Fiat Uno rölantide akü ışığı yanıyor

mk123

Decapat
Daha fazla  
Bu soğuk havalarda dikkatimi çeken şey akü ışığının çok hafif şekilde rölantide yanması ancak gaz verince sönüyor ve araba giderken de yanmıyor. Birkaç ay önce de arabayı stop ettikten 2 dk. sonra araba marş almamıştı takviyeyle de çalıştıramayıp mecburen vurdurarak çalıştırmıştım, sorun olmamıştı ancak 1-2 haftadır böyle sorun var. Şarj dinamosundan şüphe ediyorum rölantide sanırım yeterli akım sağlayamadığı için çok hafif yanıyor. Sizce sebebi ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu soğuk havalarda dikkatimi çeken şey akü ışığının çok hafif şekilde rölantide yanması ancak gaz verince sönüyor ve araba giderken de yanmıyor. Birkaç ay önce de arabayı stop ettikten 2 dakika sonra araba marş almamıştı takviyeyle de çalıştıramayıp mecburen vurdurarak çalıştırmıştım, sorun olmamıştı ancak 1-2 haftadır böyle sorun var. Şarj dinamosundan şüphe ediyorum rölantide sanırım yeterli akım sağlayamadığı için çok hafif yanıyor. Sizce sebebi ne olabilir?

Yüksek ihtimalle şarj dinamosundan yapar. Sorun ya kayıştan ya da şarj dinamosu ömrünü yavaş yavaş dolduruyor.

Bugün iş dönüşü arabayı ilk çalıştırdığımda da hafif yandı ama ilk yürütmemden sonra kesildi daha da yanmadı tuhaf soğuklardan olabilir mi?

@mk123 En son 800TL'ye geçen ay yaptırdım. Bu şekilde kullanman daha çok masraf çıkarır. Ateşleme duzensizliginden en iyi ihtimal, buji ve buji kablosu gider. En kötü ihtimal komple distribütör. Vuruldu olursa motora sıkıntı olabilir. En son ihtimal ise akü masrafı çıkar. Yani bir an önce yaptırın.

@mk123 en son 800TL'ye geçen ay yaptırdım. Bu şekilde kullanman daha çok masraf çıkarır. Ateşleme duzensizliginden en iyi ihtimal, buji ve buji kablosu gider. En kötü ihtimal komple distribütör. Vuruldu olursa motora sıkıntı olabilir. En son ihtimal ise akü masrafı çıkar. Yani bir an önce yaptırın.

Sizdeki araç neydi? Bir de gece biraz araştırma yaptım şarj dinamosu kömürlerinden dolayı sanırım sorunum sizin dediğiniz gibi. Sönük şekilde akü ışığı yanması şarj dinamosu kömürlerinden olduğu yazıyordu çünkü sürekli yanan bir ışık değil bir süre sonra sönüyor sonra tekrar yanıyor ve parça ücretine baktım tahminimce parça kadar da işçilik alınsa fazla masraf tutacağını sanmam. Peki bu rölanti dalgalanmasına yol açar mı? Belki soğuktan da dalgalanma olabilir ama araba rölantide 900 50+/- RPM'de çalışıyor direksiyonda rölanti devrinden dolayı titriyor ama 950-1000 devirde titremiyor en son ki yaptırdığım usta bu devirde olması daha iyi demişti ama titreme bazen sinir bozucu olabiliyor o sorunu da direksiyonu tutarak bir nebze azaltıyorum.

@mk123 Anlattığınız titreme sebebi bir çok şey olabilir. Aracın sağlıklı şarjı 13.8 ile 14.4 dur. Rolanti de bu voltajı sagliyamiyorsa arac titreme yapabilir. Avans ayari olabilir, buji kablosu olabilir ya sa buji ama şarj dinamosunu hemen yaptirin.

Geri
Yukarı