Fatura için mahkemeye nasıl başvurulur?

Ömer Farukes

Hectopat
Makaleler
1
Herkese merhabalar, ben 24 ay Türk Telekom indirimli paket altında sözleşme imzaladım daha sonra TurkNet'e geçtim TurkNet 150 TL cayma bedeli tutarini ödeyeceğini söyledi ben de tahminen 400-500 TL gelir gerisini de ben öderim diye caydım fakat 1500 TL fatura verdiler. Okuduğuma göre 1 yıl veya daha uzun sözleşmelerde gerekçe vermeden sözleşme iptali kanun tarafından korunuyor. Neyse konuya dönelim tüketici haklarına başvurdum ve ret verdiler. Affınıza sığınarak soruyorum, cahilliğime verin, hayatimda neredeyse hiç mahkemelik işim olmadi. Acaba Türk Telekom'u mahkemeye nasıl verebilirim? Şu anda finansal durumum pek sağlam değil, avukat parası ödemek zorunlu mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçmiş olsun. Gelecek fiyatı tahmin ederek caymak büyük hata olmuş onu hesaplamanız gerekirdi. Türk Telekom'u mahkemeye vermek işi çözmez fakat tüketici mahkemesine gitmeniz gerekli. Peki tüketici hakları neden ret verdi bu konuda bizi bilgilendirirseniz sevinirim.

Hocam ben ttnet firmasının kesintilerinden bıkıp cayma parasını göze alarak superonline'a geçtim ve 600 TL cayma bedeli çıkardılar, ben de araştırdım ve bunu almalarının yasal olmadığını öğrendim ve ödemeyeceğimi söyledim, iki tane kanun maddesi var bununla ilgili, sonra ttnet beni aradı ve cayma bedelini almayacaklarını söyledi, eğer sözleşmenin bitmesine bir yıldan fazla varsa kanunen hiç bir geçerliliği yok, bu sebeple ödemeyeceğini söyle bak nasıl kuzu kuzu vazgeçiyorlar.
bu linkteki yazı sayesinde ödememiştim, belki işinize yarar.

Sözleşmenin feshi

MADDE 22 –
(1) Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıl ve daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir.

(2) Süresi bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmesinde satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması halinde veya tüketicinin hizmetten yararlanmasına engel olabilecek geçerli bir sebebin varlığı halinde tüketici sözleşmeyi feshedebilir.
Satıcı bahse konu hizmeti olması gerektiği gibi sunamadığı için ayrıca ilgili yönetmelik maddesi uyarınca cayma bedeli almamaları lazım. Maalesef Tüketici Mahkemesi konusunda süreç nasıl işliyor tam bilgim yok.

Aklınızda bulunsun, bu gibi durumlarda BTK Şikayet Bildirim Sistemi üzerinden şikayette bulunun. Sorununuz giderilmezse abonelik iptali durumunda bunu kanıt olarak sunabilirsiniz.

Hocam ben ttnet firmasının kesintilerinden bıkıp cayma parasını göze alarak superonline'a geçtim ve 600 TL cayma bedeli çıkardılar, ben de araştırdım ve bunu almalarının yasal olmadığını öğrendim ve ödemeyeceğimi söyledim, iki tane kanun maddesi var bununla ilgili, sonra ttnet beni aradı ve cayma bedelini almayacaklarını söyledi, eğer sözleşmenin bitmesine bir yıldan fazla varsa kanunen hiç bir geçerliliği yok, bu sebeple ödemeyeceğini söyle bak nasıl kuzu kuzu vazgeçiyorlar.
bu linkteki yazı sayesinde ödememiştim, belki işinize yarar.
Hocam aradım söyledim aynısını öyle birşey yok sözleşmede kabul ediyorsunuz dediler ve konuşmayı sonlandırdılar

Hocam aradım söyledim aynısını öyle birşey yok sözleşmede kabul ediyorsunuz dediler ve konuşmayı sonlandırdılar
Hocam elbette öyle diyecekler müşteri temsilcisi bilmez hukuki tarafını, şikayet var sitesine bu şekilde yaz şikayetini oradan geri döneceklerdir mutlaka, ben de aradığımda bana da öyle bir şey yok ödeyeceksiniz dediler sonra arayıp iptal ettiklerini söylediler.

Yeni konular

Geri
Yukarı