Fatal1ty Z77 Professional Veri Aktarma Hızı Sorunsalı

Euphrates

Hectopat
Yer
Adıyaman
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
Öncelikle herkese merhabalar. Bu platformu yeni yeni tanıyanlar arasındayım. Belli bir süredir Youtube kanalından videoları izlemeye başlayarak Technopat'tan haberim oldu. Tanımakta geç kaldığım oldukça yararlı ve eğlenceli bir mecra olduğunu farkettim.

Bilgisayarımı (altta bileşenlerin tümünü yazacağım) 1,5 yıl kadar önce kendim topladım. Geçenlerde RAM uyuşmazlığı yaşadığım için şu an daha düşük kapasiteli RAM ile kullanıyorum. Normalde 2x8 GB RAM vardı. Şu an 2x2 GB RAM kullanıyorum. Ancak birazdan soracağım sorular ile ilgili her iki durumda da değişen/etkileyen bir şey olmadı.
Kafamda hep şu kopyalama hızları soru işareti yaratmıştır. 1 adet SSD 1 adet HDD 2 adet USB 3.0 flash disk ve 1 adet USB 3.0 harici depolama birimine sahibim. 1 ay önce Win 8.1 64 bit kurulumu gerçekleştirdim. İşletim sistemi de an itibariyle güncel.

Dalgalı kur gibi seyreden bir kopyalama-veri aktarım hızım var. Gündüz USB ve inf driverlarını tekrar yükledikten sonra hızda biraz artış oldu diyebilirim. Öncesinde 1 MB/sn gibi komik hızlarda dosya kopyalama yapıyordum. Anakartım Gamer serisi bir ürün ve iki adet USB yongası mevcut (Hızlı dosya aktarımı için) XFAST USB diye de bir özelliği var.
Anakart: ASRock > Fatal1ty Z77 Professional

SSD içerisinde bir veriyi kopyalama hızı grafiği:

ssd copy.png

SSD'den Sata2 HDD'ye bir veriyi kopyalama hızı grafiği:

ssd to d.jpg

SSD'den USB 3.0 HDD'ye bir veriyi kopyalama hızı grafiği:

ssd to usb hdd.jpg

SSD'den USB 3.0 Flash Disk'e bir veriyi kopyalama hızı grafiği: (FAT 32 ile biçimlendirilmiş USB)

ssd to iron.png

SSD'den USB 3.0 Flash Disk'e bir veriyi kopyalama hızı grafiği: (NTFS ile biçimlendirilmiş USB)

ssd to 8gb.jpg

USB diskler için hangi formatı seçmek gerekiyor? FAT 32 mi NTFS mi?

Flash Diskler direkt anakart üzerinde bulunan USB portlarına bağlanarak veri aktarımı yapıldı. Kasa önündeki ekstra portlar değil.

Grafiklerden de anlaşılacağı üzere ya yavaş başlayıp hızlanan ya da hızlı başlayıp yavaşlayan bir veri aktarım hızı oluşuyor ve nispeten dalgalı bir vazyette. Öncelikle bu normal mi? Bu ürünleri satın alırken kağıt üzerindeki okuma/yazma hızlarının 10'da 1'ini mi hesap etmemiz gerekli? Bu veri aktarım hızını arttırıp dengelemenin bir çözümü var mı? Çift USB yongalı Gamer serisi bir anakarta ve bu hızı destekleyen uygulamalara sahibim. Bunların bir faydası olur mu, olacak ise bunu nasıl hayata geçirebilirim? Uygulamalar yüklü, Driverlar kendi sitesinde yer alan en günceli olarak yüklü.

Sistemin tüm bileşenleri:

• AsRock Z77 Fatal1ty Professional Anakart
  • Intel i5 3570 K İşlemci
  • Kingston 2x2 GB 1333 MHZ DDR3 Ram (Geçici olarak mevcut olan)(Normalde 2x8 Gb 1600 Mhz Ram)
  • Sapphire HD 7870 VGA
  • 800 Watt 80 Plus PSU

