Fiber kablo 2-3 km öteden çekilebilir mi?

Alperendurmus

Hectopat
Merhaba, evimize fiber çektirmeyi düşünüyoruz ama bildiğim kadarıyla en yakın fiber yaklaşık 2-3 km uzakta, sorun olur mu? Kabloyu diğer kablolardan çekmeleri gerekmiyor değil mi? Peki başvurudan sonra kablo çekmeleri ne kadar sürer? Poyrazwifi kullanıyoruz, sadece Kocaeli'de servis veriyorlar. Fiberleri var.

Merhaba, evimize fiber çektirmeyi düşünüyoruz ama bildiğim kadarıyla en yakın fiber yaklaşık 2-3 km uzakta, sorun olur mu? Kabloyu diğer kablolardan çekmeleri gerekmiyor değil mi? Peki başvurudan sonra kablo çekmeleri ne kadar sürer? Poyrazwifi kullanıyoruz, sadece Kocaeli'de servis veriyorlar. Fiberleri var.

Çok pahalı tutmaz mı?

Bu gibi yerel ISS'ler Telekom'dan hat kiralarlar yani kendilerine ait bir altyapı olmadığı için Telekom'un bu işi yapması lazım.
Siz kendiniz altyapı çalışması yapamazsınız.

Böyle özel olarak bu işlem yaptırılmıyor diye biliyorum. Türkiye genelinde bir yere kadar fiber gelir. Oradan sonrası bakır ile bina kutusuna gelir. Sizde oradan yukarıya bina eski ise saf bakır kaliteli bir CAT6 markası ile 2 pin olarak çekersiniz. Kayıp az ve 100 Mbit civarı alırsınız. Bayağı baştan sonra fiber için altyapı sağlayıcısının binaya kadar çekmesi lazım. Öyle kutusuna kafasına göre elletirmezler.

Çok pahalı tutmaz mı?

Ben de o şekilde düşünmüştüm ama şirket karşılıyor diyor herkes. Para kazanabilecekleri yerlere öncelik veriyorlarmış, ve evimin etrafında onlarca ofis olduğunu düşünerek başvuru yapınca görmezden gelmezler diye düşündüm. Tabii kabloyu nasıl çekecekler onu bilmiyorum, bir ana hattan başlayıp oradan buraya gelmeleri gerekiyorsa sorun olacaktır.

Ben de o şekilde düşünmüştüm ama şirket karşılıyor diyor herkes. Para kazanabilecekleri yerlere öncelik veriyorlarmış, ve evimin etrafında onlarca ofis olduğunu düşünerek başvuru yapınca görmezden gelmezler diye düşündüm. Tabii kabloyu nasıl çekecekler onu bilmiyorum, bir ana hattan başlayıp oradan buraya gelmeleri gerekiyorsa sorun olacaktır.

Hocam bir kişi için çekmezler. Kablonet'teyken belli bir sayı 1-2 bin hane olan yerlere gidiyordu fiber. Bir kişi için şirket zarar eder.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı