Fiber hat çekilmiş olabilir mi?

UdyrYasuo

Hectopat
Daha fazla  
İyi forumlar. 1 hafta önce fiber internet altyapısı geldiğini komşum bana iletti. Yerin altından turuncu renkte kablo döşemişler. Apartmanımızın içinde de incecik siyah bir kablo vardı kutunun yanında duruyordu ama hiçbir bağlantı yapılmamıştı bir ucu açık duruyordu. Apartmanların dışından gelmişti ve dıştakilerde ince kablolardı. Bütün sokaktaki apartmanların içine bu kablolar konulmuştu. Komşum ilk başta kanalizasyon temizliği zannedip bizim evin önündeki rögar kapağınıda temizler misiniz dediğinde biz fiber internet çekiyoruz demiş belediyenin elemanı. Bu siyah kablolar fiber internet kablosu mudur?

Kablonun ucu açıksa bir fotoğraf atar mısın?
İSS şirketlerine geç ulaşıyor fiber bağlandığı. Kendi apartmanımızda yaşamıştık aynı olayı.

Kablonun ucu açıksa bir fotoğraf atar mısın?
İSS şirketlerine geç ulaşıyor fiber bağlandığı. Kendi apartmanımızda yaşamıştık aynı olayı.
Bütün sokakta bunlar var inceledim üstünde Türk Telekom A.Ş yazıyor birkaç değişik yazı ve fiber yazıyor üstünde

Dosya Ekleri

• 3B38985F-96C5-4DC5-B819-509C3C847DEC.jpeg
    3B38985F-96C5-4DC5-B819-509C3C847DEC.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 34
  • 31318CF0-1320-4A47-9500-2D2B4AF87218.jpeg
    31318CF0-1320-4A47-9500-2D2B4AF87218.jpeg
    966,7 KB · Görüntüleme: 36
Fiber kablo olduğunu hiç sanmıyorum. Ucuna baktığınızda bakır kablo görüyor musunuz?

Fiber yazması sadece kablonun kalınlığı ve yapısı ile alakalı olabilir. Elektrik hatlarında ve iç tesisat kablolarında fiber isimlendirmesi kullanılıyor.

Fiber kablo olduğunu hiç sanmıyorum. Ucuna baktığınızda bakır kablo görüyor musunuz?

Fiber yazması sadece kablonun kalınlığı ve yapısı ile alakalı olabilir. Elektrik hatlarında ve iç tesisat kablolarında fiber isimlendirmesi kullanılıyor.
ucunda fiber kablo görmüyorum bakırda görmüyorum fakat rögar kapaklarının altından turuncu renkte kablo çektiklerini söyledi komşu ve sokaktaki bütün apartmanlara bu kablolardan konulduysa bi amacı var herhalde FTTH veya FTTB değildir belki bu kablodan verecek olabilirler mi çünkü ben hiç böyle bir kablo görmedim bir de sokağın yarısında 100 mbps kablonet var o binalara koymamışlar bizim gibi 16 mbps kullanan binalara koymuşlar. 2020 yatırımı olarak bizim sokağa vdsl2+ hizmeti veriliyor olabilir mi ? fotoğrafı buraya atamıyorum nedense linkini bırakayım kablonun https://i.hizliresim.com/UaN78Y.jpg

Son düzenleme:
VDSL desteği geliyor olabilir büyük bir ihtimalle.

Turuncu kablo çekildiyse eğer kapak olan bağlantı noktalarına fiber gelecek diye bir durum yok.
Fiber kabloyu çekiyorlar ama dağıtımı mevcut olmuyor genelde.
Fiber kablo üzerinden hizmet verilecekse şu şekilde olabilir. Bir konuma fiber dolap oluşturulur. Bu dolap üzerinden bakır kablo ile hizmet dağılımı olur.

Bu sistemi geçtiğimiz şubat ayı ile öğrendim Türk Telekom saha ekibi olarak çalışan tanış birinden.
Normalde fiber denildi mi bina içinde fiber kutu olup modeme kadar fiber kablo gitmesi demekti.

Evimin bulunduğu sokağın başında ADSL, VDSL, Fiber mevcut olan dolap var uzun zamandır. ADSL ve VDSL hizmet veriyor sadece. Fiber sorulduğunda dağıtımı yok oluyor. Neden çekildi o zaman diye sorulduğunda hazır altyapı oluşturmak için deniliyor.
Kullanılmayan bir yapıyı neye göre geliştiriyorlar ve değerlendiriyorlarsa artık.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı