Fen lisesi algısı neden var?

228522

Kilopat
Makaleler
4
Arkadaşlar neden bu şekilde bir algı var? Fen lisesi öğrencisi çok iyi, çok başarılı tarzı, meslek lisesine giden çok başarısız, çok sinir bozucu bir durum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çünkü çoğu zaman (bence en az %95) üniversite sınavında düzgün bir şeyler yapacak kişi lise sınavında da yapıp bahsi geçen iyi okullara gidiyor. Bu kadar basit.

Keza meslek liseleri mezunu mesleğe atılsın diye var. Üniversiteye gitsin diye değil. Çoğu zaman üniversite sınavında istedikleri bölümün sorularını cevaplayacak eğitimi almıyorlar.

Çünkü çoğu zaman (bence en az %95) üniversite sınavında düzgün bir şeyler yapacak kişi lise sınavında da yapıp bahsi geçen iyi okullara gidiyor. Bu kadar basit.

Keza meslek liseleri mezunu mesleğe atılsın diye var. Üniversiteye gitsin diye değil. Çoğu zaman üniversite sınavında istedikleri bölümün sorularını cevaplayacak eğitimi almıyorlar.
Anladım, ben sayısal alanda gelişmek istiyorum, fen lisesine gitmem daha mantıklı o zaman değil mi ?

Çok doğru. İstisnalar elbette olsa da genellikle üniversite sınavında başarılı olan kişiler zamanında da başarılı olmuş kişilerdir. Sonradan düzelmek çok zorlu bir süreç. Temel bu yüzden önemli.

Konudaki soruya gelirsek, Fen liselerinin aslında bir espirisi yok hatta çalışan adam için zararı var zira üniversite sınavında çıkmayan bazı konular ekleniyor derslere. Dolayısıyla lisede o konulara çalışmak zorunda kalıyorsun. Geçen seneye kadar böyleydi şimdi değişmiş ise bilmiyorum. Ancak şöyle bir durum var, Fen liselerinde baskı daha fazla ve arkadaşların da diğer liselere oranla daha çalışkan oluyor. Sen de etkilenip çalışıyorsun. Bazı Anadolu liseleri gerçekten Fen liselerine oranla daha iyi. Etrafınızda böyle bir lise varsa o da tercih edilebilir.

Benim girdigim universite sinavinda Turkiye 1. si olan arkadas sira arkadasimdi, kendisi lise sinavinda da derece yapmisti. Bizim sinifin %75 i zaten universite sinavinda ilk 1000'e girmisti.
Bu dedigim fen lisesinin sadece 1 sinifi.

Okulun egitimi mukemmel oldugu icin degil, gelenler cin gibi. Hocadan cok arkadasindan ogreniyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı