Fareyi oynatınca kasadan gelen garip ses

sp33d

Kilopat
Makaleler
3
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz masaüstünde fareyi oynatırken kasanın içinden aşırı tiz bir elektronik ses geliyor. Coil Whine olduğunu sanmıyorum aşırı tiz çünkü. Kasanın camını açıp sesin nereden geldiğini tespit etmeye çalıştım, sanırım ekran kartından. Ekran kartında performans konusunda hiçbir sıkıntı yok. Oyunlarım aynı performansta çalışıyor fakat bu ses beni sinir etti. Sesi az sonra yükleyeceğim. Fan sesi de çıkmış doğal olarak kayıtta, fan sesinden farklı elektronik bir ses geliyor dinleyince anlarsınız zaten. Ekran kartı yuvasına tam oturmuş vaziyette, sistemde bir problem de yok. Alakası pek yok ama yine de sistemi ve mouse modelini alta ekliyorum.

i5-8500.
MSI B360M PRO-VH.
MSI Gaming X 6G GTX 1060.
8x2 G.Skill 2400MHz DDR4.
SanDisk SSD Plus 480GB.
Cougar STX 700W 80+
Logitech G102 Lightsync.

Farklı bir şey değil, bayağı Coil Whine bu.

Ekran kartınızda Coil Whine varsa, bu ses doğal olarak ekran kartı kullanımı arttığında çıkar. Mouse'u hızlı hızlı hareket ettirdiğinizde ekran kartı kullanımı artar, dolayısıyla mouse hareket edince ses çıkmış olur.
Farenizi hızlı hızlı hareket ettirirken aynı zamanda görev yöneticisinden GPU sekmesindeki değerleri takip ederseniz dediğimi anlarsınız.
Fakat bu ses ekran kartı yük altındayken farklı bir sese bürünüyor, bu kadar tiz değil de biraz daha kalını çıkıyor. CS:GO'nun ana menüsüne girip dinledim ekran kartını, sanırım coil whine var evet. Neyse öyle sese takan birisi değilim, performansımda kayıp olmasın yeter.
Arkadaşlar sorun büyük ihtimalle coil whine değil, Logitech G Hub'dan farenin polling rate ayarı 1000'de iken ses çıkıyor fakat 500'e alınca azalıyor. 250 ve 125'te ise ses direkt yok. Acaba polling rate (farenin bilgisayara saniyede kaç kez rapor iletebileceğini belirten ayar) ile bu sesin nasıl bir alakası olabilir? 🤔

Konunun üzerinden uzun bir süre geçti ben de 2 mouse değiştirdim. G102'den sonra G305'e, şimdi ise G703'e geçtim. 1000 Hz'ye alınca yine ses çıkıyor ama kesinlikle 102'de çıktığı kadar değil. Halen anlayamadım bu sesin neden geldiğini ya da kaynağının neresi olduğunu.

Konunun üzerinden uzun bir süre geçti ben de 2 mouse değiştirdim. G102'den sonra G305'e, şimdi ise G703'e geçtim. 1000 Hz'ye alınca yine ses çıkıyor ama kesinlikle 102'de çıktığı kadar değil. Halen anlayamadım bu sesin neden geldiğini ya da kaynağının neresi olduğunu.

Ben dün biraz araştırdım BIOS ayarlarından C-state ayarını disabled yaptıktan sonra ses gitti

Bios>oc>cpu Advanced = C-state

Yeni konular

Geri
Yukarı