Fedora debloat nasıl yapılır?

277726

Hectopat
Makaleler
4
1 bilgisayarıma Fedora yüklemeyi planlıyorum ama o bilgisayarda browser kullanım harici hiçbir şey yapılmıyor. Film izleme, Facebook Game, YouTube. Printer vb. gereksiz paketler ve uygulamaları nasıl hızlıca kaldırabilirim?

Derdini tam anlamadım ancak ben az önce kötü bir bilgisayara Fedora Workstation kurdum bilgisayar çok hızlandı ve içinde gereksiz herhangi bir paket bulunmuyor.

Bu tür amaçlar için genellikle Arch veya Gentoo önerirler ama ben Arch tabanlı bir dağıtımı güvenlik zafiyetinden dolayı istemiyorum. Gentoo da Fedora kadar güvenilir gelmiyor.
Fedora'nin guvenlik konusunda ne avantaji var ki?
Guvenlik onemli ise gidin hardened Gentoo kurun, şu anda en guvenli Linux sistemlerinden biri.

Netinstall üzerinden kur.

Fedora IoT netinstall versiyonu yok sanırım... Workstaion'ı da tercih etmiyorum çünkü IoT Fedora'ya yazıldığına göre daha çok güvenlik için üretilmiş.
Fedora'nin guvenlik konusunda ne avantaji var ki?
Guvenlik onemli ise gidin hardened Gentoo kurun, şu anda en guvenli Linux sistemlerinden biri.

Kaynağınız var mı? Bu zamana kadar hiç Gentoo her GNU/Linux dağıtımını güvenlik için kullananını görmedim. Genellikle Arch gibi özelleştirilebilir ve her şeyi kendin kurduğun için tercih ediliyor diye biliyorum.

Qubes OS kadar güvenli olamayacağını biliyorum ama diğer hangi dağıtımlardan güvenliymiş öğrenmek isterim. Kaynağınız var mı? (Mesela Fedora bayağı bir güvenli olduğu söyleniyor. Hatta Qubes OS Fedora tabanı kullandığı için de ayrı bir güveniyorum :D.)

Son düzenleme:
Kaynağınız var mı? Bu zamana kadar hiç Gentoo her GNU/Linux dağıtımını güvenlik için kullananını görmedim. Genellikle Arch gibi özelleştirilebilir ve her şeyi kendin kurduğun için tercih ediliyor diye biliyorum.

Qubes OS kadar güvenli olamayacağını biliyorum ama diğer hangi dağıtımlardan güvenliymiş öğrenmek isterim. Kaynağınız var mı? (Mesela Fedora bayağı bir güvenli olduğu söyleniyor. Hatta Qubes OS Fedora tabanı kullandığı için de ayrı bir güveniyorum :D.)

Peki sizin kaynağınız var mı? Ben pek bir avantajı olduğunu düşünmüyorum açıkçası.
Void gibi bir dağıtım işinizi görür. 14 yıllık bilgisayarımda Void kullanıyorum.

Qubes OS kadar güvenli olamayacağını biliyorum ama diğer hangi dağıtımlardan güvenliymiş öğrenmek isterim. Kaynağınız var mı? (mesela Fedora bayağı bir güvenli olduğu söyleniyor. Hatta Qubes OS Fedora tabanı kullandığı için de ayrı bir güveniyorum :D.)
Madaidan's Insecurities hardening icin Gentoo Linux oneriyor.

Linux Hardening Guide | Madaidan's Insecurities

Yeni konular

Geri
Yukarı