Felsefeyle alakalı olan kişilerin çoğu neden Ateist, Deist veya Agnostik?

Bizim din kültürü öğretmeni yandan felsefe okuyor. Gayet müslüman. Ben araştırdım, Kur-an'ı falan da okudum, ateist oldum. Bence doğru yol da Ateizm çünkü Deizm Ateizmin yumuşatılmış versiyonu. Agnostisizm de bilimle kanıtlarsak var diyor ama o da Ateizmin yumuşatılmış hali. Hepsinin kökü Ateizm.

Ben şüpheciliğin ve sorgulamanın verdiği inançta azalma hissi olarak yorumluyorum. Sadece dinde olan bir durum değil. Mesela kız arkadaşınızdan sürekli beni aldatıyor mu diye şüphe duyarsanız bir süre sonra inancınız ve sevginiz azalır. Zamanla yok olur.
Katılıyorum. Fakat kız arkadaşının kendisini aldatmadığını; aksine daha çok sevdiğini kendine kanıtlayabilirse, inancı ve sevgisi artar. Bu sayede aydınlığa kavuşur.

Din de böyledir. Aradığını -yarım bırakmadan- saptarsa, -kendince- aydınlığa kavuşur. Güzel anlatmışsınız.

Son düzenleme:
Felsefe demek sorgulamak demek zaten Allah öğrenin araştırın okuyun diyor ikisi arasında fark yok.
Allah dini sorgulayın demiyor ki. Din dışındaki şeyleri sorgulayabilirsiniz diyor. Felsefe ise her şeyi sorgulayabileceğimizi söylüyor. Zaten din sorgulandığında çoğu insan Ateist, Deist veya Agnostik oluyor.

Geri
Yukarı