Fiber modem bakır kablo ile çalışır mı?

UfukErsoy

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Rtx 3070Ti
i7 12700h
32gb ddr5 4800mhz ram
2+1tb ssd
2k 165hz
Meslek
Öğrenci
Merhaba, yakın zamanda altyapı değişikliği oldu ve ADSL yerine VDSL kullanıp hızımızı artırabileceğimizi söyledi. Türk Telekom eski modemin VDSL desteği olmadığı için yenisini aldım (ZyXEL VMG3312-T20a). DSL ışığı yanmıyordu. Eski modemi taktim ve 1 gün kullandım, onun DSL ışığı gitti. Bugün Türk Telekom geldi, biraz uğraşıp eski modemi çalıştırdı ama yeni modem çalışmadı. Bu modem fiber destekli, bakır kablo destekli modem olacak dedi. Çalışmaması normal mi? İki modemde de DSL girişi var sonuçta, fark ne?

Arkadaş uğraşmak istememiş. Yeni aldığınız modemin VDSL desteği bulunuyor. Aynı zamanda WAN portu olduğundan FTTB ve FTTH desteği(fiber) var. Fabrika ayarlarına dönün, xDSL kullanıcı adını ve şifresini girip yeniden deneyin.

Müşteri hizmetlerinden temin edebilirsiniz.

Sorunsuz çalışması gerekiyor.

Arkadaş uğraşmak istememiş. Yeni aldığınız modemin VDSL desteği bulunuyor. Aynı zamanda WAN portu olduğundan FTTB ve FTTH desteği(fiber) var. Fabrika ayarlarına dönün, xDSL kullanıcı adını ve şifresini girip yeniden deneyin.

Müşteri hizmetlerinden temin edebilirsiniz.

Sorunsuz çalışması gerekiyor.

Dediklerinizi denedim ama nedense DSL ışığı bir türlü yanmıyor Power Ethernet WLAN ışıkları yanıyor sadece modemi 2. el aldım ama alan arkadaş sadece 10 gün kullanmış internet sağlayıcısı kendi modem verdiği için bu boşa çıkmış. ADSL VDSL fiber fark etmez üçünün de çalışması gerekiyor normalde değil mi?

Evet, çalıştırması gerekiyor. Örnek YouTube videoların bir bakmanızı öneririm. Belki atladığınız detay vardır.

Yok hocam 1-2 gündür uğraşıyorum kaç defa baştan yaptım olmayınca eski modemi kurdum o çalışıyor şu an. Türk Telekom hala ADSL veriyor olabilir mi VDSL yeni geldi ayarlanmamış olabilir mi? Öyleyse ama eski modem de çalışan ADSL yeni modem de çalışması gerekmiyor mu? Sorunun kaynağını nasıl anlayabilirim?

Sorunun kaynağını nasıl anlayabilirim?
Kurulum yaparken sadece ADSL olarak kurmayı deneyin. Hala çalışırsa modem sinyali otomatik algılamıyor olabilir veya VDSL'e daha geçmemiş olabilirsiniz. Çalışmazsa, farklı bir VDSL destekli modemle tekrar denemeniz lazım.

Sorun modemden mi anlamış olursunuz.

Kurulum yaparken sadece ADSL olarak kurmayı deneyin. Hala çalışırsa modem sinyali otomatik algılamıyor olabilir veya VDSL'e daha geçmemiş olabilirsiniz. Çalışmazsa, farklı bir VDSL destekli modemle tekrar denemeniz lazım.

Sorun modemden mi anlamış olursunuz.

Sadece ADSL olarak kurma işlemini nasıl yapacağım modem arayüzü İngilizce pek anlamıyorum.

Geri
Yukarı