FHD 240Hz vs. QHD 144Hz

27 TN kullanıcısı olarak IPS farkını gözle görebiliyorum ancak VA hiç kullanmadım. Gerçekten IPS ile arasında çok fark var mı?
TN'den VA'ya geçseniz bile "ben ne kullanıyormuşum?" dersiniz, IPS'de renkler çok daha doğru daha çok göze hitap ediyor fakat VA'ya göre kontrast konusunda biraz geri; VA'da ise renkleri daha kolay ayırt (kontrast) edebiliyorsunuz ama haliyle renk doğruluğundan da bunun beraberinde ödün veriyorsunuz.

Ek olarak, tasarım işiyle uğraşacaklar OLED panellere (gerçekten iyi/pahalı olanlar dışında) yanaşmasın.

IPS varken VA kenarda dursun, kontrast konusunda iyi olabilirler ama renk doğruluğu dediğimizde rezalet.
İşin içinde sadece konstrast yok. Black uniformity konusunda da VA paneller daha başarılı. Tasarımcı arkadaşlarım sırf bunlar sebebiyle IPS panel kullanmıyor. Kişiden kişiye değişir tabiiki. Kimisi renkleri daha canlı görmek ister kimisi daha düzgün.
Ki ben IPS önerimi de sundum.
Önerdiğim IPS monitör, IGZO IPS. Bir tasarımcıya önerilecek en iyi monitör günümüz teknolojisinde. Sizin önerdikleriniz ise Standard IPS panel yani aSi-TFT IPS...

8GB VRAM ileride 2K'da AAA oyunlarda basinizi agritir. Simdi bile agritiyor hafiften. Ben olsam FHD 240Hz monitor alirim, ileride yanina 2K bir monitor eklerim. Dizi, film ve islerimi 2K monitorde gorurum, oyunu FHD monitorde oynarim.
İleride dediğimiz süre en az 6 yıl?

İleride dediğimiz süre en az 6 yıl?

En az 6 yil degil daha simdiden FarCry 6 gibi son zamanlarda cikmis guncel AAA oyunlarda 2K'da VRAM darbogazi yiyor RTX 3070 ve 3070 Ti. AMD bosuna RX6700XT'den itibaren 12GB VRAM koymadi o kartlara. NVIDIA gitti 3080'i 10GB cikardi sonra bakti yetmiyor birde 12GB surum yapti. 3070 - 3070 Ti ve 3080'deki VRAM komedi resmen.

Tasarımcılar renk kalibrasyonu yapılmış veya fabrika çıkışlı Delta E sapması düşük IPS paneller kullanır. VA veya TN panel kullanmazlar. Oyun için ayrı 144 HZ, tasarım için IPS panel bakmanızı öneririm. İki işi de hakkıyla yapabilen monitörler çok pahalı.
Rampage marka monitörle de tasarım vs. yapan var, orası ayrı. Davut heykeli değil de kumdan kale yapıyorsan sana bir kova ve kürek yeter.

Tasarımcılar renk kalibrasyonu yapılmış veya fabrika çıkışlı Delta E sapması düşük IPS paneller kullanır. VA veya TN panel kullanmazlar.
Yanlış bilgi hocam. Backlight bleeding sorunu olmadığı ve daha düzgün renk üretimi için VA panel tercih eden tasarımcılar da var çünkü en başında backlight bleeding dediğimiz şey siyahların siyahtan başka her şeye benzemesine sebep oluyor. :D
Ve IPS panellerin bir sıkıntısı daha var. Local Dimming problemi; kenarlara doğru bulanıklaşma oluyor.

VA panel, böyle tasarımı etkileyecek problemlerle boğuşmuyor. Üstelik, daha düzgün renkler üretiyor. Mükemmel renk çoğaltma yetenekleri, monitörleri renk açısından kritik işler için veya oyunlarını mümkün olan en iyi görüntü kalitesiyle oynamak isteyen oyuncular için ideal cihazlar haline getirir.

Haliyle kişisel tercihe bağlı olarak tasarım için VA panel sıkça kullanılmaktadır. IGZO IPS teknolojisi yaygınlaşınca durum ne olur bilemem ama günümüzde durum bu.
Ürün paylaşımı yapmadım.
Sizin derken sadece seni kastetmedim zaten.

Yanlış bilgi hocam. Backlight bleeding sorunu olmadığı ve daha düzgün renk üretimi için VA panel tercih eden tasarımcılar da var çünkü en başında backlight bleeding dediğimiz şey siyahların siyahtan başka her şeye benzemesine sebep oluyor. :D
Ve IPS panellerin bir sıkıntısı daha var. Local Dimming problemi; kenarlara doğru bulanıklaşma oluyor.

VA panel, böyle tasarımı etkileyecek problemlerle boğuşmuyor. Üstelik, daha düzgün renkler üretiyor. Mükemmel renk çoğaltma yetenekleri, monitörleri renk açısından kritik işler için veya oyunlarını mümkün olan en iyi görüntü kalitesiyle oynamak isteyen oyuncular için ideal cihazlar haline getirir.

Haliyle kişisel tercihe bağlı olarak tasarım için VA panel sıkça kullanılmaktadır. IGZO IPS teknolojisi yaygınlaşınca durum ne olur bilemem ama günümüzde durum bu.

Sizin derken sadece seni kastetmedim zaten.
Emin misin?
Bu listedekilerin hepsi IPS mesela:
Bunlar da IPS:
Çok nadir VA var, hepsi IPS:
İstisnalar dışında IPS kullanılıyor. Firmalar da IPS öncelikli üretiyor. Genel bilinenin aksini savunup marjinali olağan göstermek garip ama.

Yeni konular

Geri
Yukarı