• Kingston SSD Now 120 Gb V300 Serisi
  • Markasını hatırlamadığım 160 Gb Sata 2 HDD
  • Toshiba 1 TB USB 3.0 Taşınabilir HDD
  • Kingston 16 Gb (FAT32 ile biçimlendirilmiş, NTFS olarak biçimlendirilecek) ve 8 Gb USB 3.0 Flash Disk
Vakit ayırıp okuyup cevaplayanlara şimdiden teşekkür ederim. Meseleyi olabildiğince detaylı anlatmaya çalıştım.
Bu ve bunun gibi beynimi yakan bir çok konu için yine burada sizlerin desteğine başvurmak istiyorum.
Saygılarımla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi tablolara baktım. Sırayla fikrimi belirteyim:
  • SSD içinde kopyama normal bence. Zaten satil gitmiş. İlk başta yüksek olması da normal. Ya Windows yanlış hesaplaması ya da önbellektir diyebiliriz.
  • HDD için de birebir aynı durum geçerli. 160 GB eski HDD için normal bir hız bence.
  • USB 3.0 HDD hızı da gayet normal. Zaten USB 3.0 HDD'ler 60 MB'a ancak ulaşıyor. Disk de 2.5" ve 5400 RPM ise normal.
  • USB 3.0 bellek yavaş sadece. Ama burada USB bellekte sorun var gibi. Belleği başka bir PC'ye takıp hızı kontrol edin.
Ek neler yapabilirsiniz hız için ?
  • BIOS güncellemesi varsa yapın.
  • Etron EJ188H yongasının yavaşlığından şikayet edenler olmuş. varsa Firmware güncellemesi yapın. Yoksa USB belleği Intel ile kontrol edilen bir porta takıp deneyin.

Şimdi tablolara baktım. Sırayla fikrimi belirteyim:
  • SSD içinde kopyama normal bence. Zaten satil gitmiş. İlk başta yüksek olması da normal. Ya Windows yanlış hesaplaması ya da önbellektir diyebiliriz.
  • HDD için de birebir aynı durum geçerli. 160 GB eski HDD için normal bir hız bence.
  • USB 3.0 HDD hızı da gayet normal. Zaten USB 3.0 HDD'ler 60 MB'a ancak ulaşıyor. Disk de 2.5" ve 5400 RPM ise normal.
  • USB 3.0 bellek yavaş sadece. Ama burada USB bellekte sorun var gibi. Belleği başka bir PC'ye takıp hızı kontrol edin.
Ek neler yapabilirsiniz hız için ?
  • BIOS güncellemesi varsa yapın.
  • Etron EJ188H yongasının yavaşlığından şikayet edenler olmuş. varsa Firmware güncellemesi yapın. Yoksa USB belleği Intel ile kontrol edilen bir porta takıp deneyin.
İlgili cevabınız için teşekkür ederim Recep Bey. Şu an dizüstü bilgisayarımdayım, USB ler yanımda ve 3.0 porttan 7-10 Mb/Sn gibi hızlarda flash disklere veri kopyalayabiliyorum. Masaüstü bilgisayarımdan yarın bahsettiğiniz üzere Intel yongaya bağlı USB 3.0 soketlerine takıp (Sanırım altta ikili şekilde duran USB 3.0 soketler Intel yongaya bağlı) deneme yapacağım. Laptoptaki aktarım hızımdan anladığım üzere flash belleklerde sorun yok gibi görünüyor. Bu hızlar bana normal geldi. Yazmayı unutmuşum; anakartın bios güncellemesini de yaptım.

Anakartı incelediğinizi anlıyorum, çok ince detay kurulum ve kitapta yazdığı bir çok özelliği kullanmıyormuşum gibi hissediyorum. O/C yapabilmek için çarpan kilidi açık bir işlemci almıştım. Bu yüzden O/C olayına el atmadım. Sıvı soğutma sistemi edinirsem; mevcut VGA kartımı kullanarak işlemciye hız aşırtma uygulamam performans açısından rahatlatıcı bir artış sağlar mı? Bu şekilde işlemci ömrünü riske atıcı bir hamle bu sistem için yerinde bir şey midir? Yine HD 7870 VGA'ya MSI Afterburner üzerinden %10 civarında saat ve bellek hızı arttırmak sorun yaratır mı? Sorun yaratmasa da hissedeceğim farka değer mi?

Genel olarak darboğaz yaşamadığım bir sistem diyebilirim fakat ufak ince detaylar hakkında merakım var. Referans alınan GTA 5'i orta ve üzeri ayarlar ve 1080 P çözünürlükte akıcı olarak oynayabiliyorum. Bunları ayrı konular açıp zamanla yine sizlere danışacağım.

Konuya tekrar dönecek olursam dediğim gibi USB soketini Intel üzerinden deneyeceğim. Peki USB lere hangi biçimlendirmeyi uygulamam gerekli? NTFS mi FAT32 mi?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı