FIFA 22 vs PES 2022

Benim sorunum Messi ile ilgili değildi, sadece örnek isim olarak onu verdim. Kornerde yanlış kişileri defansa getiriyor PES. Güç olarak bir problemim yok, hatta frikiklerde kaçırma oranım çok düşük Messi ile.
Kaleciler hakkında ne düşünüyorsunuz hocam? Ben de 92'lik Cassio var uzanması falan 99 hep yükselttim adam yine her geleni yiyor.

Pes13/ Fifa 2005-2007-15 dışında beş para etmez oyunlar. Her sene takımların oyuncularını değiştirip piyasaya sürüyorlar. Hayır hiç insanlara saygıları yok, her sene aynı oyunu çıkartıyorlar, takımlara lisans ücreti bile ödemeyip saçma logolar koyup isim değiştiriyorlar. Hayır herkes alıyor, ben ona yanıyorum.

Pes13/ Fifa 2005-2007-15 dışında beş para etmez oyunlar. Her sene takımların oyuncularını değiştirip piyasaya sürüyorlar. Hayır hiç insanlara saygıları yok, her sene aynı oyunu çıkartıyorlar, takımlara lisans ücreti bile ödemeyip saçma logolar koyup isim değiştiriyorlar. Hayır herkes alıyor, ben ona yanıyorum.
Sevgi-Nefret ilişkisi hocam birazda. Enis hocanın o konuda bir videosu var iyi açıklıyor. İnsanın alası geliyor sürekli bu oyunları.
Kalecilerde eksi olarak gördüğüm şey biraz garip davranıyorlar ortalarda. Her geleni yediklerini düşünmüyorum.
Hocam acaba benim kalecide mi sorun var? Her geleni yiyor adam ya bıktım vallahi. Oyundan soğutuyor herif beni. Gariplikleri var evet.

Düşünceniz çok yanlış. Ben FİFA 13 de oynadım eski serilerini de oynadım ama arada ki fark dağlar kadar. Kariyer mekanikler gerçekten çok farklı.

Hocam FIFA her zaman ronaldodan yana PES ise messi.
Hocam bunun sebebi oyunun mekanikleri bence. Messi'nin oyununun en güçlü yanı takım oyunu, oyun görüşü, pasları, top sürme yeteneği. FIFA'da bunları yapmak oynayan oyuncuya çok bağlı. Bir de açıkçası, oyuna aktarılabilecek yetenekler değil bence.

Ama Ronaldo'yu pozisyon ve bitiricilik yeteneğinin yanında fiziksel özellikleri de çok öne çıkarıyor. Boyu, zıplaması, kuvveti, şut sertliği gibi. Bunları sayısal olarak oyuna dökmek çok daha kolay.

PES neredeyse hiç oynamadığım için oradaki Ronaldo ve Messi ne durumda bilmiyorum, ama 10 yıla yakındır FIFA oynuyorum, bence ana sebep bu. FIFA'nın gerçekçi simülasyon yapısına Messi'nin yeteneklerini entegre etmek çok zor gibi geliyor bana. Takım oyunundaki taktiksel yeri de aynı şekilde. Messi tüm sahayı geziyor maçlarda, her yerden top alıyor. FIFA'da her ne kadar "Serbest Dolaşım" taktiğini seçseniz de aynı etkiyi ben alamadım Messi'den açıkçası.

Hocam acaba benim kalecide mi sorun var? Her geleni yiyor adam ya bıktım vallahi. Oyundan soğutuyor herif beni. Gariplikleri var evet.

Bana göre PES'in en büyük eksiklikleri animasyon yetersizliği, top kontrolü ve bilek hareketlerinin hantal olması. Yani top sürerken topu çok açıyor. Pas atıyorsun yerden gelen topu havaya kaldırıyor, havadan gelen topu 10 metre önüne indiriyor. Çalım atayım diyorsun karşıdaki oyuncu hamle yapmıyor. Düz koşarak geçeyim diyorsun, yine topu çok açıyorkaptırıyor. Benim PES'in bu saçmalıkları yüzünden oynayış tarzım sadece pas yapmaya döndü. Bu yüzden gerçekçilik kalmadı bence hiç PES'te. Şöyle Mbappe ile orta sahadan yardırabilmeli yani, bu FIFA'da oluyor ama bu yüzden FIFA daha gerçeğe yakın. PES'te çok monoton olaylar.
Ama Ronaldo'yu pozisyon ve bitiricilik yeteneğinin yanında fiziksel özellikleri de çok öne çıkarıyor. Boyu, zıplaması, kuvveti, şut sertliği gibi. Bunları sayısal olarak oyuna dökmek çok daha kolay.

Katılıyorum, şu olayı düzeltemediler bi.

Düşünceniz çok yanlış. Ben FİFA 13 de oynadım eski serilerini de oynadım ama arada ki fark dağlar kadar. Kariyer mekanikler gerçekten çok farklı.
13'den 21'e geçersen bırakta dağlar kadar fark olsun. 20'den 21'e geç bakalım?
Sevgi-Nefret ilişkisi hocam birazda. Enis hocanın o konuda bir videosu var iyi açıklıyor. İnsanın alası geliyor sürekli bu oyunları.

Sevgi-Nefret demeyelim de sürü psikolojisi diyelim. Her sene alan sürüye katılıyosunuz acaba ne var diye..

13'den 21'e geçersen bırakta dağlar kadar fark olsun. 20'den 21'e geç bakalım?

Sevgi-Nefret demeyelim de sürü psikolojisi diyelim. Her sene alan sürüye katılıyosunuz acaba ne var diye..
Sürü psikolojisi değil aslında. Her sene çıkan oyun o seneyi yansıtıyor ve kadrolar olsun takımlar olsun değişiyor. Oynanışta da değişiklik oluyor görsel anlamda da. Aslında büyük çaplı bir güncelleme geliyor gibi düşünülebilir. PES alınabilir bir fiyatta oluyor çok rahatça lakin FIFA biraz pahalı geliyor şahsen bana. FIFA daha ucuza satışa çıksa şu ankinden milyonlarca fazla satacaktır.

Sürü psikolojisi değil aslında. Her sene çıkan oyun o seneyi yansıtıyor ve kadrolar olsun takımlar olsun değişiyor. Oynanışta da değişiklik oluyor görsel anlamda da. Aslında büyük çaplı bir güncelleme geliyor gibi düşünülebilir. PES alınabilir bir fiyatta oluyor çok rahatça lakin FIFA biraz pahalı geliyor şahsen bana. FIFA daha ucuza satışa çıksa şu ankinden milyonlarca fazla satacaktır.
Amaç milyonlarca kopya satmak değil ki FIFA için, kar edebilmek. Onu da her sene alan adam sayesinde zaten yapıyor, daha ucuza koymasına gerek yok. Zaten oyun başına 50 milyon kopya öyle ya da böyle satıyor. Yaptığı şeyler, United'daki adamı City'e yazıyor. Gücünü 1 arttırıyor, sür piyasaya.
Neyse bu tartışma uzar gider, selametle :)

Geri
Yukarı