Fiber internet Torrent'lerin yavaş inmesi

Berkay Soyer SSt

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaslar bir konuya değinmek isterim μTorrent`deki temel yavaş indirme sebebi biraz kılışe olsa da fiber altyapı ile alakası var. Bunu şuna dayanarak söylemekteyim. 16 mbps internet sahibi AKK'lı kullanıcı bir arkadasımız μTorrent trafiginden dolayı (indirme trafigi) yavas oldugunu söylemiş bu pek dogru degil. Tabi ki trafik dowloand hızını etkilemekte lakin fiber altyapı ve AKK (ön AKK) dedigimiz durumda etkilidir. 50 GB bir dosyayı 1 gün içinde tek parça indirdiginiz takdirde (TTNet ve Turkcell gibi) internet sağlıyacıları 100 GB hakkınızı kullanmasanız dahi ön AKK dedigimz kontrollü biz hız düşürme politikasına sahip. Tabi bu fiber ve roouter sistemlerde uygulansa dahi normal internet altyapısı kadar etkili olmamakta. Özet geçmekte fayda var. Resimde gördügünüz gibi 23 Mbps hız ve fiber altyapılı olarak Battlefield 1 VE CALL OF DUTY WWII oyunlarını indirmekteyim hız gördügünüz gibi (indirme trafigi oldukca yogun) yani sorunun önemli bir kısmı internet saglıyacınızda. Not: AKK'siz KENTNET kullanmaktayım.

μTorrent.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsi geçen firmaların hepsinden hizmet satın almış ve hepsiyle en az 1'er yıl çalışmış birisi olarak P2P protokolleri açısından hiçbirisinin diğerine, indirme hızı üstünlüğü olmadığını belirtmekte fayda görüyorum. Fiber altyapının (ki Kentnet'de halen eve fiber kablo döşemiyor, ortak bina yönlendiricileri kullanıyor.) P2P protokolünü olumsuz etkilemesini gerektirecek bir durum da söz konusu değil zaten.

Ocaktaki konu nasıl önüme çıkar enteresan bir durum :/ Neyse yinede yazayım Torrent'te "Seed, Tracker" dediğimiz olay indirmeyi çok büyük oranda etkiliyor. Onuda göz önünde bulundurmak gerekir.

Torrent'de hızı etkileyen en önemli şey Seed yapan kişilerdir ama attığınız fotoğrafa göre zaten fazlasıyla var. Steam gibi yerlerde hız yüksekse farklı bir Torrent programı deneyebilirsiniz.

Şimdi farkettim de konu hortlamış :/

Torrent'de hızı etkileyen en önemli şey Seed yapan kişilerdir ama attığınız fotoğrafa göre zaten fazlasıyla var. Steam gibi yerlerde hız yüksekse farklı bir Torrent programı deneyebilirsiniz.

Şimdi farkettim de konu hortlamış :/
Aynen benim önüme çıktı ben hort dedim :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı