FHD 240Hz vs. QHD 144Hz

Emin misin?
Bu listedekilerin hepsi IPS mesela:
Bunlar da IPS:
Çok nadir VA var, hepsi IPS:
İstisnalar dışında IPS kullanılıyor. Firmalar da IPS öncelikli üretiyor. Genel bilinenin aksini savunup marjinali olağan göstermek garip ama.
Daha önce de dediğim gibi kimisi daha canlı renkler görmek ister kimisi daha düzgün.
IPS paneller, daha canlı renk gösteriyor diye tercih ediliyor. Ancak, IPS panellerin bahsettiğim probleminden dolayı VA tercihi yapan da var hocam. Kendiniz de "Çok nadir VA var" demişsiniz zaten. Çok nadir de olsa VA panel önerilmesi benim dediklerimi doğruluyor.

Daha önce de dediğim gibi kimisi daha canlı renkler görmek ister kimisi daha düzgün.
IPS paneller, daha canlı renk gösteriyor diye tercih ediliyor. Ancak, IPS panellerin bahsettiğim probleminden dolayı VA tercihi yapan da var hocam. Kendiniz de "Çok nadir VA var" demişsiniz zaten. Çok nadir de olsa VA panel önerilmesi benim dediklerimi doğruluyor.

Hocam oyle bir bahsetmissin ki hic bilgim olmasa cidden renk tarafinda VA panellerin daha iyi oldugunu sanarim. Bugun isi renkle olan herkes IPS veya guncel teknolojide OLED - miniLED panelleri tercih ediyor. IPS paneller daha canli renk vermez, gercege en yakin rengi verir. Yani renkleri patlatip yapay bir ortam olusturmaz. Bahsettigim profesyonel amacli monitorler elbette. Gercege en yakin renkleri vermeye calisirlar ki projelerin calisma aninda daha rahat duzenlemeler yapilabilsin. Bugun profesyonel amaclar icin uretilmis panellerin hemen hemen hepsi IPS panelle geliyor. Zaten bu urunler yuksek fiyatli oldugu icin bu fiyat bandindaki IPS panellerde hem glow cok az oluyor veya olmuyor hem de renkler kenarlara gittikce minimum kayba ugruyor. Bugun piyasaya baktigimizda firmalar da gerek ust segmentte gerek diger segmentlerde profesyonel - oyun fark etmez IPS panele yoneliyor. Son yillarda gaming monitorlerde gordugumuz Nano IPS ve Fast IPS paneller de bunlarin ornekleri. Daha ust segmentlerde profesyoneller artik OLED ve miniLED panellere yonelmeye basladilar zaten. Hem IPS'in o renk dogrulugundan hem de siyahlardan faydalanabiliyor bu paneller. VA panel teknolojisine eskisi kadar yatirim yok. IPS paneller yapisal olarak kavise izin vermedigi icin VA panel bu kadar yukseldi. Kavis devri yavas yavas azalsa da bir donem oldukca populer oldugu icin VA panel teknolojisine cok yatirim yapildi.

Son düzenleme:
IPS paneller canlı renk veriyor diye yaygın bir inanış var fakat aslında IPS paneller daha doğal renk veriyor. Canlı gözükmesinin tek sebebi geniş renk gamutuna (DCI-P3) sahip monitörlerde sRGB içeriğe bakınca oversaturation (aşırı doygunluk) denilen probleminin ortaya çıkması. Eğer monitör sRGB moduna alınıp o içeriklere öyle bakılırsa renkler canlı/doygun değil, doğal olacaktır.

Günümüzde satılan üst model oyuncu monitörleri geniş renk gamutuna sahip IPS monitörler oldukları için kullanıcılar da baktıkları sRGB içerikten dolayı IPS paneller canlı renk veriyor sanıyor. Eğer baktığınız içerik HDR değilse %99.9 ihtimalle sRGB renk gamutunda tasarlanmıştır.

İlla doygun renkler istiyorsanız bunu ekran kartının programından da ayarlayabilirsiniz.

Hocam oyle bir bahsetmissin ki hic bilgim olmasa cidden renk tarafinda VA panellerin daha iyi oldugunu sanarim. Bugun isi renkle olan herkes IPS veya guncel teknolojide OLED - miniLED panelleri tercih ediyor. IPS paneller daha canli renk vermez, gercege en yakin rengi verir. Yani renkleri patlatip yapay bir ortam olusturmaz.
Bunlar tasarım profesyonel monitörleridir. Ki sen de söylemişsin:
Bahsettigim profesyonel amacli monitorler elbette.
Profesyonel, üst segment monitör alamayanlar napsın?
Buyur senin önerdiğin AW25HF. Black uniformity ve konstrast testlerine bak. Çok daha başarılı bir VA monitör bulunabilir o paraya. Demek istediğim şey şu; VA daha F/P bir paneldir çünkü hem renkleri düzgündür hem de başka amaçlarla da kullanılabilir. Amacımız sırf tasarımsa bütçemiz de yetiyorsa @Teacher80'in de dediği gibi "Renk kalibrasyonu yapılmış veya fabrika çıkışlı Delta E sapması düşük IPS paneller" tercih edilebilir. Bu da profesyonel IPS panel demek.

Anlattıklarınız profesyonel IPS monitörleri için geçerli olan şeyler.
Bugun piyasaya baktigimizda firmalar da gerek ust segmentte gerek diger segmentlerde profesyonel - oyun fark etmez IPS panele yoneliyor. Son yillarda gaming monitorlerde gordugumuz Nano IPS ve Fast IPS paneller de bunlarin ornekleri.
Ayrıca,
Oyun tarafında Rapid IPS veya SS IPS dışında IPS panele ciddi yatırım da yok ki onlar da çok ciddi değiller. Nano IPS ise çok abartılıyor.
Genel olarak IPS panellere ciddi olarak niteliklendirebileceğimiz yatırım; geleceğin IPS teknolojisi olarak konuşulmaya başlayan IGZO IPS paneldir. IPS olmasına rağmen gerçek kontrastta ciddi gelişim kaydetmiştir.

Nano IPS paneli incelemeye girdiğimde çıkan sonuçlar gayet netti:

Nano IPS, LG'nin kullandığı Quantum Dot benzeri bir arkadan aydınlatma yöntemidir. Geniş bir renk gamına izin verecektir. Ondan gerçekten elde edeceğiniz tek şey bu ve muhtemelen diğer geniş gamlı monitörlerle arada çok bir fark yok. Bu teknoloji daha fazla pazarlama taktiğidir. IPS'in ana eksikliklerini iyileştirmek için hiçbir şey yapmaz.
IPS paneller canlı renk veriyor diye yaygın bir inanış var fakat aslında IPS paneller daha doğal renk veriyor. Canlı gözükmesinin tek sebebi geniş renk gamutuna (DCI-P3) sahip monitörlerde sRGB içeriğe bakınca oversaturation (aşırı doygunluk) denilen probleminin ortaya çıkması. Eğer monitör sRGB moduna alınıp o içeriklere öyle bakılırsa renkler canlı/doygun değil, doğal olacaktır.
Evet IPS paneller, gerçeğe yakın renkler verir doğru ancak yukarıdaki yazımda bahsettiğim IPS problemleri işin içine girince VA paneller daha düzgün renkler verir. Bu da onları halen f/p potasına sokuyor. Tercih edilebilir. Profesyonel IPS monitörlerde IPS panellerin ana sıkıntılarına el atıldığından dolayı iş dünyasında IPS kullanılmaya başlandı ancak profesyonel IPS monitörler için bütçesi olmayanlar için VA hala tercih edilebilir.

Sonuç olarak, siz de benimle aynı şeyleri konuşuyorsunuz ama benim kadar detaylı düşünmüyorsunuz. Açıkladığım şeyleri tekrar tekrar açıklamak istemiyorum.

Arkadaşlar bu ikisi arasında kaldım. Fiyatları hemen hemen aynı 4.5k ile 5K arasındalar.
İkisi de IPS panel. Rekabetçi oyunlar oynuyorum. CS Valorant LoL gibi. Ama bir yandan da işim tasarım. Kararsız kaldığım nokta bu. Ne yapmalıyım.

Sistem 3070 Ti 12400F.
Kesinlikle 2K almalısınız. Zaten darboğaz olacaktır 1080p'de. Zaten 144hz iş görür. Tasarım için nasıl bir fark olur bilmiyorum yalan konuşmayayım ama muhtemelen yüksek çözünürlükte ekranlarda daha yüksek renk gamutu olduğu için o açıdan da iyi olur sizin için. 3070 Ti uzun vaadede AAA oyunları bile oynatmaya devam edecektir.
240Hz sisteme alışınca diğer her yenileme hızı bana kötü geliyor.
Çözünürlükte de aynı durum. 2K'ya alışınca 1080p az gelir.
8GB VRAM ileride 2K'da AAA oyunlarda basinizi agritir. Simdi bile agritiyor hafiften. Ben olsam FHD 240Hz monitor alirim, ileride yanina 2K bir monitor eklerim. Dizi, film ve islerimi 2K monitorde gorurum, oyunu FHD monitorde oynarim.
Hocam Cyberpunk 2077 bile daha 5-6gb sınırında. İlerde dediğiniz çok ilerde ya da RTX açınca ki ben zaten kesinlikle önermem RTX. Bazı AMD anlaşmalı özellikle fazla VRAM tüketen Far Cry 6 gibi oyunlar dışında yetecektir VRAM.

4k monitörler 3090 için ve üstü için her nakadar şimdilik iyi olsa da zamanla 1080 ti gibi olacaktır. Ama 2k monitörler her ne kadar bütçelerden dolayı ülkemizde olmasa da dünya da yavaş yavaş standart haline geliyor. Rekabetçi oyunları gerçekten bir takımda oynama düzeyinde profesyonelce yapmıyorsanız 240hz gerçekten gereksiz, ki benim gözüm aradaki farkı algılamıyor bile kişiden kişiye değişir tabii. Kartınız 2k’yı rahatlıkla besleyecek bir kart bundan bir kaç yıl sonra da oyunları en kötü 2k değil 1080p’ye alıp yolunuza devam edersiniz ama uzun bir süre buna bile gerek kalacağını sanmam. Uzun lafın kısası ben 2k monitörü alıp gözlerinize bayram ettirmenizi öneririm.

Kesinlikle 2K almalısınız. Zaten darboğaz olacaktır 1080p'de. Zaten 144hz iş görür. Tasarım için nasıl bir fark olur bilmiyorum yalan konuşmayayım ama muhtemelen yüksek çözünürlükte ekranlarda daha yüksek renk gamutu olduğu için o açıdan da iyi olur sizin için. 3070 Ti uzun vaadede AAA oyunları bile oynatmaya devam edecektir.

Çözünürlükte de aynı durum. 2K'ya alışınca 1080p az gelir.

Hocam Cyberpunk 2077 bile daha 5-6gb sınırında. İlerde dediğiniz çok ilerde ya da RTX açınca ki ben zaten kesinlikle önermem RTX. Bazı AMD anlaşmalı özellikle fazla VRAM tüketen Far Cry 6 gibi oyunlar dışında yetecektir VRAM.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dipnot: The initial Vram usage might be fine when you first load the game, but very often after 30 mins, an hour+ it increases to a point where it'll at least hit the 8Gb limit even at 1440p. Nvidia cheap'd us out a tad bit on Vram imho.

UE5 ile oyunlar gelecek daha...

Geri
Yukarı