FHD 240Hz vs. QHD 144Hz

ReactionX

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu ikisi arasında kaldım. Fiyatları hemen hemen aynı 4.5k ile 5K arasındalar.
İkisi de IPS panel. Rekabetçi oyunlar oynuyorum. CS Valorant LoL gibi. Ama bir yandan da işim tasarım. Kararsız kaldığım nokta bu. Ne yapmalıyım.

Sistem 3070 Ti 12400F.

Son düzenleyen: Moderatör:
Profesyonel olarak rekabetçi oyun oynamıyorsanız 144 Hz de rahatlıkla iş görür hem de işinizi kalitesi yüksek bir ekran da daha çok zevk alarak yapabilirsiniz. Ayrıca zaten FHD bir ekran o ekran kartı için çerez olacaktır. Çoğu zaman tam performansını kullanmayacak bile. Önerim QHD ekranı almanız.

Uzun yıllar yükseltme yapmadan kullanmak istiyorsanız FHD 240 Hz iyi bir seçim olabilir.

Profesyonel olarak rekabetçi oyun oynamıyorsanız 144 Hz de rahatlıkla iş görür hem de işinizi kalitesi yüksek bir ekran da daha çok zevk alarak yapabilirsiniz. Ayrıca zaten FHD bir ekran o ekran kartı için çerez olacaktır. Çoğu zaman tam performansını kullanmayacak bile. Önerim QHD ekranı almanız.
GTX 1080 Ti için de "4K çerez" diyenler vardı, nerede onlar?

İşiniz tasarımsa ve oyunu hobi olarak yaptığınızı düşünürsek, 2K 144 hz tabii ki mantıklı olacaktır. Asus Rog Strix 240hz Full HD kullandım ve 1 senedir 2K Samsung 144hz'e geçtim ve benim monitor F/P ürünü, kaliteli bir samsung değil ama görüntü kalitesi çok daha canlı ve hoş. Profesyonel pubg oynarken 240hz kullanıyordum bırakır bırakmaz hem 2K zevki hem de IPS görüntü kalitesi için buna geçtim ve memnunum. Yazdıklarında kendimi gördüğüm için yazma gereği duydum, kesinlikle 2K seçeneğine yöneldiğinde pişman olacağını sanmıyorum :)

Arkadaşlar bu ikisi arasında kaldım. Fiyatları hemen hemen aynı 4.5k ile 5K arasındalar.
İkisi de IPS panel. Rekabetçi oyunlar oynuyorum. CS Valorant LoL gibi. Ama bir yandan da işim tasarım. Kararsız kaldığım nokta bu. Ne yapmalıyım.

Sistem 3070 Ti 12400F.
Hocam 144 işini görür diye düşünüyorum. @sokumonko'ya katılıyorum. Çerez konusu düşünülür ama hocam. :D.

İşiniz tasarımsa VA panel öneririm:
QHD ve 10-bit (8-bit+FRC)

Veya IPS olarak şunu öneririm:
IGZO IPS panel var. Geleceğin IPS teknolojisi. IPS olmasına rağmen statikk konstrastı 1100:1.
İşinizi yapmakta büyük kolaylık sağlar size. Daha sonra 1 tane daha alıp çift monitör yapabilirsiniz.

İşiniz tasarımsa VA panel öneririm:
QHD ve 10-bit (8-bit+FRC)
IPS varken VA kenarda dursun, kontrast konusunda iyi olabilirler ama renk doğruluğu dediğimizde rezalet.

IPS varken VA kenarda dursun, kontrast konusunda iyi olabilirler ama renk doğruluğu dediğimizde rezalet.
27 TN kullanıcısı olarak IPS farkını gözle görebiliyorum ancak VA hiç kullanmadım. Gerçekten IPS ile arasında çok fark var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı