ile kontrol ettim. İyi çalışıyor. Sonra 4 GB RAM'i var hiçbir yerde darboğaz yemiyor. İşlemci derseniz i5 2410M işlemci var. Babam bu bilgisayarı 10 yıl önce aldı. Hiçbir zaman bakımını yaptırmadı. 10 yıldır hiç bozulmadan Windows 7 çalıştı. Çalışmaya halen de devam ediyor.

Yazılımsal mı yoksa donanımsal sorun mu? Windows 10 ISO'su var. Kurmam gerekirse kurarım. Ama donanımsal ise zaten yeni bilgisayar alacaktır. Ama babamın ve benim dosyalarım var. Bilgisayar bozulursa onun da benim de bilgilerim gider. Çözüm yolu var mıdır?

Merhaba. "Güvenli kipte" veya "en son başarılı çalışan program" modunda deneyin. Başarılı olarak açılıyor ve bu donma durumu yine devam ediyor mu? Bu işletim sistemine çok detaylı virüs taramasını yaptırın.

Yazılım kaynaklı ise bu sıkıntının her açılışta devam etmesi beklenemez, ama değilse direk HDD kaynaklı ise SSD'de değil HDD’e kurulu işletim sistemiyle sistem açılmışsa, HDD'in iç sıkıntısı yüzünden bu olay olabilir. Ancak HDD iç arızalarında yalnız görüntünün değil, fareyle birlikte bu görüntünün de donması gerekirdi, bu anlatımınıza göre HDD’de bad sektör taraması yapılmış ve bir olumsuzluk görülmemiş anladığım üzere. Virüs kaynaklı yani bozuk işletim sistemindeki bozulan dosyalarla ilgili (yazılımsal olduğunu) kuvvetle muhtemel olarak düşünüyorum. Kolay gelsin.

merhaba. "Güvenli kipte" veya "en son başarılı çalışan program" modunda deneyin. Başarılı olarak açılıyor ve bu donma durumu yine devam ediyor mu? Bu işletim sistemine çok detaylı virüs taramasını yaptırın.

Yazılım kaynaklı ise bu sıkıntının her açılışta devam etmesi beklenemez, ama değilse direk HDD kaynaklı ise SSD'de değil HDD’e kurulu işletim sistemiyle sistem açılmışsa, HDD'in iç sıkıntısı yüzünden bu olay olabilir. Ancak HDD iç arızalarında yalnız görüntünün değil, fareyle birlikte bu görüntünün de donması gerekirdi, bu anlatımınıza göre HDD’de bad sektör taraması yapılmış ve bir olumsuzluk görülmemiş anladığım üzere. Virüs kaynaklı yani bozuk işletim sistemindeki bozulan dosyalarla ilgili (yazılımsal olduğunu) kuvvetle muhtemel olarak düşünüyorum. Kolay gelsin.

360 Total Security tam tarama yapıyor ama olur mu bu program.
Önemli dosyalar için Harddisk'i başka sisteme takarak alabilirsiniz. İnternet Cafe veya bilgisayarcılar yapar. Ne yazik ki sorun hakkında hiçbir fikrim yok. Yanlış yönlendirmek istemem.

Zaten bir sorun varsa ben kurulumu biliyorum. Elimde Windows 10 2004 yazdırılmış bir flasbellek var.

Merhaba. Sıfırdan yeni win 10'u kurmaktansa windows kurtarma CD'si (veya USB belleği) oluşturulup, sistem kurtarma yönergeleri dikkatle takip edilip eski sistemi öncelikle kurtarmaya çalışın. Bundan sonuç alınamazsa kurulum USB'si (flash belleğinden) yeniden win 10'u kurmayı düşünürsünüz. Kaspersky'ı kullansanız bence güvenlik açısından daha iyisi olur. Kullandığınız bu programın gezginlerden içeriğine bakmamıştım, HDD doktoru olarak ben ele almıştım, HDD'i tarayıp bad sektörleri analiz eden HDD doktoruyla HDD'nizi de detaylı taratın. Kolay gelsin.

Windows 10 kur bölümünden Windows 7 kurtarma yapılabilir mi?
Merhaba. Sıfırdan yeni Win 10'u kurmaktansa Windows kurtarma CD'si (veya USB belleği) oluşturulup, sistem kurtarma yönergeleri dikkatle takip edilip eski sistemi öncelikle kurtarmaya çalışın. Bundan sonuç alınamazsa kurulum USB'si (flash belleğinden) yeniden Win 10'u kurmayı düşünürsünüz. Kaspersky'ı kullansanız bence güvenlik açısından daha iyisi olur. Kullandığınız bu programın gezginlerden içeriğine bakmamıştım, HDD doktoru olarak ben ele almıştım, HDD'i tarayıp bad sektörleri analiz eden HDD doktoruyla HDD'nizi de detaylı taratın. Kolay gelsin.

10 yıldır 360 Total Security kullanıcısıyım. Babamda aynı şekilde 10 yıldır kullanıyor. Babamda bende virüsleri bulup bilgisayardan def ettiğini gördük. Ama Kaspersky bir alternatif olabilir. Babama Windows 10 kurmam gerekirse Kaspersky kurarım.

Merhaba. Bunu şimdiye kadar hiç denemediğim için olup olamayacağını tam olarak bilemiyorum, ama farklı windows'lar olduğundan çok büyük ihimalle windows türlerinin bu farkından dolayı olmaması daha kuvvetle muhtemeldir.

Önemli Not: 2010 yılında toplatıp aldığım ve win xp yüklü masaüstü PC'deki 2010 model HP tarayıcıdan çıkan word belgesiyle 2020 şubatından beri kullandığım win 10 ile olan "word" uyumsuzluğunu şu şekilde hallettim, sizin de aklınızda bulunsun. Bu tarayıcıdan çıktıktan sonra "word" yerine "word pad"'e (win 10'dan bir USB flash belleğe kopyaladığım word pad belgesi içine) tarayıcıdan kopyaladığım bu metni yapıştırdığımda harf ve karekterlerde olan bozulma kesin olarak da önlendi, aksi durumda direk word'e (çalışan win xp'deki) yapıştırdığımda bozulma kaçınılmaz oluyordu. Win xp'li masaüstü PC nete bağlı değildir, başka bir odadan USB bellekle taşıyarak tarayıcı ile alınmış bu tarama bilgilerini bu şekilde win 10 üzerinden (güncel ve yeni windows'la) tüm ilgili forumlara ulaştırmış oluyorum. Kolay gelsin..

Son düzenleme:
Teşekkürler Windows XP ile Windows 10 arasında bu Word etkileşimi muhteşem. Benim 2 GB RAM'li, HDD'li ve Pentium'lu bilgisayarımda Windows 10 şu an var. Bilgisayarım Acer Aspire 5749Z. Tabii biraz yavaşlık hissediyorum. Zaten 1 yıl sonra yenisini alacağım. Hangi markayı önerirsiniz? 8000 TL maksimum bütçem var.
Yeni bilgisayar aldığım zaman kanalda açacağım YouTube'da.

Son düzenleme:
Merhaba. Bu yavaşlığın asıl nedeni Acer Aspire 5749Z'deki (Dual Core işlemcili ve dahili ekran kartlı) RAM'in 2 GB olması ve işletim sisteminde HDD yerine SSD'nin olmaması yüzündendir. Marka olarak lenovo laptop seçiminde favori markalarımdandır. Fiyatlarına bakılınca RAM kapasitesi 8 GB yerine 16 GB olduğunda laptop fiyatları çok fazla yükseliyor, 10'nun üzerine çıkıyor. Ama tümleşik (onboard) ekran kartlı olanlarını, tüm oyunları kolayca oynayıp sadece nete bağlanma, yazı yazma amaçlı kullanmayacaksanız satın almamanızı öneririm.

Örneğin elimdeki 1 GB RAM'li, dahili (tümleşik) ekran kartlı HP 550 laptop çok basit oyunlar dışında ağır grafikli oyunlarda CPU iç fan devrini (ekran kartı görevini kısmen işlemci de üstlendiğinden) altında laptop soğutucu bulunsa bile çok fazla artırıp çıkan bu sesiyle rahatsızlık veriyor, sadece yazı ve nete bağlanma dışında kullanmak amacıyla 2009'da netten (günün fırsatında) satın almıştım. kanal açtığınızda Ali Güngör & Recep Baltaş muhteşem ikilisini youtube' dün akşam technopat ailesiyle birlikte izlediğimiz Asus Bilgilendirme & Teknoloji Konferansı'nda (ayrıca online yorum yapabildiğimiz gibi) sizi de izlemek isteriz. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı