Fiat EGEA Dyno testinde %80 az mıdır?

Berkcan

Hectopat
Hepinize merhabalar. Geçtiğimiz günlerde 2020 model 1.4 95 beygirlik Egea aldık. Ekspertize götürdük, hiçbir sorun olmadığı söylendi. Aracın motor performansı Dyno ölçümlerinde %80 gibi bir değer çıktı. Bana düşük geldi fakat arkadaşa sorduğumuzda yeni araçlarda bu değer gayet normal, zamanla artacağı söylendi. Böyle bir şey olabilir mi veya doğru mudur? Bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dynoların çeşidi var ama eğer ekspertiz aracın beygirini tekerlekten ölçüp 95 beygir ile kıyaslarsa fark oluşur. Çünkü motordan tekere gelene kadar aktarma organlarında güç kaybedilir. Zamanla artmaz azalır bu arada. Bu motor sağlığı ölçümü çok sağlıklı bir ölçüm değil zaten sadece dyno değil başka testlere de tabii tutulup ölçülüyor.

Dyno testi belirleyici bir test değil. Havanın nemli olması bile testi etkiliye biliyor. Baskı balata biten arabanın testi %110 çıkıyor vs vs. Hayırlı olsun güzel araba

Hepinize merhabalar. Geçtiğimiz günlerde 2020 model 1.4 95 beygirlik egea aldık. Ekspertize götürdük, hiçbir sorun olmadığı söylendi. Aracın motor performansı dyno ölçümlerinde %80 gibi bir değer çıktı. Bana düşük geldi fakat arkadaşa sorduğumuzda yeni araçlarda bu değer gayet normal, zamanla artacağı söylendi. Böyle bir şey olabilir mi veya doğru mudur? Bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Aracın kilometresi önemli bu hususta 10-15 bin Km'den sonra hala devam ediyorsa sıkıntı vardır bir de arabayı açmanız gerekiyor bakımlarını yapıp biraz hız yapın devirli kullanın.

Rodajı yapılmayan aracı dynoya sokmasaydınız keşke. Rodajdan sonra yaptırmak daha mantıklı böyle testleri ki böyle testler motoru aşırı zorladığından yaptırmak iyi değil. İsterse %90 çıksın 20km sonra arıza çıkarmayacağını kimse garanti edemez. (İkinci el alanlar için).

2016 da benzinli urban paketini sıfır almıştım 5 yıl boyunca 10.000 Km'de yağ, 20.000 km genel bakımı haricinde hiç kaputu açtırmadım. Her ekspertiz doğru bilgiler veremeyebiliyor bunu internette görebiliyoruz. Kilometresi orijinal olarak az ise bir problem olacağını düşünmüyorum. Benzinli ise yağ kontrolünü yapın yeterli.

Hepinize merhabalar. Geçtiğimiz günlerde 2020 model 1.4 95 beygirlik Egea aldık. Ekspertize götürdük, hiçbir sorun olmadığı söylendi. Aracın motor performansı Dyno ölçümlerinde %80 gibi bir değer çıktı. Bana düşük geldi fakat arkadaşa sorduğumuzda yeni araçlarda bu değer gayet normal, zamanla artacağı söylendi. Böyle bir şey olabilir mi veya doğru mudur? Bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilir mi?
Eğer araç sıfır ise motorun bir açılma süresi var. Belli bir süre sonra açılır dediği gibi.

Belirtmeyi unutmuşum araç 20.900 kilometrede araç yağ bakımına daha 10 bin küsür kilometre var genel bakımı yapılmış yağ kaçırma yağ eksiltme gibi bir sıkıntı yok hepsi kontrol edildi.

Yeni konular

Geri
Yukarı