Fiber altyapısı nasıl getirtilir?

Burak koçak

Hectopat
İnternetten altyapı sorgulattığımda en yüksek 10 Mbps olduğu yazıyor, eğer bu varsa altyapı var mıdır ve fiber gelebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
10 Mbps ise muhtemelen ADSL idir. Fiberin gelip gelmeyeceğini buradan anlayamazsınız. Çevrenizde ve apartmanınızda çok fazla talep olması gerekiyor fiber için.
1 daire için fiber altyapı getirilmez.

Yaşadığım yerden örnek vereyim.
Sokağımın başında fiber hattı destekleyen ana kutu mevcut. Bana olan konumu en fazla 100 metre anca vardır.
Oturduğum mahallenin çevresindeki tüm sitelerde fiber kullanımı aktifken sokağımın başında bulunan ana kutu üzerinde gelen fiber hat aktif değil.

İsteseler aktif edebilirler çünkü altyapı olarak hazır. Sadece evlere dağıtılması kaldı. Ancak daha düşük hız sunarak para kazanma amaçları olduğu için aktif etmiyorlar.

Benim yaptığım konuşmalarda fiber hizmeti kullanmak isteyenlere hizmetin açılması için hangi adımların oluşması gerektiğini sormuştum. Oturduğum konumdaki abonelerin geçiş başvurusu belli bir sayıya ulaşması gerekiyor demişti.

Şimdi fiber hizmeti gelip bir bölgede olduğunun bilgisi verilmez ve tanıtılmaz ise kim geçiş için çaba gösterir?
Üstelik abonelik satışı yapanların sürekli 16 Mbps hizmet satışı çabasında olmaları sonucunda aktif olmayan bir fiber hizmeti almak mümkün değil ne kadar uğraşırsanız uğraşın.

Fiber nerede sorgulaması ile bulunduğunuz konumda var mı diye sorgulayabilirsiniz.
İnternetten altyapı sorgulattığımda en yüksek 10 Mbps bilgisi vermişsiniz. Bulunduğunuz konumda ADSL+ yani Hipernet hizmeti dahi bulunmuyor olabilir. ADSL+ hizmeti olmayan konumların fiber hizmeti gelmesi çok daha uzun sürebilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı