Fatih Projesi tabletlerine ne oldu?

Dağıtılmasına şahsen gerek olduğunu düşünmüyordum. Zamanında dağıttılar, sınıfta ders düzeni diye bir şey kalmamıştı aylarca. Açıp film izliyordu herkes derste. Hoca yaklaşınca da alttan "not defteri" açıveriyorlardı.

Ayrıca, akıllı telefon satış oranlarını göz önünde bulundurduğumuzda, tablet dağıtmanın o kadar da gerekli olmadığını düşünüyorum. Telefona veya bilgisayara ayrılan bütçe birazcık kısılıp, iş görecek bir tablet alınabilir.

Olmuşlarsa da bu tabletler bir kerelik mi verildi? Şu dönemde tekrar dağıtılamaz mıydı mesela, TV8'de dilenci gibi para toplanacağına ne bileyim.
Benim düşüncem sistemli bir şekilde yapamadılar ve sistemi oturtamadılar. Tabletlerin ilk dağıtıldığı zamanı hatırlarsınız belki. Bende lise son sınıf öğrencisiydim o zamanlar. Ve sadece 9. ve 10. sınıflara dağıtılmıştı. Ne düzen kaldı ne disiplin sınıf içerisinde herkesin elinde dağıtılan tabletler. Ve neredeyse hepsi tabletleri root edip kullandılar. Şimdi dağıtılsa iyi olabilir tabii çünkü herkesin evinde eba sistemine erişecek bir cihaz bulunmayabilir.

Maalesef ki devletin her dağıttığı eşyada olduğu gibi bazı kimseler rootlayıp eğitim yerine oyun, müzik amaçlı normal kişisel tabletmiş gibi kullandı. Kimisi devletin dağıttığı o tabletleri sattı, parasını yedi.

Ben devlet yerinde olsam ben de bu nedenle herkese dağıtmam. İyi ki tekrar dağıtılmıyor, devletin bütçesine yazık. Bu tarz şeylerin gerçekten ihtiyaç sahiplerine dağıtılması gerektiğini düşünüyorum.

En son hazırlık sınıfında Online Eğitim için E-TAB 5 kullanıyordum. Gerçi ikinci planda kullanıyordum. Adobe Connect uygulamasından atıyordu bir süre sonra.

Bu sene ihtiyaç olursa yine kullanırım muhtemelen. Ancak Android sürümü düşük olduğu için bazen sorun yaşayabiliyorsunuz.

Açıkçası ne yalan söyleyeyim hem mezuna kaldığımda hemde sonrasında çok işimi gördü. Hükümet değişirse ve param olursa MEB'e elimden geldiği miktarda bağış yapmayı bile düşünüyorum. O kadar işime yaradı yani. Doküman oluştururken, film ve eğitim videoları vs. izlerken çok işe yarıyor. Bir gün bozulursa kesinlikle yerine bir tane daha alırım.

Ancak lisede tam tersi bir durum hakimdi 😅

4 kişilik oyunlar yükleyip sınıfça turnuva yapıyorduk boş derslerde ve teneffüslerde. Ah o tank turnuvaları neydi öyle. Hatırladıkça hüzünlenirim.

Maalesef ki devletin her dağıttığı eşyada olduğu gibi bazı kimseler rootlayıp eğitim yerine oyun, müzik amaçlı normal kişisel tabletmiş gibi kullandı. Kimisi devletin dağıttığı o tabletleri sattı, parasını yedi.

Ben devlet yerinde olsam ben de bu nedenle herkese dağıtmam. İyi ki tekrar dağıtılmıyor, devletin bütçesine yazık. Bu tarz şeylerin gerçekten ihtiyaç sahiplerine dağıtılması gerektiğini düşünüyorum.
Dostum aslında belirli yüzdelik dilimlere sahip okullara dağıtsalar harika olmaz mı? Mesela %6'lık liselere kadar bütün liselere. Sonuçta çoğu kişinin aklı başında oluyor. Eski projeden kat kat iyi bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı