Fiber kablo çekildiği halde fiber kutusu ve OBK yok

Valla hocam bende yaklaşık 8 ay bekledim neredeyse bir sene oldu çektiler ancak şans işi ya sırayla çekiyorlarsa oturduğunuz yerlere geç takabilme ihtimalide var beklemekten başka çare yok yada türktelekoma olayı bildirin bir ihtimal işleri hızlandırırlar.

Valla hocam bende yaklaşık 8 ay bekledim neredeyse bir sene oldu çektiler ancak şans işi ya sırayla çekiyorlarsa oturduğunuz yerlere geç takabilme ihtimalide var beklemekten başka çare yok yada türktelekoma olayı bildirin bir ihtimal işleri hızlandırırlar.
Sırayla çektiklerini sanmıyorum hocam. Çünkü sokağımdaki 7 binadan 6 tanesi yeni olduğu için onlarda fiber var. Ben de başvuruyla kabloyu çektirdim.
Üst sokakta birkaç tane inşaat var, onlara da kabloyu zaten çekmişler.
Dediğin gibi ara ara TT'ye bildirmekte fayda var.

Hocam aslında zaman zaman en uzun süren kısımda bekliyorsunuz şu an. Bina altına uygun SW için büyük İSS'lerde planlamalar oluyor. Yani henüz inşaat halinde olan bir binanın bile SW stoğu olabilir ve hazırda bekletiliyordur. Bu cihazlar pahalı olduklarından genelde senelik sipariş hacimleri oluşturularak önden Cisco, Huawei, Nokia gibi firmalara iletiliyor. Sizin talebiniz üzerine bölgedeki kablo çekimleri tamamlanmış gördüğüm kadarıyla. İlgili saha ekiplerinde SW stoğu varsa hızlıca hallolur. Ancak bu cihazda 10K Dolara yakın fiyatları sebebiyle stoklanmaz. Merkeze kablo çekimlerinin bittiği rapor edilip SW talebinde bulunulur. Merkez de bu tarz durumlarda genellikle yeni konutlara öncelik verir. Çünkü müşteriler sıfır ve aboneliğe hazır. Mevcut altyapının dönüştüğü yerlerde sizin gibi farklı İSS kullanan ve kontratı olan kullanıcılar olduğundan abone sayısı düşebileceği için daha az öncelikli olur. Yine de hiç gelmez değil tabi :)

Kısacası içeride sağlam bir tanıdığınız olsa 1 haftada aktif olacak bağlantı genellikle 2-3 ay kadar sürüyor. Tabi tüm bunlar standart prosedürler. Şansınız varsa hızlıca kurulabilir.

Sırayla çektiklerini sanmıyorum hocam. Çünkü sokağımdaki 7 binadan 6 tanesi yeni olduğu için onlarda fiber var. Ben de başvuruyla kabloyu çektirdim.
Üst sokakta birkaç tane inşaat var, onlara da kabloyu zaten çekmişler.
Dediğin gibi ara ara TT'ye bildirmekte fayda var.
Hocam valla sağı solu belli olmuyor ya bunların birinin diğerinden haberi yok net bir bilgi alamıyorsunuz maalesef beklemekten başka çare yok bana 1 ay demişlerdi kutu için 8 ay oldu takmadılar ayın sonunda taktılar diyecek birşey bulamıyorum bunlara.

Bir gelişme var:
Dün BTK'ya fiber kutusu ve OBK istediğimi belirten bir talep oluşturdum. Bu sabah görseldeki cevap geldi. Gelen cevaba göre sanıyorum ki 15 gün içinde çalışmalar tamamlanacak. Lokasyonda fiber yok derken binayı kastediyor sanırım. Çünkü fiber yoksa binaya nasıl kablo çekildi :D
Yanlış anladıysam lütfen düzeltin. Gelişmeleri yazıyor olacağım. Aklınıza takılan bir nokta olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    48,3 KB · Görüntüleme: 89
Bir gelişme var:
Dün BTK'ya fiber kutusu ve OBK istediğimi belirten bir talep oluşturdum. Bu sabah görseldeki cevap geldi. Gelen cevaba göre sanıyorum ki 15 gün içinde çalışmalar tamamlanacak. Lokasyonda fiber yok derken binayı kastediyor sanırım. Çünkü fiber yoksa binaya nasıl kablo çekildi :D
Yanlış anladıysam lütfen düzeltin. Gelişmeleri yazıyor olacağım. Aklınıza takılan bir nokta olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
Şöyle ki dostum; Aslında doğru bilgi, senin lokasyonunda fiber yok henüz. SW takıldıktan sonra dikey kablolama yapılacak(Kutudan dairelere çıkan kablo). Daha sonra fiziki işlemler tamamlanmış olacak ve network ekipleri sistem üzerinden SW aktifleştirme yaparak binanı sisteme aktif fiber var olarak tanımlayacak. Tüm bunlar bittikten sonra bina satışa hazır hale gelecek ve satışa açılacak.

Önünde seni bekleyen işlemler bunlar yani :)

Şöyle ki dostum; Aslında doğru bilgi, senin lokasyonunda fiber yok henüz. SW takıldıktan sonra dikey kablolama yapılacak(Kutudan dairelere çıkan kablo). Daha sonra fiziki işlemler tamamlanmış olacak ve network ekipleri sistem üzerinden SW aktifleştirme yaparak binanı sisteme aktif fiber var olarak tanımlayacak. Tüm bunlar bittikten sonra bina satışa hazır hale gelecek ve satışa açılacak.

Önünde seni bekleyen işlemler bunlar yani :)
SW dediğin tam olarak nedir hocam? Fiber kutusu mu?
Bir de bu OBK konusunu nasıl halletmeliyim? Kutuyu takmaya gelen ekip mi verecek?

SW dediğin tam olarak nedir hocam? Fiber kutusu mu?
Bir de bu OBK konusunu nasıl halletmeliyim? Kutuyu takmaya gelen ekip mi verecek?
Switch hocam. 12 veya 24 lü kasetler. Meslek alışkanlığı kısaltma ile yazmışım hep kusura bakmayın.

OBK'dan kastınız nedir? Her firmada ismi farklı olabiliyor ama GPON için takılan kutudan mı bahsediyorsunuz bina altına?

Switch hocam. 12 veya 24 lü kasetler. Meslek alışkanlığı kısaltma ile yazmışım hep kusura bakmayın.

OBK'dan kastınız nedir? Her firmada ismi farklı olabiliyor ama GPON için takılan kutudan mı bahsediyorsunuz bina altına?
Benim bina için switch 12'li olur herhalde diye düşünüyorum çünkü binada 9 daire var.

OBK dediğim daire içi kıl fiber optik kablo hocam. Genelde sarı renkte oluyor. Ama TT son zamanlarda gri ve siyah da veriyormuş. Mesleğiniz bu yöndeyse siz daha iyi bilirsiniz de ben yine de yazayım belki bilmeyen arkadaşlar burayı okurlar. Bu OBK'nın ucuna bir konnektör takılıp daire içinde bir küçük bir kutuya bağlanıyor. İşte o kutuya da ONT cihazı deniyor.
Son görselde sağdaki ONT cihazı oluyor işte. Soldaki fiber modem ismini alsa da aslında modemden ziyade bir router.

Dosya Ekleri

• e32c02c4f4d2d36844d27a19e306ccda.jpeg
    e32c02c4f4d2d36844d27a19e306ccda.jpeg
    343,1 KB · Görüntüleme: 87
  • FOZC_G657A2-1000x1000.jpg
    FOZC_G657A2-1000x1000.jpg
    71,3 KB · Görüntüleme: 60
  • Modem-1.jpg
    Modem-1.jpg
    145,2 KB · Görüntüleme: 80

Yeni konular

Geri