Fiber başvurusu ve internet tavsiyesi

Vvmümin

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 5500 rx6600 b450m m2 +sata ssd
Meslek
Led ekran
Merhaba arkadaşlar.
Şu anda aktif olarak Türk Telekom kullnıyoruz. İnterneti 2 aile ortak kullanmaktayız ve hızı 35/8 MB ping değerlerimde genelde web de 20 ms CS de 65 ms. Ama iki aile kullandığımız için ping zaman zaman coşuyor. Modem de komşuda bu sebeple internet evin birkaç odasında çekmiyor. TurkNet'e geçmeyi düşünüyoruz alt yapıyı sorguladığımda 64 MB gibi bir değer gösteriyor TurkNet. Binada VDSL var ama mahallemizde daha önceden fiber çalışması yapıldı bazı binalarda fiber var. Binaya fiber alt yapıyı nasıl çektirmem lazım? Nereye başvurmalıyım? Süreç nasıl işleyecek? Modem olarak TurkNet'in modemi yeterli mi ve 5GHz bandını destekliyor mu? TP-Link acher VR300 almak istiyorum çekim gücü kurtarır mı? Ve asıl önemli soru TurkNet'i önerir misiniz?

En başta şunu öğrenmenizi tavsiye ederim;
MB diye bahsettiğiniz şey Mbps. İkisi bambaşka şeyler.

Altyapınız düzgünse Turknet alınabilir.

Binaya fiber alt yapıyı nasıl çektirmem lazım?
Belirli bir kişi sayısıyla TurkNet'e başvurmanız gerekmekte diye biliyorum. 1 Gbps için böyle, apartman yöneticiniz apartman adına başvuru yapıyor. Fiber için de öyledir sanırım.

Binada VDSL var ama mahallemizde daha önceden fiber çalışması yapıldı bazı binalarda fiber var. Binaya fiber alt yapıyı nasıl çektirmem lazım? Nereye başvurmalıyım? Süreç nasıl işleyecek?
TT fiber altyapısına geçmek istiyorsanız fiber talebinizi belirten bir dilekçe hazırlayıp bağlı olduğunuz müdürlüğün planlama birimine teslim etmelisiniz hocam. Yok, geçmek istediğiniz fiber Turknet'in kendi altyapısı olan GibaFiber ise onu tam olarak bilemiyorum, arayıp konuşabilirsiniz.

Ben TT olduğunu varsayarak devam ediyorum: bina sakinleri olarak fiber istediğinizi belirten bir dilekçe hazırlayın.
Dilekçeye binadan ne kadar çok imza toplarsanız o kadar iyi olur. Daha sonra bu dilekçeyi müdürlüğünüzün planlama birimine teslim edin. Dilekçeyi verdikten sonra mutlaka takip numarası alın. Dilekçeye cevap süresi yasal olarak 15 gündür. On beşinci gün sonunda hâlâ dönüş sağlanmadıysa bu takip numarasıyla dilekçenizin işleme alınıp alınmadığını kontrol edebilirsiniz.
Planlama birimi potansiyel görürse projeyi çizer, proje genel müdürlükten müdürlükten onay alırsa çalışmalara başlanır.
Önce binanıza fiber kablo çekilir. Sonra OFDK (optik fiber dağıtım kutusu) yerleştirilir. Sonrasında da dairelere OBK dediğimiz iç tesisat kablosu çekilir ve fiber altyapı tamamlanmış olur.
Aslında bu OBK işi biraz karışık. TT bazen OBK'yı kendi çekiyor bazen de size teslim edip "elektrikçiye çektirin" diyebiliyor. Mesela TT hize hiç OBK falan vermemişti, bizim anlaştığımız elektrikçide OBK varmış. Metresini 2.5 liradan çekmişlerdi.
Süreç kabaca böyle. Şimdi gelelim o can alıcı soruya: bunlar kaç gün sürer?
İşte bunun bir cevabı yok. Kimileri aylarca bekliyor, kimilerinde daha hızlı halloluyor. Bütçeye ve planlamaya göre değişir. Ben dilekçeyi hazırladıktan 78 gün sonra fiber altyapıda hizmet almaya başladım.

Modem olarak TurkNet'in modemi yeterli mi ve 5GHz bandını destekliyor mu? TP-Link acher VR300 almak istiyorum çekim gücü kurtarır mı?
Fiber altyapıda verilen modemler 5Ghz destekler. Zaten modemi sağlayıcılar değil altyapı sahibi olan TT verir. (Dediğim gibi bahsettiğiniz fiberin TT altyapısı olduğunu varsayarak yazıyorum)

TT de bu aralar 2 farklı modem veriyor:
1) ZTE markasının ZXHN H298A modeli
2) Tp-Link markasının Archer C5V modeli
Bölgedeki müdürlüğün stoğunda hangisi varsa o verilir.

VR300'e az önce baktım, esasında bir DSL modem. WAN girişi de varmış. Fiber altyapıda da kullanılabilir ama yarın bir gün Gbps'lik paketler satışa çıkarsa ve siz de almak isterseniz bu modem Gbps destekli değil, haberiniz olsun. 2.4GHz bandında 300 Mbps, 5GHz bandında ise 867 Mbps destekliyormuş.

Zaten TT, fiber altyapısında kendi verdiği modemi kullanma şartı koşuyor. Ama MAC adresini kopyalayarak veya TT'nin verdiği modemi köprü moduna alarak başka modem kullananlar da oluyormuş, araştırırsanız bulabilirsiniz.

Ve asıl önemli soru TurkNet'i önerir misiniz?
Hocam bu forumda anlayamadığım bir Turknet fetişi var. Yani "telefonuma kaç gb paket almalıyım" diye sorsanız "Turknet al" diye cevap verirler. Ya Turknet sağlam reklam parası bastı ya da tek fiyat politikası cazip geliyor sanırım. Turknet fetişistlerini bir de yılbaşı zamlarından sonra görmemiz lazım :D

Ben de sizinle aynı durumdaydım. VDSL'den fibere geçiş yaptım. Süreci anlattığım konuda daha ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Sormak istediğiniz başka bir şey olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı