Fazla RAM tüketimi

Fatih_T

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. 8 GB RAM'li bir sistemim var. Az önce CPU bazlı 3D render alırken RAM'in haddinden fazla tüketildiğini fark ettim.
Ekran görüntüsünde de gördüğünüz üzere render için 1.3 GB gidiyor, üstüne Chrome da 1 GB RAM yiyor. İkisini yuvarlarsak toplamda 2.5 GB RAM'e denk geliyor ancak toplam tüketim %70 gözüküyor. Listede gözükmeyen diğer işlemlerin kalan RAM'leri yemesi imkânsız. Benzer duruma daha önce GTA 5'te de şahit olmuşluğum var; kontrol ettiğimde oyun 1 GB RAM yiyordu ama toplam tüketim %80-90 civarındaydı (ve sanırım tam da bu yüzden sürekli FPS düşmesi yiyordum).
Buna ne sebep olabilir? Nasıl düzeltebiliriz bir fikri olan var mı acaba?

ram.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows zaten aşağı yukarı 3-4 GB tüketiyor. Hadi 3.5 olsun:
3.5+2.5=6
6/8=%75
E normal yani. Endişelenmene gerek yok.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. 8 GB RAM'li bir sistemim var. Az önce CPU bazlı 3D render alırken RAM'in haddinden fazla tüketildiğini fark ettim.
Ekran görüntüsünde de gördüğünüz üzere render için 1.3 GB gidiyor, üstüne Chrome da 1 GB RAM yiyor. İkisini yuvarlarsak toplamda 2.5 GB RAM'e denk geliyor ancak toplam tüketim %70 gözüküyor. Listede gözükmeyen diğer işlemlerin kalan RAM'leri yemesi imkânsız. Benzer duruma daha önce GTA 5'te de şahit olmuşluğum var; kontrol ettiğimde oyun 1 GB RAM yiyordu ama toplam tüketim %80-90 civarındaydı (ve sanırım tam da bu yüzden sürekli FPS düşmesi yiyordum).
Buna ne sebep olabilir? Nasıl düzeltebiliriz bir fikri olan var mı acaba?

Eki Görüntüle 1025972
Sistemin harcadığı miktar orada görev olarak gözükmez.

Ben render alırken ortalama 10 GB RAM tüketiyor 16 GB 3600 MHz RAM'im var yaklaşık 4 GB'ını Windows kullanıyor o yüzden windows yaklaşık 4 GB ram tüketir bundan dolayı orada yüksek ram tüketimi görünüyor. ben senin yerinde olsam bir 8 GB daha eklerim daha iyi olur

Anladım arkadaşlar, teşekkür ederim. İnsan ister istemez şüpheye düşüyor acaba virüs vb. bir şey sisteme sızdı da arka planda RAM mi tüketiyor diye.

Geri
Yukarı