Fiber için CAT5 vs CAT6 kablo

Eiesenhower

Hectopat
Yer
İstanbul
Ev tesisatım eski olduğu için 73 Mbps'den 38 Mbps alıyorum. Yakında TurkNet fiber getirecek. Kabloyu şu an değiştireceğim ama hangi kablo türünü seçmeliyim? Fiberi de destekleyecek tesisat olmasını istiyorum 1 ay sonra fiber gelince sök dağıt yapmak istemiyorum.

Ev içi tesisatta belirli hızların üzerinde bir bağlantıya sahip olmayacaksanız iki kablo arasında pek bir performans farkı olacağını sanmıyorum. Kiracı isen ikisi arasındaki tercih keyfine kalmış. Ev sahibi isen CAT6 döşe belki ileride gerçekten evlere yüksek hızda bağlatı sağlarlar.

TurkNet kendi altyapısını getirecekse GigaFiber gelmiş olmayacak mı? GigaFiber de 1000 Mbps değil mi? Bunu da GPON ile bağlamayacaklar mı? O zaman CAT 5 ya da 6 almanıza gerek yok çünkü eve kadar fiber kablo gelmiş olacak. Yanlışsam düzeltin.

TurkNet kendi altyapısını getirecekse GigaFiber gelmiş olmayacak mı? GigaFiber de 1000 Mbps değil mi? Bunu da GPON ile bağlamayacaklar mı? O zaman CAT 5 ya da 6 almanıza gerek yok çünkü eve kadar fiber kablo gelmiş olacak. Yanlışsam düzeltin.

Fiber evin içine kadar geliyor fakat evin içinde bağlı olduğu cihaz ve modem aracılığı ile kablosuz veya kablolu (CAT5/CAT6) bir şekilde dağıtımı yapıyor.

Ev içi tesisatta belirli hızların üzerinde bir bağlantıya sahip olmayacaksanız iki kablo arasında pek bir performans farkı olacağını sanmıyorum. Kiracı isen ikisi arasındaki tercih keyfine kalmış. Ev sahibi isen CAT6 döşe belki ileride gerçekten evlere yüksek hızda bağlatı sağlarlar.
Ev benim ama en fazla 1.5 seneye kentsel dönüşüme girecek arada sanirim çok bir fiyat farkı yok Cat6 daha mantıklı gibi.

Ev benim ama en fazla 1.5 seneye kentsel dönüşüme girecek arada sanirim çok bir fiyat farkı yok Cat6 daha mantıklı gibi.
100 + hızlara çıkmayacaksan hangisi kolayında ise/hızlıca temisn edebiliyorsan onu al gitsin. Ben CAT5 kullanıyorum gündüz MAX verdikleri 100mbps ben 95mbps alıyorum. Akşam adil kullanım şartından verdikleri 25 mbps ben 24 mbps alıyorum .

Geri
Yukarı