Farklı kanal RAM'ler sorun yaratır mı?

Onur58

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar aylar önce de konu açmıştım şimdi biraz daha bilgi vermek istiyorum.

Şu an kasam da.
G.Skill Ripjaws V 2x4 GB CL15 3000 MHz ve sonradan aldığım 4 GB CL 15 2800 MHz var.
Yani toplam 12 GB RAM'im mevcut ve bu marka da RAM bulmak çok zor ve çok pahalı. CL 15 bulamıyorum Hepsiburada sitesinde.
G.Skill Ripjaws V 8 GB 3000MHz DDR4 RAM 359 TL'ye buldum. Çok uygun geldi, eğer sorun olmayacaksa bütün RAM'lerimin CL16 2800 değerinde çalışması benim için sorun yaratmaz ama size göre sistemsel olarak bir sorun yaratır mı? Bütün RAM'ler aynı marka aynı model sadece CL farkı var.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM konusu çok hassas hocam jedec değerlerinden tut voltaja kadar birçok değer var işin içinde tavsiyem şu an kullandığınızın aynısını almak. CL değerleri aynı olmalı.

Tüm özellikleri farklı 4 adet RAM kullanıp Dual Channel almisligim var. Kesin olurdiyemem ama olmaz da demem. Mümkünse aynı olsun, değilse CL değeri tutsun.
Frekansı az olana göre ayarlanır ve çalışırlar%90.

Bu konu biraz şans işi. Farklı değerlerde RAM kullanıp sıkıntı yaşamayan var. Ben gibi ara sıra mavi ekran ve sistemin açılmaması gibi sorunlar yaşamış olan da var. İmkan varsa 8+8 16 yapıp eldekileri satmak daha mantıklı olur. Tabii imkan varsa.

Geri
Yukarı