Fiber Altyapıda İnternet Sağlayıcısı Önerisi

Memyr

Hectopat
Adıyaman Altınşehir'de oturuyorum, bulunduğum yerde fiber altyapı vs. bulunmakta. Temmuz gibi taahhüdü bitiyor internetin sizin internet sağlayıcı önerileriniz var mı? Şu anda TTNET kullanıyorum 8megabit download 1megabit uploadı var daha yüksek hızlar olursa iyi olur. Bu arada mümkünse önereceğiniz firmalarda internet kopması gibi şeylerin olmasını çok istemiyorum. Nadiren olabilir ama TTNET'te şu ana kadar 1 kez bile kesilmedi 2 yıldır ve fiziksel olarak müdahale edilmesi gereken sorunlarda yardıma gelecek çalışanlarının olmasını istiyorum.

Benim tecrübelerime göre her firmanın kendine göre bir sıkıntısı var.

Bende hala Adsl altyapı var. Türk Telekom ve Turknet dışındaki diğer internet servis sağlayıcıları 8 mbit den yukarı internet veremiyordu. Ben uzun süre Türk Telekom kullandım ve hala kullanıyorum çünkü mecbur gibi bir şeyim. (10 yıl oldu galiba.)

Bir keresinde Vodafone'a gittiğimde bana maks. 8 mbit vereceklerini, ve her ay modem kira ücretini alacaklarını söylediler. Ve çıkma durumunda da modemi kutusu ve bütün içerikleri dahil teslim etmemi, yoksa modem ekstra modem ücreti ödemem gerektiğini söylediler. Ve "ne kadar internet hızı alırım" sorusuna karşılık olarak da çalışan sisteme girip hıza bakacakken kendisi de interneti hızlı olmadığı için uzun süre bekletmişti ve "Bizdeki hızlı mı ki sana da gösterelim" demişti. O yüzden Vodafone bağlatmadım.

Turkcell'e gittiğimde gerçekten çok pahalı paketleri vardı. Ve bazı zamanlar "Biz adresinize hizmet veremiyoruz" diyorlar, bazıları da "en fazla 8 mbit verebiliriz" diyorlardı. Turkcell de modem verip aylık modem parası alıyor ama Bu Vodafone gibi sürekli mi yoksa belli bir modem parası var, onu da faturaya taksit olarak mı yansıtıyorlar bilmiyorum. Evinin altyapısı Turkcell Superonline olan ve 200 mbit'lik tarifesi olan bir arkadaşım Turkcell'in modemini değiştirmesine izin vermediğini söylemişti. Aynı zamanda bunu çok duydum; Turkcell yurt dışı sunucularından olan iletişimi kısıtladığını söylüyorlardı. Örneğin bir yurt dışı sunucusundan indirme yaparken veya yayın yaparken daha yavaş olduğu söyleniyor.

Turknet diğerlerinden daha yeni ama çalışmalarını beğeniyorum. Şu an çoğu firma AKK'yi kaldırdı ve bunun öncüsü Turknet'ti. Turknet'in kendi altyapıları da çok iyi. Turknet Gigafiber altyapısında olan birisi yanlış bilmiyorsam 270 TL gibi bir fiyata 1 gigabit download, 150 mbit upload olan bir internet alabiliyor. (ilk baktığımda bu upload 750 mbit di ama nedense kısmışlar.) Kendi altyapısı yoksa da Türk Telekom'un altyapısını kullanıyor. Ve paket fiyatı da sabit 85 TL, hız ise 100 mbit'e kadar, ne alabilirsen. Kendi modeminizi almanıza, veya varsa onu kullanmanıza da izin veriyorlar. Benim internette vb. Turknet'ten duyduğum genel şikayetler müşteri hizmetleri üzerine. Arayarak müşteri hizmetlerine ulaşamadıklarını söyleyen insanlar çok gördüm. Kendilerinde Online İşlemler diye bir yer var, oradan da ihbar yapabiliyorsunuz. Hatta buranın telefonla aramaktan daha etkili olduğunu söyleyen bile vardı. Ve bir bayileri de olmadığı için fiziksel olarak muhatap olabileceğiniz birisi yok. Zaten eğer Türk Telekom altyapısındaysanız size gelecek servis de Türk Telekom servisi oluyor. Belki ortak servisi kullandıkları için sorun oluyordur. Ama dediğim gibi diğer firmalar arasında daha yeniler, büyüdükçe bu sorunu da aşacaklarını düşünüyorum. Ben de bu yaz sonu burada kalabilirsem Turknet'e geçmeyi planlıyorum. Bir arkadaşım da Adsl altyapısında Turknet'e geçti ve memnun olduğunu söyledi.

Türk Telekom ile uzun yıllar tecrübem var. Ve genel olarak şunu söyleyeyim, memnun değilim. Tabi benimki Adsl altyapı, fiber hizmetlerini nasıl verdiklerini bilmiyorum.
İlk şikayetim, Türk Telekom'un bulunduğum yere 15 yıldan uzun süredir bir Vdsl altyapı bile getirmemesi. Gerçekten çalışıyorlar mı onu bile bilmiyorum.

2.si, upload hızımı bilerek 0.6 ya sabitliyorlar. Türk Telekom paketlerine bakarsanız, hiçbir zaman bir upload değerinin ne kadar olduğunu göremezsiniz çünkü yazmazlar. 0.6 upload da hiçbir şeye yaramıyor. Ve bizde de genel olarak interneti sadece evimizde internetimiz olsun diye alan yaşı büyük insanlar da böyle şeylerin ne olduğunu pek bilmiyorlar. O yüzden de sormuyorlar. Mesela yengemler internet bağlatacaktı. Bayiye gittiğinde kendisine 105 TL 'lik 16 mbit paketi sunacaklarını söylemişler. Yengem bir de bana sorduğunda ben de "Ben 10 yıldır internet kullanıyorum daha hayatım boyunca burada hiç 16 mbit hız görmedim, bizim burası ortalama 10 mbit internet verebiliyor." demiştim. O da bunu onlara söylediğinde "Bir yanlışlık olmuş, tekrar bakalım..." gibi ayaklara yattılar hemen. Sonra da daha ucuza olan 12 mbit paket sundular. Yani bir bilmeyen varsa net onu koparırlar.

3.sü fiyatları. Geçenlerde bir Türk Telekom çalışanı "İnternetin yavaş olmasının sebebi kullanıcıların yavaş internet tercih etmesi" gibi bir şey söylemişti. Ben de benle dalga geçtiklerini düşündüm. Şu an 16 mbit bir Adsl internet paketi 90 TL. Turknet'te ise 100 mbit'e kadar altyapın ne kadarsa onu al interneti de 85 TL. Turkcell'den daha ucuz olsalar da yine de pahalılar bence.

Türk Telekom'un teknik servisinden memnunum. Aradığım zaman kolay ulaşıyorum ve yarım saat içinde geliyorlar. Fakat o da biraz şans işi. Bazıları gelip cidden güzelce bakıp, bazıları da öylesine bakıp seni yanıltabiliyor. Bir kere gelen bir personel bana bina tesisatını yeniletmem gerektiğini söylemişti, ama sorunun modemde olduğu ortaya çıkmıştı. Ve modem de 7 yıllık olduğu için de bu da mantıklıydı.

Sizi bilmiyorum ama bende Türk Telekom'da geçen bu yıl başlarına kadar çok kopmalar oluyordu. Benim saha dolabım 1.3 km'de, yani uzak. O yüzden binanın önünde arayıp bulunmaz. Bir dönem o kadar fazla teknik servis çağırdım ki saha dolabının yerini ezberlemişlerdi. Ve hiçbir zaman da sorunu tam olarak çözememişlerdi. Halbuki altyapıyı yenileseler kökten çözülebilecek bir şeydi.

Ve bende 12 mbit'lik paket var, Hiçbir zaman 12 mbit bir hız görmedim. Her zaman 10 mbit download ve 0.6 upload'ım var. Steam'den indirme yaparken maks. 1.1 mb/sn indirme alıyorum ki 12 mbit = 1.5 mb/sn

Kablonet'e insanlar bağlantı kurdururken zorluk yaşıyor ama bağlatanlarda da memnun olanları gördüm. Fakat Kablonet'in de her yerde altyapısı yok (benim ilçem de dahil bu olmayan yerler arasında), ve Türk Telekom altyapısı da kullanmıyorlar. Ve hala 2021 yılında sınırlı internet sattıkları için onları da sevmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı