Fatih Terim neden bazı teknik direktörlerle kıyaslanıyor?

Sen nasıl bana yazık dersin?
Yani gel karşıma, aynı sözleri karşımda da et.
Güzel kardeşim, bu benim fikrim. Hâlâ ülkede fikirleri kabul edemeyen bir kitlesiniz. Umarım yok olursunuz da tadını çıkartırız şu futbolun.

Sen nasıl bana yazık dersin?
Yani gel karşıma, aynı sözleri karşımda da et.
Güzel kardeşim, bu benim fikrim. Hâlâ ülkede fikirleri kabul edemeyen bir kitlesiniz. Umarım yok olursunuz da tadını çıkartırız şu futbolun.
Senin gibilerle aynı ülkede yaşadığım için tekrardan utandım.

Bebek yaşta Galatasaray taraftarı olarak yetiştirilmiş biri olduğumu ekleyerek: Fatih Terim'in artık "elit" seviyede olmadığını düşünüyorum. Genel taktik, oyunu okuma, farklı yöntemlerle maçı ele alma, genç yetenekleri umutlandırma gibi konularda gerçekten gerilediğine olan inancım yüksek. Kafasında oturttuğu şablonun dışına çıkmayı düşünmüyor. Eleştirileri ve önerileri de pek dikkate almadığını bazı oyuncuları "devamlı" biçimde kadroda düşünmesinden hissedebiliyorum.

Kendisi bir Galatasaray efsanesidir. Bu etiketi kimse sökemez. Lakin spora mizaç ve yeterlilik olarak bakışında eski hava yok. Özel hayatına ise girersek zaten malum...

Senin gibilerle aynı ülkede yaşadığım için tekrardan utandım.
Dostum, tartışmaya açığım diyip amacın Fatih Terim'i savunmak. Asıl ben senin gibiler için utanıyorum. Ülkemizde futbol adına her şeyi lekelediniz. Saygılı bile tartışma ortamı yok. Herkes sanalda "fanboyluk" denen karakterler yerine geçiyor.

O arkadaş, bu lafları karşımda söylese çoktan...
---
Neyse, sözün özü futbol adına ne babanın evladıymış gibi savun ne de ülkede ölü bir futbolun kalan kırıntılarını da yok etmeye çalışma. Tartışacaksan buyur. Kupa sayısını "saf" başarı sayıyorsun. Hatan burada. Kendince Fatih Terim iyiyse, "çeşitli" argümanlar sunarsın. Olur biter. Gerisini karşındaki insan düşünür.

O arkadaş gibi "kEnDi taKImıN DeĞİL" boş söylemleri sadece insanların kendine saygısını gösterir.

Son yılların en pahalı kadrosunu hiç etti. Avrupa maçlarında rezalet performansı var. Artık bırakması gerekiyor. Kıyaslama konusunda ise diğer takım taraftarları tarafından sevilmiyor bir şekilde aşağılamak istiyorlar.

Benim aklı başında (yani holigan, fanatik olmayan) bir Galatasaray'lı arkadaşım var. Bir türlü Fatih Terim'i sevmiyor, gitmesini istiyor. "niye? Bir sürü kupa kazandırdı" diyorum, "hiçbir taktik zekası olduğunu düşünmüyorum, sağa sola sataşıp kaostan besleniyor, aziz yıldırım'dan nefret ederdim bu yüzden, aynı şekilde Ft'den de nefret ediyorum" diyor. Bunu söylemesi bana tabii garip geliyor çünkü gerçekten ft bir sürü kupa kazandırmış birisi ve Gs'li birisi böyle deyince ben şaşırdım. Aslında bana göre de kaostan beslenen, sürekli kameralara oynayan birisi, ayrıca doğru düzgün taktiğe sahip olduğunu da düşünmüyorum, hep kaliteli kadrolara sahip oldu, kötü kadro varken gitti. Ama bir şekilde kupalar kazanmış, Fenerbahçe'nin başında da böyle kupa kazanan birisi olsun isterdim.

Şimdi Ft'ye taktik bilgiden yoksun olduğunu düşünüyorum dedim, senin teknik direktörün çok mu iyi diyecekseniz, hayır bizim karbonat erol da hiç iyi değil. Elindeki kadro ile çok daha iyisini yapmalı, takımı gustavo, pelkas, nazım, Caner kurtarıyor.

Hep iyi bir kadro mu? Gerçekten azıcık objektif olup adamın elindeki kadrolara bakın. Sezon öncesi kağıt üstünde çöp bir takıma sahip sahip olduğu gözüküyor. (beceriksiz yönetim yüzünden). Sonrasın da ise takım takır tukur oynuyor ve şampiyon oluyor. Büyük ihtimal o arkadaşın maçları bile adam akıllı izlemiyordur. Ben de Fatih Terim'in taktik anlayışı olmadığını düşünenlerin sağlıklı bir düşünce yapısına sahip olmadığını düşünüyorum. Bir takımı tutmak. Ben bu takımı tutuyorum demekle olmuyor. Büyük ihtimal arkadaşınıza Galatasaray'a şöyle şöyle olmuş desen. Umrumda bile olmaz.

Türk Futbolunda bir tane daha Fatih Terim yok. Fatih Terim de haliyle Galatasaray lı olunca özellikle Fb gibi takımlar komplekse girip kendi Fatih Terim lerini yaratma çabasına giriyorlar ve sonuç hüsran. Bu yılda bunu Erol bulut örneğinde görüyoruz. Kim bilir seneye de başka birinden Fb nin Fatih Terimini yaratmaya çalışırlar ama sanmıyorum Fatih Terim bir tane ve o da Galatasaraylı.

Yav birisi fi tarihinde alınmış Avrupa kupası ile hava atar, birisi Şampiyonlar Ligi gruplarından namağlup çıktım diye hava atar, birisi hala Alex'i arıyor.

Geçti Bor'un pazarı.

Sizin geçmiş zamanlarda kazandığınız kupalar vb. şeyler artık işe yaramıyor. Bir kere namağlup çıktın aferin ama ondan sonraki yıllarda Avrupa Ligi gruplarından bile zar zor çıktın veya çıkamadın.

Burada sadece Beşiktaş'tan bahsetmiyorum, bütün kulüpler bu halde. Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor falan filan.

Lütfen böyle "benim teknik direktörüm daha iyi, benim futbolcum daha iyi" gibi tartışmalara girmemenizi öneririm.

Birbirimiz ile tartışacağımıza herkesin başını önüne eğip daha iyi nasıl oluruz diye düşünmesi gerekiyor.

He sen dersen ben hala fi tarihinde aldığım kupalarla, namağlup gruptan çıkmalarla hava atıcam, buyrun atın.

Daha sonra gelecek yıllar hiçbir kulüp Avrupa kupalarına katılamayınca hava atacak da bir şey bulamazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı