Fegeya Fusion Beta 1 2020.2 Geliyor

ferhatgec

Kilopat
Makaleler
1
Fegeya Fusion İşletim sistemi projesinin yeni üyesi Beta 1 2020.2'nin yayınlanmasına a az kaldı.

neler değişecek/değişti?

- LaunchPad eklendi.
- Karanlık mod dahil edildi ama tam bitmedi.
- Kernelflow dahil edilecek.
- Bellek kullanımı düşürülmesi, gereksiz hizmetlerin kaldırılması.
- Masaüstü ortamında küçük değişiklikler.
- İzin sistemi yapısı değişecek.
- Pe ve Vision uygulamaları kaldırıldı.
- ThemeMan, Klange'nin NyanCat'i başarıyla inşa edildi.
- Quark IDE'sine çalışıyoruz yetişmeyebilir.
- Prism'e başladık yetişmesi zor.
- FegeyaBrowser'a gizli-mod geliyor.
- Desktop Environment'i değiştirmek istiyoruz, sizlerin desteğini bekliyoruz.
- PencereSisteminin özelleştirilmesi.
- Otomatik çeviri modu.
- Zamana göre renk değiştiren arkaplan projesine başladık.

Çözülen Buglar:
- Revision Bug'ı düzeltildi.
- İmleç bug'ı düzeltildi.
- Shutdown hatası düzeltildi.

isteğimiz: umarım bir sponsor bulabiliriz. Bulursak kendi uygulama mağazamızı açacağız. Umarım bulabiliriz.

Tüm hataları bize GitHub Issues bölümünden bildirirseniz Süper olur. Ayrıca destekte bulunmak isterseniz aha da burada:

GittiGidiyor:

GitHub Repository:

Tüm fikirlerinizi de belirtmeyi unutmayın, Fegeya Topluluğu.
Yıldız atmayı unutmayın, daha üst yerlere ulaşabilmemiz için.

Evet ISO halinde paylaşım yapılacak, Ubuntu dağıtımı olan Pop!_OS 19.10 kullanıyorum. Çok güzel bir dağıtım.

CSM konusunda bir testim olmadı, fakat UEFI desteği olan bir Bootloader'a sahibiz ve bunu test ettik. CLI bir OS olmadığı için direk olarak erişemeyebilirsiniz, bu sebeple sadece çekirdeği inşa etmeniz için bir kit mevcut. PiluX adındaki dağıtımı test etmedim, Ubuntu 18.04 gibi eski bir sürümü kullanmanız şaşırtıcı, LTS sürümü gibi bir destek sunacak mısınız?GNU/Linux OS'ları o kadar çoğaldı ki, bence çoğu benzer amaçlara sahip, geneli sadece masaüstü ortamı ve depolar konusunda ve appler konusunda bir değişiklik yapıyorlar, bence çekirdeğe müdahale edin diyeceğim, ama o kadar bilginiz var ise kendi OS'unuzu IA-32 korumalı mod mimarisini destekleyecek şekilde yapabilirsiniz, ya da x86_64 ,amd64 falan. Şuanda aralarında Pop!_OS hariç en çok beğendiğim dağıtım Clear Linux'tur.

Başarılar.

CSM konusunda bir testim olmadı, fakat UEFI desteği olan bir Bootloader'a sahibiz ve bunu test ettik. CLI bir OS olmadığı için direk olarak erişemeyebilirsiniz, bu sebeple sadece çekirdeği inşa etmeniz için bir kit mevcut. PiluX adındaki dağıtımı test etmedim, Ubuntu 18.04 gibi eski bir sürümü kullanmanız şaşırtıcı, LTS sürümü gibi bir destek sunacak mısınız?GNU/Linux OS'ları o kadar çoğaldı ki, bence çoğu benzer amaçlara sahip, geneli sadece masaüstü ortamı ve depolar konusunda ve appler konusunda bir değişiklik yapıyorlar, bence çekirdeğe müdahale edin diyeceğim, ama o kadar bilginiz var ise kendi OS'unuzu IA-32 korumalı mod mimarisini destekleyecek şekilde yapabilirsiniz, ya da x86_64 ,amd64 falan. Şuanda aralarında Pop!_OS hariç en çok beğendiğim dağıtım Clear Linux'tur.

Başarılar.
PiluX'un x86_64, i386, armhf, arm64 sürümlerini oluşturacağım. Fakat bunlardan sadece x86_64 sürümüne uzun süreli destek sağlayacağım. Şimdilik Ubuntu 18.04'un standart deposunu kullanıyorum ve yakın zamanda kendi uygulama havuzumu ve mağazasını oluşturacağım.

Bu 4 mimariye sürüm oluşturduktan sonra sadece x86_64 üzerinde yeni sürümler çıkarmaya devam edeceğim ve daha yeni bir sürüm üzerinde deneyeceğim. Ara sıra i386'ya da güncelleme getireceğim. Bundaki amaç ise hem güvenliği güçlendirmek hemde eski bilgisayarlara hakimiyet kurmak.

Sorun şu ki 19.10 sürümü üzerinde ISO oluşturmakta çok başarısız oldum. Sizin için de uygunsa bu konuda yardım almak istiyorum. Ayrıca Terminal'de "credits, about, pilux" komutları yazıldığında çıkan emeği geçenler listesindeki"Building ISO" kısmında da sizin isimlerinizi eklemek isterim.

Discord üzerinden #2956 FerhatGec isimli hesabım üzerinden bana ulaşırsanız sevinirim, bir desteğimiz de olsun.

Geri
Yukarı