Farklı Windows Hesapları İçin Farklı HDD'ler

Xoloth

Kilopat
Makaleler
7
Şuan bu bilgisayarı ailecek kullanıyoruz. Ben, abim, ablam ve babam. En çok abim ile ben kullanıyorum lakin SSD benim. Bilgisayarda önceden bir HDD vardı. Ben ayrı olarak bir SSD aldım ve işletim sistemini buna kurdum lakin benim sizden istediğim şey şu:
1. Bilgisayarda 2 farklı hesap olacak ve ikiside farklı Harddisk lerin üzerinde olacak.
2. Benim hesabımdan abimin hesabına HDD erişimi olmayacak.
3. Abimin hesabından benim hesabıma erişim olmayacak.
Nasıl yapacağımı ilk başta 2 harddiske de W10 kurayım abim girerken ben SSD yi sökerim diye düşündüm. Ama saçma olduğu için sizden yardım istiyorum.

Ön yükleme sıralamasında SSD birinci sıradayken SSD'ye Windows 10 kurun. Ön yükleme sıralamasında HDD birinci sıradayken HDD'ye Windows 10 kurun. Böylece önyükleme dosyaları tek bir diskte toplanmayacak. Garanti olsun diye sadece kurulum yaptığınız disk takılıyken yüklemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Önyükleme dosyaları tek diskte toplanmışsa ve başlangıçta sizden hangi Windows ile başlatmanızı soruyorsa çözüm yolları var.

HDD'deki Windows 10'dayken disk yönetimine girip SSD'ye atanmış sürücü harfi varsa kaldırın. Aynı işlemi SSD üzerinde gerçekleştirin.

İki diski birbirinden izole etmiş oldunuz. Şimdi BIOS üzerinden önyükleme sıralamasında HDD'yi birinci olarak atayın. Bilgisayarı başlatınca otomatik olarak HDD açılacak. Bilgisayar açılırken BIOS'a göre değişebilen olan başlatılacak diski seçme tuşu var. O tuşa basıp SSD seçip SSD'deki Windows 10'u manuel olarak başlatabilirsiniz. UEFI kurulumlarda bekleme süreleri çok kısa diski seçme tuşuna basmak için hızlı davranmanız gerekebilir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı