Felsefeyi Saçma Buluyorum

Felsefe dediğimiz bütün sizce saçma mı?

• Evet.

Oy: 16 28,6%
  • Hayır.

Oy: 29 51,8%
  • Bilmiyorum.

Oy: 11 19,6%

• Oy verenlerin toplamı
    56
Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Felsefeyi nedense çok saçma buluyorum. Bence gerçekliğe yakınlaştırmak yerine gerçeklikten uzaklaştırıp insanı çıkmaz yollara sokuyor. Felsefe ile uğraşan insanlar aradıkları cevapları tam olarak bulamıyorlar. Hep bir yokluk, hep bir sorun, hep bir çıkmaz. Bilim'in "anlama" konusunda bize yardımcı olduğunu düşünüyorum. Felsefe ve Bilim bence aynı şeyler, sadece cevaba ulaşma yolları farklı. Bilimde deney ve kanıtlar cevaba ulaştırırken Felsefede cevaba akıl ile erişmeye çalışıyoruz. Sonuç olarak Bilim'i gerçek evrene uyarladığımızda tutarlı sonuçlar çıkarken Felsefe'de tam tersi karşımıza çıkıyor. İnsan her zaman cevap arayışında bulunmuştur. Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce doğru mu düşünüyorum yoksa yanlış mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Felsefe -> Merak, öğrenme, arayış, sonsuz bilgi
Bilim -> Merak, öğrenme, arayış, sonsuz bilgi
İkisi mutlaka bazı konularda benzerlikler gösterir doğrudan tam tersi diyemeyiz fakat bilim somut şeylere dayanır ve herkes tarafından kabul edilebilir felsefe ise öyle değildir. Burada asıl önemli olan Metafizik olayı. Burada da felsefe devreye giriyor işte. Özetle felsefenin saçma olduğunu düşünmüyorum insanın düşünme üzerine düşünmesini sağlar ve insan şüpheci olur böylece araştırma isteği doğar öğrenir.

Felsefe bilim doğmasına sebep olan bir daldır. Bilim doğmasındaki en büyük etken sence de nasıl saçma olabilir söyler misin? Bilim sayesinde teknolojimiz gelişti. Teknoloji sayesinde hayatımız kolaylaştı. Felsefe tartışır bilim kanıtlar ve diğer dallarda bunlardan faydalanır. Saçmalığı nerede bunun?

Felsefe deyimi, Yunanca philosophia sözcüğünden gelir. Bu sözcük philo (sevgi) ve sophia (bilgi) kelimelerinin birleşiminden bilgi sevgisi anlamını verir. Özeti, felsefe: bilgiyi sevmektir. Bu sözcüğü ilk kullananın Pythagoras (Pisagor) olduğu söylenir.
Felsefe saçmalıktır diyen arkadaşım, sana söylüyorum: Felsefe olmasaydı bilimsel bilgi olmazdı. Felsefe, bilgiyi doğurur ve bilimin hizmetine verir.
Homo sapiens-latince "düşünen insan" demek.Bizi bir orangutandan ayıran en önemli şey budur,gelişmiş bir beyinin verdiği düşünme yeteneği. o yüzden felsefeye saçma demek bizim düşünmemiz de saçma demek gibi bir şey.

Felsefe'yi nedense çok saçma buluyorum. Bence gerçekliğe yakınlaştırmak yerine gerçeklikten uzaklaştırıp insanı çıkmaz yollara sokuyor. Felsefe ile uğraşan insanlar aradıkları cevapları tam olarak bulamıyorlar. Hep bir yokluk, hep bir sorun, hep bir çıkmaz. Bilim'in "anlama" konusunda bize yardımcı olduğunu düşünüyorum. Felsefe ve Bilim bence aynı şeyler, sadece cevaba ulaşma yolları farklı. Bilimde deney ve kanıtlar cevaba ulaştırırken Felsefede cevaba akıl ile erişmeye çalışıyoruz. Sonuç olarak Bilim'i gerçek evrene uyarladığımızda tutarlı sonuçlar çıkarken Felsefe'de tam tersi karşımıza çıkıyor. İnsan her zaman cevap arayışında bulunmuştur. Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce doğru mu düşünüyorum yoksa yanlış mı?
Felsefe bir çok düşünce yolunun bir ortak başlık altında birleşmesi işin özüne inecek olursan. Felsefe cevapsız bırakmaz, aksine insanların şu an bulunduğu durumun açıklamasını 1883 yılında yazılmış Nihilist bir kitapta bile bulabilirsin. Bilim bir felsefedir. Etik, Estetik, Ontoloji, Epistemolojinin temel bölümüdür. Felsefe anlamaktan ziyade aynı şekilde bilimde cevap üzerine cevap oluşturmaktan geçer. Çünkü sürekli gelişen bir şeyin "bu olacak" diye doğruluğunu her zaman ispatlayamazsın. Doğruluğunu ispatlayabileceğin şeyler ise bilimden değil maddecilikten yani materyalizmden geçer.
Felsefe bir çok düşünce yolunun bir ortak başlık altında birleşmesi işin özüne inecek olursan. Felsefe cevapsız bırakmaz, aksine insanların şu an bulunduğu durumun açıklamasını 1883 yılında yazılmış Nihilist bir kitapta bile bulabilirsin. Bilim bir felsefedir. Etik, Estetik, Ontoloji, Epistemolojinin temel bölümüdür. Felsefe anlamaktan ziyade aynı şekilde bilimde cevap üzerine cevap oluşturmaktan geçer. Çünkü sürekli gelişen bir şeyin "bu olacak" diye doğruluğunu her zaman ispatlayamazsın. Doğruluğunu ispatlayabileceğin şeyler ise bilimden değil maddecilikten yani materyalizmden geçer.

Eğer bilime bir alt dal olarak bakacak olsak bile dalsız bir ağaç, ağaç olmazdı. Dolayısıyla bana göre ne bilim ne de felsefe saçmadır. Umarım sana bir şekilde açıklama getirebilmişimdir. İyi akşamlar.

Bilim'in "anlama" konusunda bize yardımcı olduğunu düşünüyorum.
Bilim'in sürekli olarak artan başarısı normal olarak Felsefe'yi gölgede bıraktı. Bilim her şeyin cevabı olamaz, bazı soyut terimlerde bize yardımcı olacak bilim değil felsefedir. Mesela ahlak nedir diye tartışacaksan bunu bilim aracılığıyla değil felsefe yaparak anlatmaya çalışırsın.

Felsefe ve Bilim bence aynı şeyler.
Felsefe bir bilim değildir. Felsefe kendi başınadır, özneldir. Bilimin temelini oluşturmuştur zamanında Felsefe. Günümüz felsefesiyle eski çağlardaki felsefe bence birbirinden farklı. Şu an günümüzdeki Felsefe dini ve siyasileşmiş durumda. Bu şekilde devam ederse yok olmaya mahkumdur.

Felsefe'nin ilermesiyle beraber evren ve dünyaya dair dogmatik düşüncüler felsefe sayesinde yerini sorgulama düşüncesine bırakmıştır. Bu da bilimin oluşmasına yardımcı olmuştur.

Her ne kadarda Felsefe, bilimin oluşmasına ön ayaklık yapsa da bizi gerçeklere götürmek için doğru argüman değil. Doğru argümanımız bilimdir.

Felsefe mi bilim dersen? Elbette bilim derim. Felsefe'yi ben de sevmiyorum, saçmalık demekte doğru bir yaklaşım değildir. Bizi doğruya götürecek bir araçta değildir.

Yeni konular

Geri
Yukarı